9. 11. 2020
Představujeme Vám 6 tipů z vůbec první unikátní digitální akce na šíření znalostí programu URBACT pro města!
„Inspirativní“, „Užitečné“, „Nové“, „Intenzivní!“ To jsou nejčastější slova, která městští pracovníci používali, když popisovali své zkušenosti s vůbec první URBACT e-Univerzitou, která probíhala od 15. září do 8. října 2020. Jednalo se o čtyřtýdenní cestu interaktivního učení o integrovaném akčním plánování pro udržitelný rozvoj měst. „Absolventi“ e-Univerzity nyní znají nástroje, techniky - a taktiku - jak pracovat se svými místními skupinami relevantních aktérů, jejichž úkolem je tvorba integrovaných akčních plánů měst.
1. Digitální odborné přednášky – s dostupnými zdroji pro všechny
E-Univerzita byla pojata jako cesta s různými etapami, kterými je nutné projít při tvorbě místního integrovaného akčního plánu: od zapojení relevantních aktérů, analýzy problémů a spoluvytváření nápadů, přes plánování akcí, propagaci výsledků a následné sdílení znalostí. To vše navíc za využití participativního přístupu, který městští pracovníci možná znají, ale ve své každodenní práci jej doposud nemuseli využít.
Při každém jednotlivém zasedání si účastníci během plenárního zasedání nejprve vyslechli teoretický základ. Poté měli příležitost pracovat v malých interaktivních skupinách, ve kterých si nabyté znalosti vyzkoušeli v praxi na modelových příkladech a pokaždé otestovali jiný konkrétní nástroj.
"Nejedná se jen o dobrou připomínku, co byste měli udělat, ale je zde ukázáno i jakým způsobem byste to měli dělat. Pak na tom dokonce všichni společně pracujeme, díky čemuž zjistíte, že jste schopni daný nástroj používat!"
Christophe Gouache, jeden z e-Manažerů URBACT e-Univerzity a hlavní odborník projektu ActiveCitizens
Dobrou zprávou pro všechny městské pracovníky, bez ohledu na to, zda URBACT znají nebo ne, je, že Sada nástrojů programu URBACT – zahrnující všech pět fází veřejného plánování akcí, od analýzy městských výzev až po měření dopadů – je nyní volně přístupná online. Můžete si dokonce prohlédnout všechna zasedání e-Univerzity prostřednictvím kanálu URBACT na YouTube nebo prozkoumat další zdroje – například událost „Learning Memos“ – přímo na webu e-Univerzity.
"Pokud jste městem, které chce vytvořit participativní integrovaný akční plán, získáte skvělý přehled jednotlivých kroků, kterými budete muset projít."
Eileen Cowley, e-Manažerka URBACT e-Univerzity a hlavní odbornice projektu Resourceful Cities
2. Nabitý čtyřtýdenní program
Měsíc trvající e-Univerzita sestávala z celkem osmi dvouhodinových zasedání, která zahrnovala plenární zasedání následované kratšími workshopy po menších skupinách účastníků.
Při sezeních byly představeny různé koncepty od testování tzv. Stromu problému (analytického nástroje pro porozumění místním výzvám) až po budování vize prostřednictvím kreativního cvičení „Noviny zítřka“.
Se dvěma „lekcemi“ týdně to byl velký závazek. Pro mnoho účastníků však byla výhodou možnost denně si naučené postupy vyzkoušet. Někteří účastníci je totiž postupně aplikovali ve své práci, přímo dle programu e-Univerzity.
Například Irina Rotaru, městská koordinátorka projektu Space4People ve francouzském Saint Germain-en-Laye, byla schopná prakticky okamžitě mezi jednotlivými relacemi e-Univerzity otestovat nové znalosti o ukazatelích výsledků a výstupů a diskutovat Sladění strategických indikátorů dopadu na město v rámci EIT projektu městské mobility „Safely Connected“.
"Díky formátu e-Univerzity byla jednotlivá zasedání opravdu plodná a workshopy napomohly upevnit poznatky z každé relace."
Irina Rotaru, Saint Germain-en-Laye (Francie)
3. Neocenitelné zapojení e-Manažerů a e-Facilitátorů
Každé zasedání zaměřené na jednu z fází participativního plánování připravil a při plenárním zasedání prezentoval „e-Manažer“ – odborník z řady expertů právě probíhajících projektů v programu URBACT. Jejich „tvrdé“ technické znalosti a znalosti veřejné politiky v kombinaci s jejich „měkkými“ lidskými a moderátorskými dovednostmi byly klíčové pro pořádání informativních setkání, která byla otevřená, poutavá a participativní. To bylo rozhodující pro úspěch celé akce.
