Jste zde: Úvodní strana > Novinky > Nové přestupní terminály a záchytná ...

Nové přestupní terminály a záchytná parkoviště za 722 milionů korun

19.04.2017: 23 nových nebo rekonstruovaných terminálů, 1381 parkovacích stání pro automobily a 1392 míst pro jízdní kola. Všechny tyto projekty za více než 722 mil. Kč budou realizovány z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR). Vyplývá to z výsledků 24. výzvy Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) zaměřené na podporu těchto aktivit, které zveřejnilo Ministerstvo pro místní rozvoj. Dotaci získá 35 projektů z celkem 40 předložených.
U některých přestupních uzlů vzniknou také v dnešní době populární tzv. cyklověže. Některé projekty jsou již v realizaci, hotové musí být do konce roku 2018. Na zcela nové nebo rekonstruované terminály se mohou těšit cestující v devíti krajích. Zásadních rekonstrukcí se dočkají přestupní uzly zejména ve Středočeském, Jihomoravském a Jihočeském kraji, například autobusové nádraží před železniční stanicí v Kolíně, autobusové nádraží v Blansku nebo přestupní terminál v Českém Krumlově. Největší záchytná parkoviště podpoří přestup z individuální na veřejnou hromadnou dopravu ve Veselí nad Moravou, středočeských Dobřichovicích či Příbrami.
 
Touto výzvou podpora přestupních uzlů v IROP ovšem nekončí. Už na konci dubna bude vyhlášena nová výzva s totožným zaměřením, v níž bude alokováno přes půl miliardy Kč z EFRR. Dále je možnost žádat a realizovat integrované projekty v metropolitních oblastech ITI (integrované územní investice) a aglomeracích IPRÚ (integrované plány rozvoje území).
 
Přehled projektů schválených k financování ve 24. výzvě IROP naleznete     zde [PDF, 231.65KB].