4. 9. 2018
Program Festivalu měst OP URBACT 2018 je zveřejněn na webových stránkách této události: 2018cityfestival.urbact.eu.
Ať už se Festivalu zúčastníte či nikoliv, budeme rádi, když se podíváte na celou řadu témat, kterými se budeme na Festivalu měst OP URBACT III 2018 zabývat.
Tato témata budou prozkoumávána prostřednictvím různých formátů, jako jsou např. „walkshopy“, podnětných zasedání, laboratoře a školení.
Představte si, že se připravujete na krásnou a inspirativní procházku městem, čekají vás výlety zaměřené na integrovaný rozvoj měst, ke kterým se můžete připojit.
GENDEROVĚ VYVÁŽENÁ MĚSTA: Jak města mohou pochopit a omezit nerovnosti způsobené odlišným pohlavím
Proč je pro město důležitá genderová rovnost? Na tomto zasedání bude provedena živá analýza veřejného prostoru Lisabonu, která nám pomůže pochopit genderovou povahu městské krajiny. Bude zde prezentováno a diskutováno, co mohou města učinit, aby zlepšila genderovou vyváženost napříč klíčovými tématy a svými kompetencemi v městském rozvoji, např. v oblasti mobility, plánování, reprezentace, s příklady z Portugalska, a budou mít příležitost přemýšlet o okamžitých krocích, které lze uplatnit i v domovských městech.
CENOVĚ DOSTUPNÉ BYDLENÍ: Zkušenosti z Evropy, učení se od Lisabonu
Projděte se po čtvrti Alcântara a navštivte projekt „Bydlení na prvním místě“, který je zaměřen především na zranitelné lidi. V návaznosti na filozofii snižování poškození je adaptační proces v kontextu bydlení také silně propojen se začleňováním příjemců do komunity. Tím, že poskytujeme domy pro bezdomovce, je podporováno (znovu) začleňování do komunity. Promluvte si se zástupci Partnerství pro bydlení Městské agendy pro EU, abyste zjistili, jak lze tento přístup porovnávat s dalšími evropskými dobrými praxemi zaměřenými na bydlení.
PLACEMAKING JAKO KATALYZÁTOR PRO ZLEPŠENÍ VEŘEJNÝCH PROSTRANSTVÍ: Jak probudit život ve městech
Často přisuzujeme úspěch městských center tomu, jak se lidé v těchto veřejných prostranstvích setkávání a komunikují. Někdy vidíme prázdná a zpustlá veřejná prostranství a divíme se proč tomu tak je, když by zrovna tato místa mohla být plná života. Tento „walkshop“ bude zkoumat způsoby, jak se mohou místní obyvatelé ujmout vedení při zlepšování veřejných prostranství, jejich designu a fyzického rozvoje, ale také aktivit v těchto oblastech a péči o ně.
KRIZE MĚSTSKÉHO DĚDICTVÍ: Propojení cestovního ruchu a místních potřeb v památkových čtvrtích
Alfama je důležitá historická čtvrť v Lisabonu, která je ohrožena cestovním ruchem. Toto zasedání bude zkoumat, jak mohou být místní potřeby (týkající se bydlení, dopravy apod.) v rovnováze s turistickým odvětvím. Jak lze udržet městské čtvrti autentické a vyhnout se „zdysneylandštění“ (komercializaci)? Jak najít nové využití pro staré a opuštěné budovy? Jak podpořit obnovu budov a zachovat kvalitu? Během walkshopu se dotkneme také stěžejní role kulturního a turistického odvětví při revitalizaci měst.
