Michala Hergetová, Moderátorka kulatého stolu
Michala Hergetová je moderátorka a ekonomická novinářka specializující se na finanční a byznysová témata. Svou kariéru zahájila jako reportérka ekonomického zpravodajství na TV3, poté působila v agentuře CzechTrade jako ředitelka komunikace s veřejností. V roce 2005 se stala ekonomickou redaktorkou České televize, kde moderovala specializované pořady a vedla rozhovory s významnými osobnostmi. V současnosti moderuje odborné diskuze pro média jako Forbes, Economia a DVTV. Studovala ekonomii na VŠE v Praze a evropská studia a obchodní finance na univerzitách ve Spojeném království a Belgii.
Evropský panel: Modernizace politiky soudržnosti. Jaké trendy a změny budou určovat podobu budoucí politiky soudržnosti po roce 2027?
Petr Kulhánek, Ministr pro místní rozvoj ČR
Petr Kulhánek je zkušený politik a manažer. Kariéru ve veřejné správě zahájil jako člen zastupitelstva města Karlovy Vary v roce 2006, a v letech 2010 až 2018 vykonával funkci primátora. V říjnu 2024 byl jmenovaný ministrem pro místní rozvoj, předtím působil jako hejtman Karlovarského kraje. Je také aktivní v oblasti cestovního ruchu, kde se v minulosti stal generálním tajemníkem Mezinárodní federace novinářů a spisovatelů cestovního ruchu. Mezi lety 2014 a 2018 působil jako místopředseda SMO ČR pro evropské záležitosti. S odborným zázemím v managementu a dlouholetou praxí ve veřejné správě se věnuje zlepšování podmínek pro regionální rozvoj, optimalizaci čerpání evropských fondů a posílení spolupráce mezi státem a kraji.
Emma Toledano Laredo, Ředitelka Generálního ředitelství EK (DG REGIO)
Emma Toledano Laredo je expertka na evropskou hospodářskou a regionální politiku s více než třicetiletou kariérou v Evropské komisi. Profesní dráhu zahájila v roce 1992 na Generálním ředitelství pro hospodářské a měnové záležitosti, později působila v oblasti zahraničních vztahů na delegaci EK v Maďarsku. Mezi lety 2001 a 2009 byla asistentkou generálního ředitele pro rozvoj a spolupráci, následně přešla na Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a inkluzi. Od roku 2021 vede ředitelství F na DG REGIO, které zajišťuje implementaci strukturálních fondů a Fondu soudržnosti v zemích střední a západní Evropy, včetně České republiky. Vystudovala ekonomii na Univerzitě Louvain-La-Neuve v Belgii.
Klára Dostálová, Poslankyně Evropského parlamentu
Klára Dostálová je politička a odbornice na regionální rozvoj a evropské fondy s bohatými zkušenostmi ve veřejné správě. Svou profesní dráhu zahájila v oblasti financí a regionálního rozvoje, kde postupně zastávala vedoucí pozice v Centru evropského projektování a na Krajském úřadě Královéhradeckého kraje. V letech 2014–2017 působila jako náměstkyně ministryně pro místní rozvoj, následně se stala ministryní v obou vládách Andreje Babiše. Od roku 2017 byla poslankyní Parlamentu ČR a v roce 2024 se stala europoslankyní. V Evropském parlamentu se věnuje regionální politice, využití evropských fondů a otázkám soudržnosti. Díky své dlouholeté praxi přináší do debat strategický pohled na propojení investic a rozvoje regionů.
Jiří Georgiev, Vrchní ředitel sekce EU a mezinárodní vztahy, Ministerstvo financí ČR
Jiří Georgiev je zkušený právník se specializací na evropské právo a mezinárodní vztahy s dlouholetou praxí ve státní správě. Od dubna 2022 působí jako vrchní ředitel sekce Evropské unie a mezinárodních vztahů na Ministerstvu financí ČR. Dříve zastával vedoucí právní pozice na Ministerstvu zemědělství ČR a Úřadu vlády ČR. Působil také na Nejvyšším kontrolním úřadu, v Kanceláři Senátu a na Ministerstvu vnitra, kde získal rozsáhlé zkušenosti s evropskou agendou a legislativním procesem. Od roku 2011 je externím spolupracovníkem katedry ústavního práva Právnické fakulty UK. Vystudoval práva na Univerzitě Karlově a doktorské studium historie na Filosofické fakultě UK.
Petr Zahradník, Ekonomický expert pro evropské záležitosti
Petr Zahradník je ekonom specializující se na téma hospodářské politiky EU; působí jako ekonom poradenské firmy BeePartner. Je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a poradcem ministra pro evropské záležitosti. V letech 2015-2020 byl členem Evropského hospodářského a sociálního výboru v Bruselu, kde v současnosti působí v pozici poradce. V minulosti byl ředitelem EU Office České spořitelny či hlavním ekonomem Conseq Finance. Hojně spolupracuje s médii a akademickou sférou. Je absolventem oboru Evropská studia na Katolické univerzitě v Lovani v Belgii, Managementu hospodářské politiky na Columbia University a oboru Finance na VŠE v Praze.
