7. 3. 2024
V Bruselu se ve dnech 4.-6. března 2024 konaly dvě akce spojené s transformací uhelných regionů za účasti zástupce týmu RESTART. Jednalo se o Evropskou konferenci pro Spravedlivou transformaci (European Conference for a Just Transition) a dvoudenní akci končícího projektu CINTRAN.
RESTART měl tak možnost být při jednáních, která hodnotí dosavadní stav a vývoj transformace v uhelných regionech a být při prvních formálních i neformálních diskusích o potřebách těchto krajů a nutnosti jejich podpory v novém programovém období po roce 2027.
Přítomni jsme byli na těchto akcích:
4. 3. na Evropské konferenci pro Spravedlivou transformaci, kterou pořádala Belgie v rámci svého předsednictví v Radě EU. Této konference se účastnili i kolegové z Ministerstva životního prostředí a zástupci zemí EU. Na této konferenci se diskutoval současný stav
Spravedlivé transformace v zemích EU a proběhla i diskuse a výměna zkušeností mezi jednotlivými zeměmi. Důležitými tématy byla správa a řízení Spravedlivé transformace, například využívání prostředků Fondu pro spravedlivou transformaci a zaměření na sociální rozměr Zelené dohody. Tyto diskuse přispějí k formulaci zásadních doporučení, která budou formovat strategickou agendu budoucí EK. V tomto ohledu podporujeme pokračování podpory transformace uhelných regionů.
Více informací o akci můžete nalézt ZDE:
Wed, 01/31/2024 - 08:57 (justtransition.be)
5.3. jsme se účastnili neformálních diskusí zaměřených na potřeby a výzvy uhelných krajů v rámci posledního setkání
akademie CINTRAN. Závěry z těchto diskusí pak byly prezentovány následující den na setkání s představiteli Evropské komise a nejrůznějšími aktéry, kteří působí v dotčených krajích. Více informací o projektu CINTRAN, včetně zajímavých výstupů můžete nalézt ZDE:
Findings | Coal Transitions.
6.3. Závěrečné setkání CINTRAN – prezentace výzkumu provedeného v rámci projektu ve 4 regionech s těžbou fosilních paliv (uhlí a ropné břidlice). V rámci panelových diskusí se probírala témata a výzvy, kterým uhlíkově intenzivní regiony EU čelí v kontextu závazku unie být klimaticky neutrální v roce 2050. Na setkání byly proto představeny potřeby přítomných regionů všem zúčastněným. Setkání se účastnili i
zástupci Evropské komise, kteří popsali způsoby, jakými se EU snaží těmto regionům pomoci. Ze strany komise zaznělo, že na úrovni unie v mnoha ohledech dochází ke snižování emisí, což je pozitivní trend, přesto, v kontextu ambiciózních cílů, které si EU vytyčila, je potřeba vytrvat v úsilí o snižování emisí a v některých oblastech toto úsilí zintenzivnit. Zmíněné snaha o dekarbonizaci nejvíce dopadá na obyvatele „uhelných“ regionů i z toho důvodu byla hlavním bodem diskusí otázka lepšího zastoupení obyvatel v procesu transformace. Řešila se i podstata samotného pojmu "spravedlivá transformace", který je vnímán různě, jako i to, co by s ohledem na omezenou alokaci prostředků měl jinak unikátní
Fond pro spravedlivou transformaci (FST) podporovat a řešit při zohlednění regionálních specifik.
Tématy diskuse bylo i vzdělávání a rekvalifikace nebo budování podpůrných institucionálních struktur pomáhajících s transformací uhelných regionů a jejím řízením. Zmíněn byl i časový tlak na čerpání prostředků z FST, kdy přísné termíny čerpání prostředků komplikují přípravu a realizaci kvalitních projektů.
Shoda naopak panovala na tom, že je potřeba pokračovat s podporou transformujících se regionů i po roce 2027.
Autor článku a fotografie : T. Burdych