Závěrečná zpráva
Jde o jednoetapovou evaluaci, předmět etapy je tudíž totožný s předmětem celé evaluace. Předmětem evaluace je reakce na dílčí závěr auditu systému OP TAK, podle něhož byl v OP PIK vysoký podíl projektů, které byly ukončeny mezi žádostí o podporu a vydáním právního aktu. To podle auditu zatěžuje Řídicí orgán a neefektivně využívá jeho kapacity. Evaluace proto zkoumá, jaké byly příčiny ukončení projektů OP PIK mezi zaregistrováním žádosti o podporu a vydáním právního aktu.
Operační program | Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost |
Druh evaluace | ex-post |
Rok ukončení | 2024 |
Programové období | 2014–2020 |
Průměrná míra odpadovosti projektů činila v OP PIK 43,5 %. Mezi programy podpory s největší podílem negativních projektů patřily Školicí střediska, Poradenství a Nemovitosti. Nejlépe si naopak z tohoto pohledu vedly programy Marketing, Inovační vouchery a Úspory energie v SZT. Největší míra odpadovosti byla u projektů zaregistrovaných v prvním roce implementace OP PIK (68,3 %). Míra odpadovosti byla o 12,3 p. b. nižší u velkých podniků ve srovnání s MSP. Z hlediska místa realizace byla nejvyšší míra odpadovosti v Karlovarském (50,8 %), nejnižší naopak v Plzeňském kraji (38,0 %). Míra odpadovosti byla téměř totožná u kolových i průběžných výzev.
Co se týče příčin negativních projektů, největší podíl (38,9 %) mělo nesplnění formálních náležitostí. Negativní projekty zde generovaly zejména: nevyhovující doložení zápisu v Evidenci skutečných majitelů (16,2% podíl na nesplnění formálních náležitostí), nedodržení lhůty k opravě nedostatků (15,8 %), nevložení finančních výkazů do obchodního rejstříku (12,0 %), nedoložení příloh (9,5 %), nesplnění ekonomického hodnocení (8,1 %), nepodporované aktivity (7,7 %) a nepodporovaný CZ NACE (7,4 %). Druhý největší podíl na příčinách negativních projektů spočíval v nesplnění podmínek věcného hodnocení (15,2 %). Zde šlo především o: nedostatečně popsaný projekt (26,1% podíl na nesplnění věcného hodnocení), nesplnění minimální bodové hranice (21,6 %), nehospodárnost (21,6 %) a nezpůsobilé výdaje (12,6 %). Další velkou skupinou příčin negativních projektů bylo rozhodnutí společnosti o nerealizaci záměru (13,2 % ze všech negativních projektů), následováno nedodržením lhůty pro přechod z předběžné na plnou žádost (10,4 %). Menší než 10% podíl měly následující příčiny (v tomto pořadí významnosti): omezená alokace výzvy, stejný projekt v jiné výzvě, nesplnění podmínek pro vydání RoPD, nesplnění podmínek výběrové komise, nedoporučení projektu výběrovou komisí, vyčerpání alokace pro velké podniky a nedodržení lhůty pro příjem žádostí.