„Pro všechny z nás, a pro mladé dvojnásob, je zásadní umět se rozhlížet kolem sebe a vidět potřeby druhých, našich měst nebo okolní přírody. Především na vás totiž záleží, jak a v jakém prostředí budeme žít za deset, třicet nebo za padesát let,“ okomentoval soutěž Stanislav Schneidr, ředitel sekce koordinace evropských fondů, mezinárodních vztahů a cestovního ruchu a dodal:
„V této době je pro vás skvělou zkušeností naučit se, jakým způsobem získat pro váš projekt financování nejen z evropských fondů, ale také si osvojit dovednost prezentovat své nápady na veřejnosti.“
Porota složená ze zástupců Ministerstva pro místní rozvoj a Centra pro regionální rozvoj ČR u předkládaných návrhů oceňovala nejen kvalitu prezentace projektů a zpracování žádosti, ale také jejich společenské přínosy. Vítězný tým ze žďárského gymnázia si totiž dal za cíl ve spolupráci s městem Žďár nad Sázavou obnovit neudržovaný park Libušín, kterému se dříve říkalo „Hrady“, a přeměnit jej na zábavnější, modernější, a především všeobecně užitečné místo. Ke svému projektu dokonce vytvořili vlastní vizualizace a přivezli i 3D model obnoveného parku. Ústečtí středoškoláci, podobně jako v loňském roce, uspěli se sociálně vnímavým projektem. Tentokráte na vytvoření inovativního vzdělávacího prostředí a půjčovny pomůcek pro lidi se zrakovými vadami v jejich kraji. Jako host s nimi přijel i pracovník Tyflocentra v Ústí nad Labem, který doplnil prezentaci o své zkušenosti a potřebě vzniku takového místa. Studenti z Jablonce nad Nisou zabodovali s návrhem na rekonstrukci chátrající budovy bývalé restaurace Formanka a její proměnu v plně bezbariérovou veřejnou knihovnu, která by měla sloužit i dalším volnočasovým aktivitám spoluobčanů. Zajímavostí může být skutečnost, že dvě ze tří vítězných škol (Žďár nad Sázavou, Ústí nad Labem) umístily své týmy na stupních vítězů i v minulém ročníku soutěže. Finalisté si kromě zajímavé zkušenosti odnesli také hodnotné ceny.
O soutěži Navrhni projekt
Oblíbenou soutěž „Navrhni projekt“ už od roku 2012 pořádá Ministerstvo pro místní rozvoj pro soutěžní týmy tvořené 1–4 středoškolskými studenty a jejich pedagogem ze všech krajů naší země.
Studenti sami vymyslí projekt na zlepšení svého okolí, k němuž pak za asistence svého učitele
sepíšou fiktivní projektovou žádost o finanční podporu z evropských fondů.
Nejčastěji studenti své projekty zaměřují na revitalizaci a renovaci veřejných prostranství a objektů sloužících veřejnosti, tj. různým skupinám osob (studenti, senioři), dále na vzdělávání, sociální oblast, často také na životní prostředí. Největší počet přihlášených projektů v letošním ročníku dorazil z Karlovarského a Královéhradeckého kraje.
Od prvního roku soutěže až po letošní ročník vytvořili studenti celkem již 754 projektů. Úspěšnost konceptu i kvalitu předkládaných návrhů dokládá mj. i skutečnost, že některé ze soutěžních projektů byly v minulosti dotaženy až ke zdárné realizaci.
Soutěž je každoročně vyhlašována v průběhu měsíce září. Z projektů prezentovaných studenty ve školních kolech postoupí vybraní zástupci do regionálních kol soutěže konaných ve čtyřech sdružených regionech republiky. Dva nejúspěšnější projekty z každého regionu dostanou příležitost do svých projektových žádostí zapracovat připomínky odborné regionální poroty a v nejlepší formě ji osobně představit organizátorům soutěže v celostátním finále konaném v dubnu na Ministerstvu pro místní rozvoj.
Účast v soutěži znamená pro studenty nové cenné zkušenosti – vyzkouší si spolupráci v týmu a práci projektového manažera; taktéž možnost vyzkoušet si psaní projektu a prezentovat ho před komisí je pro účastníky velmi přínosná. Motivací v boji o vítězství mohou být i hodnotné ceny, které získávají všichni členové týmů umístěných na stupních vítězů v regionálním i celostátním kole včetně pedagogů, a totiž poukazy na výběr zboží v internetovém obchodě s elektronikou v hodnotě odstupňované podle umístění.
Podrobnější informace k pravidlům soutěže, ale také k výuce předmětů týkajících se Evropské unie najdete na adrese
www.navrhniprojekt.cz.