Jak funguje rozvoj regionů v Evropské unii?
Regionální politika je jednou z nejvýznamnějších politik Evropské unie. Co si pod ní můžete představit? Přestože žijeme v jedné z nejbohatších částí světa, v úrovni vyspělosti jednotlivých oblastí EU existují nápadné rozdíly. Hlavním smyslem regionální politiky je zamezit jejich zvětšování a dalšímu vzniku. Regionální politika prosazuje principy solidarity a soudržnosti. Dokladem důležitosti těchto zásad je, že na regionální politiku směřuje 1/3 rozpočtu celé EU.
Cíle a priority regionální politiky se mění spolu s vývojem EU, a tedy i s každým programovým obdobím. Jedno programové období trvá 7 let (2014-2020, 2021-2027). Cíle regionální politiky si každý členský stát stanovuje podle svých potřeb v souladu s tematickými cíli Evropské komise. Pomoc směřuje především do regionů, které jsou hospodářsky méně vyspělé, postižené sociálními problémy, či poškozeným životním prostředím.
Fondy Evropské unie
Evropské fondy slouží k podpoře hospodářského růstu, k zlepšování vzdělanosti obyvatel a ke snižovánísociálních nerovností. Tvoří je Fond soudržnosti, Evropský fond pro regionální rozvoj, Evropský sociální fond, Evropský námořní a rybářský fond a Fond pro spravedlivou transformaci. Součástí společné zemědělské politiky EU je také Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova. Cílem fondů Evropské unie je postupně snižovat rozdíly mezi jednotlivými regiony zemí EU. V různé míře z nich čerpají všechny státy, více však tzv. mladší členské země, mezi které patří i Česká republika.
Od roku 2004 bylo z evropských fondů spolufinancováno přes 300 000 projektů. V novém programovém období 2021-2027 budou mít čeští příjemci k dispozici více než 550 miliard Kč. Programy budou schváleny v průběhu podzimu 2021. Pro jedenáctý ročník soutěže využijte operační programy z nového období 2021-2020, viz přehled níže.