5. 6. 2023
Detektory na silnicích, kamery, meteosystémy nebo dopravní informační a řídicí centrum. To vše má přispět ke zlepšení dopravy v Českých Budějovicích. K realizaci přispěly dotace z evropských zdrojů. Ty podpořily několik projektů, které činí dopravu ve městě bezpečnější a plynulejší.
Historické náměstí nebo pěkná zákoutí. To jsou pozitiva, která nabízejí České Budějovice. Jedinou, ale zato nepřehlédnutelnou vadou na kráse je doprava ve městě. Zlepšit situaci má teď systém inteligentního řízení dopravy. První etapu jeho vybudování podpořily fondy EU více než 8 miliony korun.
Jak uvedl náměstek primátorky Lubomír Bureš, systém inteligentního řízení dopravy v Českých Budějovicích je budován postupně. „Komplexní řešení bylo od začátku koncipováno jako modulární. Tedy složené z řady v podstatě nezávislých a v případě potřeby nahraditelných podsystémů, které mají svou specifickou funkcionalitu. Zároveň se však díky jasně specifikovanému datovému předávacímu rozhraní stávají součástí a datovou základnou širšího expertního systému,“ řekl.
Detektory na silnicích
Prvním krokem byla realizace projektu strategických detektorů dopravy, kdy byla na důležitých dopravních úsecích ve dvou etapách osazena síť magnetometrických detektorů. „Tento systém provádí v reálném čase sběr dat o dopravním proudu. Víme, jaký je počet vozidel za časový úsek. Sledujeme obsazenost detektoru v procentech, což umožňuje detekci vzniku kolon. Dále probíhá klasifikace vozidel podle délky, měření rychlosti vozidel a detekce směru pohybu,“ vysvětloval náměstek primátorky.
Zásadním přínosem získávání všech těchto dat je možnost nepřetržitého sledování a vyhodnocování dopravní situace ve městě. Celkem je na území Českých Budějovic rozmístěno 62 měrných profilů čítajících celkem 147 párů detektorů. Rozpočet projektu v této první etapě činil více než 9 milionů korun a výše dotační podpory přesáhla 8 milionů korun.
Dohledové kamery
Nezůstalo však pouze u tohoto projektu. Postupně byly integrovány další části systému, které dnes poskytují komplexní pohled na to, co se v ulicích města děje. V Českých Budějovicích nyní například pomáhá řídit dopravu i pět meteostanic pořízených díky evropskému projektu v letech 2019 až 2021. Zde fondy EU přispěly částkou 6,2 milionu korun. Meteostanice zajišťují monitoring meteorologických dat a parametrů vozovky ve venkovním prostředí v pěti lokalitách města.
Dalšími dílčími součástmi projektu inteligentního řízení dopravy jsou podle náměstka primátorky systém dopravních meteostanic a zejména městský kamerový systém. Ten je aktuálně modernizován a rozšiřován o řadu dopravních dohledových kamer, a to konkrétně o 43 kamer otočných a 119 fixních, určených pro měření a sledování dopravy. Dalších pět kamerových bodů bude tzv. mobilních. „Kamery jsou z větší části umístěny na sloupech veřejného osvětlení, světelných signalizačních zařízeních a trakčních sloupech, část pak na nových kamerových sloupech, portálech a domech,“ přiblížil Lubomír Bureš.
Naprostá většina kamerových bodů je připojena na optickou datovou síť města. Pouze menšina má zajištěnu konektivitu s centrálou prostřednictvím rádiového pojítka.
Jak uvedl Lubomír Bureš, zahájení zkušebního provozu rozšířeného kamerového systému se uskutečňuje od poloviny května a termín dokončení celého projektu je v červnu letošního roku. Součástí dodávky jsou i sofistikované nástroje pro vyhodnocování dopravního provozu – videoanalýzy dopravy, detekce kolon, anonymizované čtení registračních značek vozidel a podobně. Ve druhé etapě činil objem evropského projektu 86,2 milionu a výše dotační podpory tentokrát dosahuje 73 milionů korun.
Všechny výše popsané systémy jsou pořizovány a dále průběžně doplňovány a rozšiřovány za účelem sledování a optimalizace dopravy. Díky nim lze vyhodnocovat, kolik aut městem projede, odkud kam směřují a další data důležitá pro řízení provozu v ulicích jihočeské metropole. Výsledkem by mělo být budoucí řízení soustavy světelných signalizačních zařízení ve městě. Těžit by z toho, tak jako v jiných městech, mohli řidiči vozidel městské hromadné dopravy a v konečném důsledku i všichni účastníci provozu.
Rozhovor s náměstkem primátora panem Lubomírem Burešem naleznete na stránkách
Deníku.cz.
Podrobnosti k projektu:
Strategické detektory a kamerový dohledový systém v Českých Budějovicích - II. etapa v
Mapě projektů.