{%Loved being part of the @URBACT #eUniversity2020! Challenging but fun, as always with URBACT. #WG31 #IntegrationHeroes https://t.co/Rf1DLvLRvT
4. Rychlá reakce na koronavirovou krizi – o krok blíže k udržitelnější budoucnosti?
Když krize v souvislosti s šířením Covid-19 poprvé zasáhla, mnozí se obávali, že Letní univerzita URBACT – plánovaná na léto 2020 do Dubrovníku – bude muset být zrušena. O obrovském úsilí a energii vložené do transformace osvědčeného konceptu Letní univerzity URBACT do „online světa“ psala programová expertka URBACT Sally Kneeshaw.
Ta ve svém článku zdůrazňuje, že i neúspěch je součástí učení. Po kostrbatém začátku byly vyřešeny drobné technické problémy a online přístup poté fungoval jak pro velká plenární zasedání, tak pro týmovou práci během workshopů. Vypořádání se s problémy zároveň pro mnoho organizátorů i účastníků znamenalo společnou výzvu se šťastným koncem, kterého si poté všichni ještě více vážili!
Tyto komplikace dokázaly obnovit odhodlání a prohloubit další dovednosti i důvěru v používání digitálních nástrojů také v budoucnu.
"Bylo velmi náročné zajistit dostatečnou flexibilitu, abychom e-Univerzitu dokázali všem přizpůsobit. Lidem to může připadat samozřejmé, ale úsilí vynaložené na organizaci takové digitální události je srovnatelné s fyzickou událostí.“
Stefanie Weber, URBACT Sekretariát
5. Představení nových interaktivních nástrojů na úrovni měst
Využití nových technologií prospělo nejen programu URBACT, ale i všem účastníkům. Těm poskytlo praktické zkušenosti s používáním nových interaktivních nástrojů, které mohou aplikovat dále v kontextu potřeb jejich měst.
Mnoho účastníků, kteří používali Zoom a Miro (participativní online vizuální platforma, ve které účastníci společně vytvořili celkem 304 deskových cvičení!), uvedlo, že je e-Univerzita naučila novým digitálním způsobům práce, které budou používat i na dále ve svých městech.
"Bylo skvělé vidět účastníky objevovat nástroj Miro a seznámit se s ním během všech workshopů. Věděli jsme, že ne každý účastník bude z počátku této nové platformě otevřený, postupně ale bylo stále zřejmější, jak se pro účastníky stává pohodlnější, když mají možnost učit se naživo a interaktivně.“
Clémentine Gravier, URBACT Sekretariát
6. A především – účastníci!
Ačkoliv se jednotlivých plenárních zasedání účastnilo až 436 účastníků, skutečné propojení probíhalo v menších skupinách pro 8–10 „spolužáků“, kteří měli díky tomu možnost se během celých čtyř týdnů dobře poznat. Někteří dokázali navázat tak blízký kontakt, že jakmile budou zrušena omezení týkající se Covid-19, plánují se s kolegy vzájemně navštívit ve svých městech. Dozvěděli jsme se také, že jedné účastnici kolega z její pracovní skupiny dokonce nabídl pracovní pohovor!
"Bylo skvělé vidět dobrou atmosféru a týmového ducha, který se ve všech skupinách rozvíjel mezi lidmi, kteří se předtím neznali a pocházeli z velmi odlišných zemí, měst a s odlišným zázemím a zájmy. Doufám, že účastníci zůstanou v kontaktu a budou pokračovat v navázaných pracovních vztazích.“
Clémentine Gravier, URBACT Sekretariát
Na historicky první URBACT e-Univerzitu se registrovalo celkem 486 městských pracovníků a dalších aktérů z probíhajících projektů v rámci Sítí měst programu URBACT. Zároveň byli mezi účastníky také zástupci z vybraných afrických partnerských měst z francouzské sítě chytrých měst ASToN. Každého plenárního zasedání se v průměru účastnilo 395 lidí a z toho 280 se pokaždé připojilo do navazujících workshopů.
{%A big thank you to all #eUniversity2020 participants and everyone who worked hard to make it happen! Keep up the good work, action planning & implementation.
Stay safe and see you next year! pic.twitter.com/ezJM01HnqX
Těchto šest hlavních bodů, které jsme v článku shrnuli, bylo vybráno e-Manažery (Liat Rogel, Eileen Crowley a Christophe Gouache), e-Facilitátory (Delphine Gaudart-Brunet, Irina Rotaru a Alisa Aliti Vlasic) a zástupkyněmi Sekretariátu URBACT (Stefanie Weber a Clémentine Gravier). Jedná se o pouhý zlomek z mnoha účastníků a organizátorů URBACT e-Univerzity, kterým vděčíme za to, že pomohli dát tuto jedinečnou akci dohromady a učinili každé ze zasedání tak přínosným a živým zážitkem!
Podívejte se na záznamy jednotlivých relací e-Univerzity na YouTube a prozkoumejte množství praktických materiálů dostupných pro města v #URBACTtoolboxu: