18. 10. 2018
Ve dnech 12.–14. září 2018 proběhl v Lisabonu další z Festivalů měst OP URBACT. Letošní Festival měst měl za cíl zlepšit schopnosti zástupců měst v oblasti udržitelného městského rozvoje. Program URBACT při této příležitosti oslavil své 15. narozeniny. V rámci programu URBACT III proběhl Festival měst již potřetí (v minulých letech se uskutečnil v Talinu a Rize). O tom, proč se zúčastnit takového Festivalu, o čem vlastně tentokrát byl a v čem se liší od běžných konferencí, se dozvíte v následujícím článku.
Skutečné zkušenosti měst
Festival v Lisabonu byl zaměřen na výstupy Sítí měst OP URBACT III. Města v těchto Sítích spolupracovala v průběhu dvou a půl let na akčních plánech v oblasti vybraného tématu a řešila toto téma opravdu do hloubky. Na mezinárodní úrovni si vyměňovala zkušenosti s ostatními 8 – 12 evropskými městy. Na úrovni města založila místní skupinu, složenou z odborníků znalých místního kontextu. Během Festivalu byla tato města připravena s námi sdílet i zkušenosti "ze zákulisí", vzešlé na základě této mezinárodní spolupráce a na základě práce s danou problematikou v kontextu jejich vlastního města. Účastníci Festivalu se tak mohli seznámit s praxemi jiných evropských měst a prozkoumat, jak by třeba mohly fungovat v jejich vlastním městě.
Pokud se účastníci zúčastnili také tzv. národního oběda, mohli prodiskutovat různá témata a výzvy s městy z jejich země a probrat s nimi nově nabyté poznatky. Také české Národní kontaktní místo takový oběd uspořádalo.
Aktivní zapojení do aktivit
Mimo velkých společných setkání v hlavním prostoru bylo na programu i mnoho dalších aktivit, díky kterým se mohl účastník dostat opravdu do hloubky za "fasádu" projektu, která je obvykle prezentována.
Důkladně porozumět danému projektu mohl také např. díky interaktivním seminářům či možnosti navštívit stánek daného projektu a o tématu si s městy pohovořit.
Příkladem interaktivního semináře byl například seminář o "Zlepšování zdraví v srdci města", kde zástupci měst ukončené sítě Vital Cities, které se z ČR účastnilo i Ústí nad Labem, představili své zkušenosti s projektem a daným tématem v jejich městě. Poté využili techniky "Fish bowl", aby jim účastníci tohoto workshopu mohli klást otázky. Při technice "Fish bowl" sedí účastníci ve dvou kruzích, přičemž účastníci z vnějšího kruhu kladou otázky těm ve vnitřním kruhu. Po zodpovězení otázky se tázající a zodpovídající vymění.
Kromě těchto seminářů se zde také konaly tzv. laboratoře, které poskytovaly ještě větší prostor a byly určené těm účastníkům, kteří měli zájem prozkoumat do hloubky specifické téma.
Velkou roli zde hrály i neformální konverzace, ke kterým zde měl účastník mnoho příležitostí např. u stánků jednotlivých sítí.
Propojení s hostitelským městem
Na rozdíl od mnohých konferencí o městech je Festival měst OP URBACT konferencí, která přímo pracuje s prostředím hostitelského města. Díky tzv. "walkshopům" (seminářům v ulicích města), mají účastníci možnost prozkoumat určité téma přímo v prostoru hostitelského města a propojit tak okolní prostředí s tématy z konference. V rámci "walkshopu" "Krize městského dědictví" účastníci prozkoumali vliv turismu na historickou čtvrť Alfama a následně diskutovali o opatřeních, která využívají ve svých městech a která by mohla pomoci také zde.
Zúčastněte se příště
Pokud máte zájem zúčastnit se některé z nadcházejících akcí programu URBACT sledujte stránku http://www.urbact.eu/urbact-v-ceske-republice. V případě Vašeho zájmu o zapojení do sítí měst OP URBACT III kontaktujte prosím Národní kontaktní místo (kontaktní osoby: Eliška Pilná, email: eliska.pilna@mmr.cz; Markéta Horská, email: marketa.horska@mmr.cz).