3. 7. 2020
V portugalštině existuje fráze „É de pequenino que se torce o pepino“, což volně přeloženo znamená „dobrému chování je možné se naučit už od útlého mládí“.
Jídla podávaná ve školních jídelnách mají obrovský potenciál ovlivnit stravovací návyky dětí v oblasti využívání zdravějších a udržitelnějších potravin. Propagací dobrého jídla tak přispíváme ke zlepšení stravovaní přímo v rodinách. Zároveň pozitivně ovlivňujeme další generace z hlediska jejich výběru potravin.
Město Torres Vedras má svůj vlastní školní jídelní program. 12 úřadů uzavřelo smlouvu s místními soukromými sociálními institucemi, aby spravovaly stravovací systém ve školách. Jídelníčky jsou pečlivě připravovány s podporou výživového odborníka a s ohledem na vyvážené nutriční hodnoty, upřednostňovány jsou lokální sezónní potraviny, tradiční jídla nebo ta, které jsou v dané lokalitě oblíbená. Tyto sociální instituce poskytují denně asi 2 700 jídel, z nichž 1 300 je poskytováno dvěma obecními centrálními kuchyněmi.
Až do roku 2020 se město zaměřovalo na poskytování jídel pouze pro mateřské a základní školy. Začátek školního roku v září 2020 však přináší zcela novou výzvu, jelikož bude lokální jídlo poskytováno všem úrovním škol, což představuje enormní nárůst porcí jídla denně.
Díky projektu BioCanteens se podařilo městu Torres Vedras rozšířit svou dosavadní dobrou praxi a zároveň vyzkoušet nové přístupy: pěstování zeleniny na školních zahradách; zdravá jídla z čerstvých bioproduktů; akce zaměřené na vzdělávání v oblasti potravin; pravidelné týdenní informace o školních nabídkách rodinám; informační letáky s nutričními hodnotami a konkrétním množstvím potravin dle metabolických potřeb studentů pro předejití plýtvání s potravinami; kontrola a vyhodnocení potravinového odpadu za účelem předcházení plýtvání jídlem; a další.
Jak už bylo v článku řečeno, využití biopotravin při každodenní produkci tak velkého množství jídel je na území zaměřeném na konvenční zemědělství samo o sobě velkou výzvou, což má za následek velký nedostatek bioproduktů.
Torres Vedras má ve spolupráci s místní soukromou sociální institucí a certifikovanou ekologickou farmou APECI vizi rozvíjet také další probíhající projekt Farm Lab. Tato instituce bude moci některým blízkým školám v příštím školním roce poskytovat bio produkty, čímž město zvýší nabídku biopotravin ve svém okolí a umožní používat biopotraviny při vaření jídel na některých venkovských školách, které nejsou spravovány obecními kuchyněmi, kde jsou již opatření v oblasti stravování zavedena.
Kromě produkce biopotravin patří mezi další cíle projektu:
- Poskytovat jednou týdně alternativní menu bez ryb a masa, zaměřené na rostlinné bílkoviny, mléčné výrobky a vejce;
- Třídit a spočítat každodenní odpad ze zbytků jídel. Na základě získaných dat přijmout opatření ke snížení plýtvání s potravinami;
- Maximalizovat ekologické využití přebytků potravin skrze kompostování a následné využití kompostu ve školních zahradách;
- Zvýšit počet škol pěstujících zeleninu na vlastních pozemcích;
- Zlepšit vzdělávání v oblasti udržitelného stravování;
- Zlepšit komunikaci s rodinami za účelem zvyšování povědomí o potravinách.
Současná situace týkající se Covid19 může v oblasti stravovacích návyků nastolit celosvětovou změnu. Lokální potraviny jsou a budou stále hodnotnější. Koncept zdravého jídla bude více propojen nejen s potravinovou pyramidou, ale také s produkcí kvalitních potravin. Zdravé, čerstvé, lokální a ekologické jsou nejen v oblasti potravin stále častěji užívané pojmy.
BioCanteens není jen projekt o ekologických školních jídlech. Je to globální vize potravinové politiky a udržitelného rozvoje.