Vyhodnocení zkušeností škol s programem na poskytování bezplatného školního stravování (výzva č. 026)
Vyhodnocení zkušeností, přínosů a zpětné vazby škol, které podporují bezplatné stravování dětí v sociální nouzi prostřednictvím zapojení do výzvy č. 026 OPZ+.
Doplňkové dotazníkové šetření se zaměřilo na školy, které se do výzvy z OPZ+ nezapojily, přestože byly zapojeny do předchozího programu Potravinová a materiální pomoc. U těchto zařízení jsou předmětem zájmu důvody, proč se nezapojily do OPZ+, zda pokračují v podpoře obědů zdarma pro vybrané žáky a pokud ano, z jakých zdrojů je financují.
Operační program | Operační program Zaměstnanost plus |
Druh evaluace | mid-term |
Rok ukončení | 2025 |
Programové období | 2021–2027 |
Nejvyšší přínos byl spatřován ve zdravém vývoji dětí. Celkově vycházelo nižší vnímání přínosu pro zlepšení docházky (uvedlo 62 % škol). U mateřských škol je vnímaný přínos ve zlepšení docházky nejvyšší, dosahuje 80 %.
Více než polovina zařízení (60 %) vyhledávala potřebné děti prostřednictvím vytipování učiteli a učitelkami. Dále byly často využívány hromadné formy oslovování (třídní schůzky, letáky, web apod.).
Nárok na obědy zdarma se mohl mezi kraji lišit na základě úpravy podmínek krajem (příjemcem). Ve všech krajích převažuje poskytování pomoci na základě pobírání dávek hmotné nouze. Větší uplatnění individuálního posouzení sociální a ekonomické situace třetí stranou bylo pozorováno v těchto krajích: Středočeský, Pardubický, Karlovarský.
Většina respondentů v programu žádné rezervy či překážky nevnímá, ale přibližně 15 % škol spatřuje rezervy programu v těchto oblastech: nastavení podmínek programu (odhlašování obědů, přísná kritéria pro zařazení dítěte, nedostatečná flexibilita, nejasná pravidla); administrativní zátěž; vyhledávání dětí; přístup části rodičů k pomoci; návrhy na rozšíření programu a jeho propagace.
Naprostá většina škol uvádí, že má díky OPZ+ dostatek finančních prostředků na pokrytí částky za stravování, které by jinak hradili zákonní zástupci dítěte.
Bezmála polovina škol neparticipujících na programu, poskytuje nadále obědy zdarma (46 %) a celkem podporují více než 2,6 tisíce žáků. Většina využívá programy MŠMT a program Hlavního města Prahy z Fondu solidarity v rámci opatření ke zmírnění dopadů inflace. Do OPZ+ se nezapojily zejména z obavy z duplicitního financování (41 %), dále kvůli administrativní zátěži a restriktivním kritériím výběru dětí.
Pokud školy neposkytovaly již vůbec obědy zdarma, pak u téměř poloviny bylo důvodem, že nemají žáky splňující kritéria pro nárok na pomoc, necelá čtvrtina uvedla malý zájem ze strany rodičů, a pětinu odradila jejich zkušenost s administrativní zátěží, nebo omezující kritéria výběru žáků.