6. 9. 2018
Klíčovými aspekty konceptu inteligentní specializace jsou volba priorit a víceúrovňová správa. Tedy získání výrazné podpory ze strany politiků a jiných vrcholných činitelů s rozhodovací pravomocí, zejména pokud jde o záležitosti, které posilují městskou agendu související s hospodářským rozvojem vedeným podniky v rámci takové politické koncepce.
Tento rozhovor vznikl v rámci série krátkých rozhovorů, které připravoval vedoucí expert sítě IN FOCUS Miguel Rivas se starosty a primátory, členy městských rad a vrcholnými zastupiteli měst, která byla součástí sítě IN FOCUS v rámci operačního programu URBACT III zaměřené na inteligentní specializaci na úrovni měst.
MR: Jsem velmi rád, že s vámi mohu po našich dvou setkáních v roce 2016 opět hovořit. Jsou to zhruba dva roky, co se Ostrava zapojila do sítě OP URBACT III „IN FOCUS“, a teď už víme, že váš akční plán je v rámci projektu zaměřen na získávání talentovaných lidí. Proč jste se rozhodli právě takto?
Tomáš Macura: Město Ostrava zažívá historický ekonomický růst a dnes máme nejlepší příležitost investovat do nových nápadů a technologií. Místní podniky a zahraniční investoři jsou plní optimismu a investují do nových výzkumných kapacit a inovací, přičemž míra nezaměstnanosti je mimořádně nízká.
Na druhé straně čelíme v posledních letech takzvanému „odlivu mozků“, kdy se talentovaní a kvalifikovaní lidé stěhují za lepšími platy či příležitostmi do jiných českých měst, jako je Praha nebo Brno, nebo na jiná místa v Evropě. Firmám chybí kvalifikovaná pracovní síla. V regionu je také nízká úroveň podnikání. Univerzity by potřebovaly více progresivních výzkumníků, inovátorů a talentovaných studentů. Je čím dál těžší jít proti proudu a přilákat vysoce vzdělané lidi (vědce, inženýry atd.), aby k nám šli pracovat. To chceme změnit. Lákání talentů se tak stalo nezbytnou součástí nového Strategického plánu rozvoje města Ostravy na období 2017–2023, stejně jako vytvoření přátelského městského prostředí, které talentované lidi přitahuje. Mezi hlavní priority patří také silný důraz na lepší image a koherentní řízení značky, marketingovou strategii města a regionu a přilákání nových investic, ale i pracovníků a mladých lidí.
MR: Pokud jde tedy o kvalifikovanou pracovní sílu v některých specifických činnostech, hodláte se zaměřit na mladé lidi, a to i z Itálie či Španělska, aby svou první práci našli v Ostravě, která vyniká svou nekonvenčností. Co může Ostrava nabídnout těmto kvalifikovaným mladým lidem z regionů s vyšší mírou nezaměstnanosti stojícím na počátku své profesní dráhy?
Tomáš Macura: Ostrava jim může nabídnout velké množství volných pracovních míst u atraktivních zaměstnavatelů, zejména v průmyslovém odvětví. Vzhledem k tomu, že patříme mezi města s nejnižší mírou nezaměstnanosti v EU, je zde hlad po kvalifikovaných technicky zdatných či vzdělaných lidech. Rovněž se zde nachází mnoho mezinárodních společností, které nabízejí startovní pracovní místa ve velkých mezinárodních kolektivech, například v odvětví IT, a také je zde rostoucí množství začínajících podniků. Pro mnohé lidi by Ostrava mohla být městem pro nové začátky.
Pro spoustu návštěvníků či nově příchozích je Ostrava velmi atraktivní svým průmyslovým dědictvím v kombinaci s kreativitou, kulturou a populárními akcemi (Colours of Ostrava, Zlatá tretra, Dny NATO), komunitním životem a volnočasovými možnostmi – řadou sportovišť a akcí pro děti a také klubů, barů či restaurací s tradiční kuchyní a nejlepším pivem na světě.
Díky tomu, že v mnohých městských čtvrtích je cenově dobře dostupné bydlení (vysoký životní standard za velice příjemné ceny), a rovněž díky modernímu systému veřejné dopravy, snadno dostupným zdravotnickým službám a pocitu bezpečí je Ostrava velmi kvalitním místem pro život.