BUDOUCNOST DIGITÁLNÍCH MĚST: PŘIZPŮSOBIT SE NEBO ZEMŘÍT: Jak podpořit nárůst míst k rozkvětu technicko-podnikatelského ekosystému
Co mohou města učinit, aby podpořila nárůst digitálních start-upů a jak důležité jsou prostory a místa, aby zde rozkvétal technicko-podnikatelský ekosystém? Tento walkshop bude zkoumat klíčové součásti technicko-podnikatelského ekosystému a jak mohou města vytvořit podmínky, ve kterých bude tento obor vzkvétat, prostřednictvím prohlídky centra města Lisabon. Reflexe a diskuze bude založena na zapojení místních relevantních aktérů a představitelů měst a bude se zabývat tím, jak může přispět k úspěšnému prostředí.
INTEGRACE MIGRANTŮ: Nejde pouze o to, osvojit si jazyk a najít si práci
Udělejte si krátký výlet do Amadory, města na okraji Lisabonu vybudovaného na postupných přistěhovaleckých vlnách, které se pyšní dlouhou historií práce na integrační politice. Amadora, vedoucí město sítě ARRIVAL CITIES, v současné době sdílí svou dobrou praxi s důrazem na demystifikaci nevyslovených předsudků vůči nově příchozím. Návštěva se uskuteční v klíčových místech představující přístup města k integraci migrantů a jejich inkluzi. Potkáte se zde s místními a uslyšíte od nich o praktikách usnadňujících přístup ke službám, bydlení a projektům zaměřených na nezletilé osoby v sociálně zranitelných situacích.
REVITALIZACE MALOOBCHODNÍHO ODVĚTVÍ: Oživení místních obchodů ve středně velkých městech Evropské unie
Tento walkshop vezme své účastníky do oblasti Baixa-Chiado v Lisabonu, kde budou mít příležitost shromáždit informace, jak řešit prázdné maloobchody v centrech měst. Účastníci se zamyslí nad otázkou revitalizace místních obchodů ve městech prostřednictvím svědectví a sdílení praktických, přenositelných a integrovaných řešení, která zde byla zavedena.
MÍSTNÍ POTRAVINY NA VIDLIČKÁCH MĚST: Jak zemědělsko-potravinářská produkce může pomoci se sociálním začleňováním
Zemědělsko-potravinářská produkce se řadí mezi vyspělý průmysl, který hraje podstatnou roli z hlediska HDP, zaměstnanosti a udržitelnosti životního prostředí. Hlavním záměrem tohoto walkshopu je sdílení zkušeností projektů „Agri-Urban“ a „Semear“. Účastníci walkshopu navštíví „SEMEAR na Terra in Oeiras“ a zjistí více o tom, jak se oba projekty doplňují, a o konkrétních příkladech, které mohou zvýraznit roli městských potravinových strategií, aby podpořily sociální řešení a řešení týkající se životního prostředí.
INTEGROVANÝ PŘÍSTUP PROTI ZANEDBANÉMU SOUSEDSTVÍ: Jak může zanedbaná oblast těžit z ekologických projektů z okolí
Město Lisabon zahájilo projekt ekologického sousedství „Boavista Ambiente +“ jako integrovaný model udržitelné inovace ve spolupráci s různými stakeholdery. Aktivity byly zaměřeny na rekonstrukci a zkvalitnění veřejného prostoru; provádění opatření ke zlepšení energetické náročnosti; přestavbu veřejných zařízení; a podporu povědomí. Tento projekt, který se stále vyvíjí, je součástí programu BIP-ZIP. Takže se připravte na to, že nasadíte helmy a navštívíte staveniště!
ŘEŠENÍ MĚSTSKÉ CHUDOBY OD ZÁKLADŮ: Podpora místních komunit je nejsilnějším nástrojem proti nerovnostem
Místní komunity pomáhají při plánování a formování úsilí města účinně vymýtit chudobu. Na cestě do prioritní čtvrti BIP/ZIP „Marvila“ prozkoumáme, jak Lisabon řeší zanedbané oblasti rozvojem řízeným komunitou, aby obnovil otevřená náměstí, opětovné využití veřejných budov, místní obchod a využil graffiti k vytvoření nového příběhu. Podíváme se také na to, jak lze národní politiku využít k podpoře práce, kterou se v této oblasti zabývá OP URBACT III.