Letní univerzita URBACTu se konala v tomto programovém období 2007 – 2013 již podruhé a to ve dnech 28.-31. 8. 2013 v Dublinu (první letní univerzita proběhla v srpnu roku 2011 v Krakově). Univerzita byla určena především pro členy místních podpůrných skupin projektů OP URBACT II, avšak byla otevřena i těm, kteří se věnují tvorbě politik a realizaci projektů v oblasti udržitelného rozvoje měst. Konference se zúčastnili především zástupci veřejné sféry, pozvání na letní univerzitu přijali také zástupci soukromého a neziskového sektoru.
O svoje zkušenosti a poznatky z Letní univerzity URBACTu se s námi podělili zástupci místních podpůrných skupin URBACTu z České republiky a ze Slovenska. Konkrétně se jedná o koordinátorku místní podpůrné skupiny projektu PREVENT paní Ing. Terezu Dostálovou (ČR), koordinátora místní podpůrné skupiny projektu USEAct Ing. Štefana Lančariče (Slovensko) a člena místní podpůrné skupiny projektu USEAct pana Mgr. Miloslava Juríka (Slovensko).
Všichni účastníci letní univerzity měli možnost přihlásit se do jednoho z osmi tematických workshopů:
- Veřejná prostranství
- Centra měst a jejich různorodý land-use
- Podnikání
- Inovace pro udržitelná města
- Veřejné služby v 21. století
- Lidský kapitál
- Přechod k nízkouhlíkové ekonomice
- Atraktivní města pro mladé z pohledu kvality života a pracovních příležitostí
Účastníci každého z workshopů byli rozděleni do tří pracovních skupin po 7 až 10 lidech, přičemž každá skupina měla svého moderátora. Cílem každé pracovní skupiny bylo vytvořit místní akční plán. Během třídenního výukového procesu byli účastníci letní univerzity postupně seznamováni s metodologií a konkrétními nástroji tvorby místního akčního plánu.
Důvodem, proč bylo téma tvorby místního akčního plánu zahrnuto do programu Letní univerzity URBACTu bylo to, že v rámci implementační fáze OP URBACT II je každý z projektových partnerů odpovědný za tvorbu místního akčního plánu. Ten je vypracováván v průběhu implementační fáze (24 měsíců) všemi relevantními stakeholdery místní podpůrné skupiny URBACTu (tzv. ULSG skupiny). Letní univerzita tak napomohla procesu osvojování různých praktických metodik a nástrojů, jak tvořit místní akční plán. Z tohoto pohledu byla letní univerzita mnohými účastníky hodnocena velmi pozitivně.
Každá ze tří pracovních skupin tematických workshopů v závěru letní univerzity představila svůj místní akční plán, který byl následně hodnocen jak účastníky jednotlivých pracovních skupin, tak hodnotící komisí. Tvůrci nejúspěšnějších místních akčních plánů byli oceněni cenou. Všichni účastníci letní univerzity v závěru obdrželi certifikát o absolvování URBACT Summer University 2013.
Během posledního dne letní univerzity byly účastníkům nabídnuty studijní cesty po Dublinu, které byly zaměřeny zejména na rozvojové projekty města a na revitalizaci veřejných prostranství. Jednou z nabízených studijních cest byla také revitalizace starých doků, které byly v průběhu období 2000 – 2013 postupně v Dublinu revitalizovány. Dublin jakožto město s vysokými ambicemi stát se významným centrem ekonomiky Evropy postupně revitalizuje zanedbaná veřejná prostranství a brownfields, kam následně lokalizuje nadnárodní společnosti, které se v Dublinu v posledních letech usazují. Představitelé města tak postupnými kroky (mnohdy odvážnými politikami) umožňují velmi dynamický rozvoj Dublinu. Jakým způsobem se toto děje měli účastníci možnost poznat během posledního dne letní univerzity.
Letní univerzita URBACTu 2013 - fotogalerie
Letní univerzita URBACTu 2013 - videa