Ostrava má k lidem blíže díky své otevřené společnosti a přátelským obyvatelům. Společně s místními stakeholdery zapojenými do projektu IN FOCUS plánujeme připravit aktivity na uvítání a snadné začlenění nové příchozích v tomto regionu. Ostrava má blízko k přírodě, neboť se v ní nachází množství zeleně, stromů, lesů, parků a vodních ploch přímo ve městě a hory jsou vzdálené jen hodinu cesty. Ostrava je dobře propojená s okolním světem, protože ji silnice a vysoce kvalitní a rychlé železniční spoje spojují s Prahou a dalšími městy a letišti v srdci Evropy.
MR: Ostrava je administrativním centrem Moravskoslezského kraje, které uplatňuje strategii inteligentní specializace. V červenci 2017 zde bylo otevřeno Moravskoslezské inovační centrum (MSIC). Myslím, že můžeme říct, že napomáhá urychlit váš současný přechod z řekněme starého industrialismu na pokročilou ekonomiku založenou na znalostech v kontextu EU. Jaké jsou konkrétní vize a plány pro toto nové zařízení?
Tomáš Macura: Chtěli bychom Ostravu a Moravskoslezský kraj ve světě zviditelnit a získat uznání pro náš velký potenciál. Věříme v naše firmy, inženýry a vědce v regionu a Moravskoslezské inovační centrum by mělo pomoci propojit jejich inovativní a ambiciózní nápady s investicemi a rostoucími trhy na celém světě. Inovační centrum se díky svým specializovaným a individuálně přizpůsobeným službám zaměřuje na ambiciózní malé a středně velké rozvíjející se podniky s vysokým stupněm specializace. Jeho cílem je stát se respektovaným partnerem pro soukromé i akademické výzkumné a vývojové organizace a přispět k posílení inovačního ekosystému prostřednictvím celé řady služeb: koučingu, vytváření sítí, financí atd.
MR: Do jaké míry mohou být inteligentní specializace regionu a Regionální inovační strategie Moravskoslezského kraje (RIS3) užitečné pro vaši práci při získávání talentovaných lidí? Můžete nám dát nějaký konkrétní příklad?
Tomáš Macura: Potřebujeme soustředěnou spolupráci v hlavních hospodářských oblastech, kde je rozdíl mezi poptávkou a nabídkou kvalifikované pracovní síly největší, jako je pokročilá výroba, automobilový průmysl, informační a komunikační technologie, energetika atd. Přístup RIS3, uplatňovaný prostřednictvím partnerství Moravskoslezského inovačního centra a místního inovačního ekosystému, pomáhá zaměřit se na specifické potřeby firem, které hledají nové lidské zdroje, zejména talentované lidi. Kombinace partnerství v projektu OP URBACT III a nově vzniklé komunity v rámci Moravskoslezského inovačního centra pomáhá při hledání nejvhodnějších projektů a služeb a současně zaručuje, že se program a plánované projekty v budoucnu uskuteční a budou udržitelné.
MR: Brno a Ostrava jsou druhým a třetím největším městem v České republice. Tato města spojila své síly a prezentují se společně jako centra obchodu na veletrzích nemovitostí, jako je MIPIM v Cannes nebo EXPO REAL v Mnichově. Obvykle je považujeme za soupeřící města. Jak se díváte na tento vztah na pomezí konkurence a spolupráce vy?
Tomáš Macura: V Ostravě mluvíme raději o tom, co může být přínosné, a nikoli o soupeření.
Při koncipování společných výstav jsme se inspirovali u některých obchodních veletrhů v jiných městech a regionech, například v Polsku nebo Německu. Ukazuje se, že společná prezentace, a to nejen s Brnem, ale i s Prahou a dalšími regiony, je pro Ostravu prospěšná v několika ohledech. Dokazuje rostoucí zájem o naše prezentace. Společná expozice je přirozeně oblíbenější, což zvyšuje její účinek. Tyto první dvě expozice zajišťovala Ostrava a letos jsme organizaci přenechali Praze a Brnu.
Pro návštěvníky veletrhů je praktické, že se mohou účastnit více setkání na jednom místě. Rovněž se nám dostalo pozitivních ohlasů na společnou prezentaci českých investorů, developerů a jiných konzultantských a právnických firem, které se pravidelně účastní veletrhů jako spoluvystavovatelé. Někteří z nich si navzájem konkurují, ale jsou tu s námi v jedné společné expozici.
Vize představitelů měst – série rozhovorů v rámci projektu In Focus pod vedením vedoucího experta sítě In Focus Miguele Rivase. Původně zveřejněno v únoru 2018 na webu www.urbact.eu. Přeloženo z angličtiny. Více informací o projektu In Focus jsou k dispozici na www.fajnova.cz/projekt/in-focus.