Evaluace pilotního ověření mikrojeslí II
V roce 2017 a první polovině roku 2018 byla interně realizována tři dotazníková šetření a sepsána průběžná zpráva z první etapy evaluace, která pilotně vyhodnotila výzvy č. 126 a 127. V roce 2019 evaluace pokračuje druhou etapou, v rámci které
a) je z výzev 126, 127 prováděno závěrečné šetření - Dotazník pro končící zřizovatele mikrojeslí, který je distribuován průběžně v závislosti na datech ukončování projektů (srpen 2018 - leden 2020)
b) jsou vyhodnocovány přínosy pro CS u nových výzev 69, 70, a to jednokolovým elektronickým dotazníkem pro CS, (sběr dat od září 2019 do února 2020, vyhodnocení 1. pol. roku 2020)
c) bude provedeno kvalitativní došetření s příjemci výzev 69, 70
Operační program | Operační program Zaměstnanost |
Druh evaluace | on-going |
Rok ukončení | 2020 |
Programové období | 2014–2020 |
Celkově je možné konstatovat, že evaluace prokázala pozitivní dopady a zájem o službu mikrojeslí. Ve stávající nabídce možností péče o nejmenší děti jsou mikrojesle svým charakterem individuální péče v malém kolektivu službou jedinečnou a vyhledávanou. Stěžejní se stávají zejména pro rodiče dětí ve věku 1,5 - 2,5 let, pro které mohou být jiné formy kolektivní péče pro děti v tomto věku nevyhovující. Současná nabídka zařízení z daleka nepokrývá poptávku, a jak vyplývá i z otevřených otázek v šetření mezi rodiči nabídka služeb předškolní péče je obecně nedostatečná. Opakovaně se objevovaly názory, že by zařízení měla být dostupnější, zejména v tom smyslu, aby bylo celkově k dispozici více míst. Téměř polovina respondentů také zastává názor, že stát by měl garantovat místo v zařízení předškolní péče od dvou let, 18 % preferuje zajištění předškolní péče již od jednoho roku. Téměř všechna zařízení měla po celou dobu provozu dostatečně naplněnou kapacitu a 90 % mikrojeslí mělo dokonce zkušenosti s odmítáním žádostí o přijmutí dětí, přičemž stěžejním důvodem byla právě zcela naplněná kapacita zařízení, což také potvrdilo kvalitativní šetření mezi zřizovateli. Evaluace tak prokázala velkou poptávku po službě, kterou současná nabídka zařízení není zdaleka schopna pokrýt. V dotazníkovém šetření mezi rodiči jsme sledovali důvody pro výběr zařízení mikrojeslí. Pro více než dvě třetiny rodičů byly mikrojesle jedinou možností, kam své dítě umístit. Zároveň však vůbec nejdůležitější motivací rodičů k rozhodnutí umístit děti právě do mikrojeslí nebyla ani finanční dostupnost, ani fakt, že to bylo jediné dostupné zařízené pro danou věkovou kategorii, ale vysoká kvalita péče díky malému rodinnému kolektivu a individuálnímu přístupu k dětem. Pouze 14 % respondentů by zvolilo, v případě neexistence mikrojeslí, službu jiného zařízení. Na základě těchto zjištění lze předpokládat, že díky možnosti využívat mikrojesle jsou rodiče motivováni k dřívějšímu návratu na trh práce.