„Díky této podpoře získají dotčené místní akční skupiny potřebné zázemí pro správu klíčových investic, přípravu potřebných projektů a komunikaci s obcemi a dalšími partnery. Jde o konkrétní krok, který má za cíl urychlit obnovu těchto území a pomoci místním komunitám co nejefektivněji,“ uvedl Stanislav Schneidr, ředitel sekce koordinace evropských fondů, mezinárodních vztahů a cestovního ruchu Ministerstva pro místní rozvoj. Na zasedání Monitorovacího výboru byl také projednán stav čerpání programu a průběžná evaluační zpráva programu.
Podpora pro zasažené MAS
Každá ze šesti skupin dostane 750 tisíc korun, které jim pomohou ve správě povodňových projektů, v komunikaci s místními aktéry i při přípravě na čerpání z dalších finančních zdrojů. Cílem je co nejrychlejší a nejefektivnější pomoc postiženým oblastem. Pomoc z OPTP takto pružně reaguje na aktuální potřeby regionů a přispěje k jejich rozvoji i obnově. Mezi podpořené MAS patří:
MAS Vincenze Priessnitze pro Jesenicko, o.p.s. (Olomoucký kraj)
MAS Horní Pomoraví, o.p.s. (Olomoucký kraj)
Rozvoj Krnovska, o.p.s. (Moravskoslezský kraj)
MAS Hrubý Jeseník, z.s. (Moravskoslezský kraj)
Místní akční skupina Opavsko, z.s. (Moravskoslezský kraj)
Místní akční skupina Bohumínsko, z.s. (Moravskoslezský kraj)
OPTP: Malý program s velkým dopadem
Operační program Technická pomoc 2021–2027 hraje v systému čerpání evropských fondů klíčovou, i když méně viditelnou roli. Poskytuje nezbytný servis pro fungování celého procesu: od zajištění provozu potřebných informačních a monitorovacích nástrojů pro všechny programy, přes vzdělávání zaměstnanců až po zajištění komunikace, publicity a vyhodnocování dopadů evropských fondů v ČR. „Bez OPTP by nebylo možné zajistit efektivní využití fondů EU. Tento program umožňuje českým regionům naplno využívat evropské zdroje, a i v situacích, jako jsou povodně, ukazuje svůj význam,“ dodal Schneidr.