13. 1. 2021
Společně s aktuálním vydáním přináší nové číslo Priority přílohu o opatřeních proti suchu, která se s dotační podporou rezortu životního prostředí podařilo od roku 2014 úspěšně realizovat. Z ní je patrné, že investice do projektů, které předcházejí suchu, jsou obrovské, a že se udělal kus práce. Uplynulý rok byl naštěstí co do množství srážek dobrý, ale klimatická změna stále tlačí na lepší a důmyslnější hospodaření s vodou.
Vodní projekty se průběžně připravují. Více se dozvíte v textu, kde píšeme o schválených stovkách milionů korun do vodní infrastruktury. Díky penězům se postaví nové vodovody, rozšíří se zdroje pitné vody nebo se bude lépe čistit odpadní voda.
S vodou jsou spojeny i články, které popisují úpravy v krajině. Zlepšování životního prostředí není pouze o tom, zanechávat co nejmenší stopy. Někdy je potřeba vzít pořádný bagr a porýpat se v hlíně. Těžká technika tak například vyčistila rybníky v přírodní rezervaci Bažantula, což ve výsledku zlepší vodní režim a zajistí lepší podmínky zvířatům a rostlinám. Stroje byly zapotřebí i při regeneraci kdysi narovnaných koryt řek a potoků na Rychnovsku. Díky tomu se v nich voda klikatí jako dřív.
V reportáži se redaktoři podívali na beskydské louky, které jsou teď asi zapadané sněhem, ale na jaře a v létě na nich vykvétají vzácné květiny.
V zahraniční rubrice zavítáme na Tchaj-wan, kde se pěstitelé čaje vrací k tradičním zemědělským postupům, které respektují půdu. Tamější plantáže jsou ukázkou trvale udržitelného hospodaření. Víte, co je to takzvané mírumilovné hedvábí? Při jeho výrobě nemusí zemřít tisíce larev bource morušového.
Nové číslo časopisu čtěte zde: Priorita 1/2021
Podpořená a realizovaná opatření proti suchu v letech 2014–2020
Zdroj: SFŽP