Zdeněk Semorád, Garant a koordinátor Rady Asociace krajů ČR pro programové období 2028+
Zdeněk Semorád je expert na evropské fondy a regionální rozvoj s dlouholetou praxí ve veřejné správě. V současnosti je garantem a koordinátorem Rady Asociace krajů ČR pro přípravu programového období 2028+. Aktivně se podílí na tvorbě strategií, které zohledňují specifika jednotlivých regionů a přispívají k jejich udržitelnému rozvoji. Působil jako vedoucí projektů v Královéhradecké agentuře regionálního rozvoje a jako ředitel úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod. Na Ministerstvu pro místní rozvoj ČR na pozici náměstka řídil sekci evropských programů. Je absolventem oboru sociální geografie a regionální rozvoj na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity.
Národní panel: Jaké výzvy čekají Česko v příštím období? Diskuse o prioritách ČR a jejich financování.
Stanislav Schneidr, Vrchní ředitel sekce koordinace evropských fondů, mezinárodních vztahů a cestovního ruchu Ministerstva pro místní rozvoj ČR
Stanislav Schneidr je odborník na evropské fondy a regionální politiku s více než dvacetiletou zkušeností ve veřejné správě. Třináct let své kariéry se věnoval evropské agendě, a to na národní i mezinárodní úrovni. Působil na Stálém zastoupení ČR při EU v Bruselu a podílel se na vyjednávání vstupu České republiky do EU v oblasti regionální a strukturální politiky, které zahrnovalo realizaci předvstupních nástrojů podpory a programů období 2004-2006. Dále byl členem vyjednávacího týmu víceletých finančních rámců EU 2007-2013 a 2014-2020, včetně s tím souvisejících nařízení a prováděcí legislativy EU, mimo jiné i jako vstupu do nastavení struktury strategických a programových dokumentů ČR.
Petr Musil, Člen Národní rozpočtové rady
Petr Musil je ekonom a odborník na fiskální a měnovou politiku, trh práce a mzdovou diferenciaci. Od listopadu 2022 je členem Národní rozpočtové rady a od října 2024 působí na katedře mezinárodního obchodu Metropolitní univerzity Praha. V letech 2009–2024 byl odborným asistentem na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě, kde vyučoval mikro a makroekonomii. Vedl také katedru financí a ekonomie na BIVŠ a působil v Centru výzkumu konkurenční schopnosti české ekonomiky. Na svém kontě má desítky odborných publikací zaměřených na oblasti fiskální, měnové či energetické politiky, trh práce a problematiky mzdové diferenciace. Vystudoval Ekonomicko-správní fakultu MU v Brně, kde také působil jako odborný asistent.
Viktor Květoň, Člen Centra ekonomické geografie a regionálního rozvoje, Univerzita Karlova
Viktor Květoň je proděkanem pro rozvoj a internacionalizaci na PřF UK. Zaměřuje se na evoluční ekonomickou geografii – měření a hodnocení vývoje / bariér regionálních inovačních systémů, mechanismy a faktory regionálního rozvoje, regionální disparity a vývoj regionální konkurenceschopnosti, hodnocení dopadů regionální politiky EU v ČR, regionální dopady sektorových politik, regionální dopady fúzí a akvizic firem či hodnocení vývojových trajektorií odvětví v regionech. Podílí se na zahraniční odborné a analytické spolupráci s Joint Research Center – European Commission, World Bank a United Nations Development Programme (UNDP).
Štěpán Jurajda, Vedoucí vědecký pracovník Národohospodářského ústavu AV ČR a profesor na UK
Štěpán Jurajda je předním českým ekonomem specializujícím se na trh práce, robotizaci a automatizaci. Věnuje se aplikovanému výzkumu, například analýzám dopadů programu Antivirus na zaměstnanost. Je členem vědeckých rad GAČR a UK, Akademického sněmu AV ČR a Rady vlády pro rovnost žen a mužů. Zastával významné funkce, byl místopředsedou Rady pro výzkum, vývoj a inovace, náměstkem ministryně pro vědu a členem Národní ekonomické rady vlády. V letech 2009–2013 vedl CERGE-EI, kde i nadále působí spolu s Národohospodářským ústavem AV ČR. Doktorát získal na University of Pittsburgh, postdoktorandsky působil na Princeton University.
Filip Pertold, Výzkumný pracovník CERGE-EI, Zástupce výkonného ředitele IDEA
Filip Pertold je ekonom specializující se na dopady veřejných politik na trh práce a chování firem i jednotlivců. V posledních letech působil jako externí poradce Ministerstva práce a sociálních věcí a publikoval ve vědeckých časopisech jako Labour Economics či American Economic Journal. Je výzkumným pracovníkem CERGE-EI a zástupcem výkonného ředitele think-tanku IDEA. Dříve byl hostujícím výzkumníkem na University of Illinois v Chicagu a University of California, Berkeley. V letech 2010–2013 pracoval jako postdoktorand na Aarhuské univerzitě v Dánsku.
Štěpán Chalupa, Předseda Komory obnovitelných zdrojů energie
Štěpán Chalupa stojí v čele Komory obnovitelných zdrojů energie, která sdružuje profesní asociace, průmyslové výrobce technologií a vědecké instituce zaměřené na obnovitelné zdroje energie v Česku. Pod jeho vedením Komora OZE podporuje udržitelný rozvoj a zvyšování podílu obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie, hájí zájmy svých členů a aktivně šíří odborné informace a osvětu v oblasti zelené energetiky.