Analýza tržní situace a specifikace vhodných forem podpory pro účely přípravy priority 5 - Rozvoj digitální infrastruktury OP TAK: Závěrečná zpráva
Závěrečná zpráva (dále jen ZZ) obsahuje, komplexní výzkumné šetření provedené za účelem dosažení uvedených cílů a jeho vyhodnocení, v jehož rámci dodavatel zodpověděl definované analytické otázky a navrhl další postupy a řešení. Závěrečná zpráva zahrnuje:
-Identifikaci, zda v relevantních oblastech podpory/specifických cílech OP TAK dochází k selhání trhu, jeho typ, rozsah a odůvodnění, v úvahu je potřeba vzít i regionální hledisko
-Doporučení ve smyslu návrhu vhodné formy podpory, tzn. dotace, FN či jejich kombinace, za účelem řešení tržního selhání v rámci jednotlivých SC a jeho odůvodnění.
Zkrácená verze ZZ (manažerské shrnutí), o předpokládaném rozsahu max. 5 normostran, bylo předáno v českém a anglickém jazyce. V rámci tohoto manažerského shrnutí dodavatel provedl syntézu jednotlivých zjištění.
Operační program | Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost |
Druh evaluace | ex-ante |
Rok ukončení | 2020 |
Programové období | 2021–2027 |
V České republice jsou v současnosti oblasti, ve kterých neexistuje možnost stabilního připojení o rychlosti 30 Mbit/s a více a není pravděpodobné, že by v nich v blízké budoucnosti vzniklo. Tento stav má významný negativní dopad na regiony, v nichž se tato nepokrytá (bílá) místa vyskytují, a to jak z hlediska atraktivity postižené obce pro občany a podnikatele z pohledu vnitrostátní migrace, tak z hlediska aktuálního negativního dopadu na zde již sídlící občany a podnikatele v místech s nedostatečným pokrytím vysokorychlostním internetem. Jedním z nejvýznamnějších dopadů nedostatečného pokrytí vysokorychlostním internetem je zmíněná nižší atraktivita místa pro soukromé společnosti a občany, která ve svém důsledku vede k vylidňování takových regionů a jejich relativnímu stárnutí.
Způsob odstranění bílých míst pomocí OP TAK, a to ve formě veřejné podpory, je pro velké i malé a střední podniky možný zejména prostřednictvím přímé dotace, v případě ekonomicky životaschopných projektů i formou FN. Respondenti analýzy deklarovali možný snížený rozsah investic do budování infrastruktury v obcích, které jsou v současnosti bílým místem. Důvodem je předpokládaná ekonomická krize, která může snížit ochotu managementu poskytovatelů služeb vysokorychlostního internetu investovat do projektů s delší dobou návratnosti, a tím i vyšší rizikovostí. Přímá dotace by mohla být nástroj, který zajistí potřebnou motivaci investici realizovat.
Finanční nástroje byly ze strany potenciálních příjemců, kteří nesplňují definici malého a středního podniku (velké podniky), označeny za málo atraktivní, a to zejména z následujících důvodů:
- dostatek možností externího financování s velice výhodnými podmínkami, které jsou v současnosti dostupné,
- dostatek interních zdrojů v rámci skupiny.
S ohledem na možný negativní vývoj ekonomické situace však velcí poskytovatelé služeb deklarovali možnou změnu dostupnosti finančních prostředků a tím i možnou zvýšenou poptávku po finančních nástrojích.