Program ESPON 2020 financovaný z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj mohou využít veřejné, veřejnoprávní i soukromé subjekty jak z členských států EU, tak i ze 4 partnerských zemí EU (Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko). V rámci programu existuje několik variant účasti na programu a forem, jak z programu profitovat. Zájemce, tzv. zainteresovaný subjekt, může projevit zájem o cílenou analýzu a žádat přímo o sběr dat na podporu vlastních procesů politického rozhodování. V roli poskytovatele služeb mohou zájemci soutěžit o zakázky na tvorbu územních důkazů, analýz územní politiky a dalších služeb. Dále všem zájemcům jsou zdarma k dispozice veškeré materiály zpřístupněné prostřednictvím médií a nástrojů programu ESPON.
Program ESPON 2020 se zaměřuje zejména na tyto cílové skupiny:
- tvůrci evropské územní politiky
- tvůrci a praktikové územní politiky na úrovni států
- instituce, které realizují programy ESIF a vypracovávají související periodické zprávy
- tvůrci a praktikové územní politiky na regionální a místní úrovni
- organizace, které prosazují zájmy regionů a města na úrovni EU
- akademická obec, výzkumní pracovníci a studenti
- soukromý sektor a širší evropská veřejnost.
Řízením programu je pověřeno lucemburské Ministerstvo udržitelného rozvoje a infrastruktury. Hlavním mluvčím a odpovědným orgánem za realizaci všech činností programu je ESPON ESÚS.
Oficiálním komunikačním jazykem programu je angličtina.
Aktivity programu jsou v rámci jedné priority rozděleny na pět specifických cílů:
Specifický cíl 1:
Posílení tvorby evropských důkazů prostřednictvím aplikovaného výzkumu a analýz
Implementace cca 22 projektů aplikovaného výzkumu, vycházejících z požadavků územní politiky a pokrývajících celoevropský prostor, které obohatí databázi programu s cílem lépe pochopit střednědobé a dlouhodobé územní evropské trendy a budoucí perspektivy.
Specifický cíl 2:
Lepší přenos vědomostí a využití analytické podpory
Tvorba nejméně 25 cílených analýz realizovaných ve spolupráci se zainteresovanými subjekty, kteří přispějí k dostupnosti územních důkazů a poskytnou podporu programům ESIF. Další aktivitou je vznik cca 45 tematických příspěvků v podobě krátkých zpráv o územní politice a studií na konkrétní témata, která budou reagovat na politickou poptávku.
Specifický cíl 3:
Kvalitnější územní pozorování a nástroje územních analýz
Záměrem je tvorba či údržba nejméně osmi územně pozorovacích, monitorovacích a analytických nástrojů online. Dále je v plánu zveřejnění tří zpráv o průběhu územního monitoringu ke konkrétním datům v průběhu programového období tak, aby byly zdrojem informací a podpory pro tvorbu politik na všech úrovních.
Specifický cíl 4:
Širší informovanost a využívání územně analytických podkladů
Plánováno je nejméně 60 aktivit včetně uspořádání 40 akcí a vydání 20 publikací na celoevropské, nadnárodní a státní úrovni, jejichž smyslem je podpora širšího využití evropských územních důkazů. Součástí komunikačních aktivit je i posun směrem k většímu využití digitálních médií.
Veškeré relevantní dokumenty naleznete na
webových stránkách programu