1. etapa - Evaluace nastavení technické pomoci v rámci DoP
Předmětem evaluace je
1. Zhodnocení a návrh doporučení ohledně rozhraní mezi OPTP a TP v rámci ostatních jednotlivých ŘO, která mají vlastní TP, to znamená rozhraní mezi "velkou" a "malými" TP.
2. Klíčovým krokem k zhodnocení rozhraní je vypracování seznamu projektů, podpořených aktivit a druhů nákladů OPTP a jednotlivých prioritních os TP ŘO (na jaké typy nákladových položek vynakládají kolik prostředků).
3. Na základě zmapování šíře podpory TP v rámci fondů EU bude posouzeno, pro jaké náklady, respektive typy nákladů a pro jaké druhy projektů je možné využít některou z metod zjednodušeného vykazování nákladů, a pro jaké nikoliv. Kritéria pro aplikovatelnost by byla zejména právní způsobilost a účelnost (snížení administrativních nákladů pro implementační strukturu i příjemce).
Operační program | Operační program Technická pomoc |
Druh evaluace | mid-term |
Rok ukončení | 2020 |
Programové období | 2014–2020 |
1. Nastavení rozhraní mezi oběma typy technické pomoci v období 2014-2020 nezpůsobuje zásadní problémy v následné implementaci. Relativně obecná definice aktivit technické pomoci v programových dokumentech nesvazuje příliš ruce implementační struktuře ve financování potřebných výdajů. K duplicitám nebo nemožnosti financovat některé výdaje dochází spíše v ojedinělých případech.
2. Přestože z věcného hlediska financování technické pomoci nejsou indikovány zásadní problémy, může stávající nastavení přinášet nadměrnou administrativní zátěž a neefektivní nakládání s kapacitami vinou příliš složitých procesů. Problémové oblasti souvisí zejména s nastavením rolí a odpovědností, nastavením kontroly výdajů a strukturou projektů TP.
3. Technická pomoc je svou povahou (nízká chybovost, příjemci jsou veřejné instituce) vhodná pro využití některé z metod zjednodušeného vykazování nákladů. Jelikož v rámci nákladů převažují osobní výdaje, nejvhodnější variantou se jeví využití paušální sazby nad osobními výdaji, která by pokryla veškeré ostatní typy výdajů. Aplikace této metody v OPTP i v ostatních operačních programech by měla jít ruku v ruce s racionalizací počtu a zaměření projektů technické pomoci.
4. Z hlediska úspory administrativních nákladů se jako nejvhodnější jeví varianta využití jednorázových plateb na technickou pomoc, navázaných na výsledek, definovaný jako čerpání v ostatních prioritních osách programu. Tato varianta, v českých podmínkách dosud nevyzkoušená, s sebou nese riziko nedostatečného cash flow z důvodu obvyklého pomalejšího náběhu programového období. Na druhou stranu umožňuje radikálně omezit zátěž spojenou s administrací projektů TP.