Evaluace vnímaného fungování a efektivnosti vybraných nástrojů JMP z hlediska zvyšování transparentnosti v ESIF
Analýza "Evaluace vnímaného fungování a efektivnosti vybraných nástrojů JMP z hlediska zvyšování transparentnosti v ESIF" zpracovaná společností Deloitte Advisory s.r.o. je jednou z evaluací Strategie pro boj s podvody a korupcí v rámci čerpání ESI fondů v období 2014-2020.
Evaluace vznikla za účelem získání zpětné vazby uživatelů JMP na klíčová metodická opatření (nástroje JMP), jejichž záměrem je přispět k vyšší transparentnosti při čerpání prostředků z ESI fondů, resp. ke snižování rizika podvodů a korupce. K hodnocení bylo vybráno jedenáct metodických nástrojů, u kterých předpokládá, že jsou v tomto ohledu klíčové, jeví se jako problematické, nebo by v jejich rámci mohlo v budoucnu docházet k nejvíce pochybením.
Hodnoceny byly následující nástroje:
- Zveřejňování kritérií a zdůvodnění hodnocení
- Opravitelnost kritérií (odstranění vad nebo doplnění žádosti o podporu)
- Databáze hodnotitelů, hodnocení střetu zájmů.
- Institut etických kodexů, především u hodnotitelů
- Žádost o přezkum
- Indikátory podvodu
- Sebehodnocení a analýza rizik ŘO
- Nastavení kontrolních listů, zejména v oblasti veřejných zakázek
- Rozkrývání vlastnické struktury
- Postupy v případě podezření na nekalé jednání ze strany realizátora projekt (příjemce)
- Postupy v případě podezření na nekalé jednání ze strany ŘO/ZS
V klíčové části sběru dat byly uskutečněny individuální rozhovory s projektovými manažery, interními a externími hodnotiteli, kontrolory a žadateli/příjemci dotací z ESIF.
Operační program | Národní orgán pro koordinaci |
Druh evaluace | on-going |
Tematické zaměření evaluace | řízení a implementace |
Rok ukončení | 2018 |
Programové období | 2014–2020 |
Na základě této evaluace Dodavatel nepovažuje za aktuálně nutnou aktualizaci Strategie pro boj s podvody a korupcí v rámci čerpání ESI fondu v období 2014-2020 ani z ní vyplývajícího Akčního plánu pro implementaci Strategie pro boj s podvody a korupcí v rámci čerpání ESI fondů SSR v období 2014-2020.
? S myšlenkou vzniku nástrojů (např. databáze hodnotitelů, institut etických kodexů, rozkrývání vlastnické struktury, postupy v případě podezření na nekalé jednání atp.) souhlasí většina respondentů. Rozsah implementace nástrojů napříč ŘO se však liší, což vede k různé míře jejich efektů a také jejich dopadu na administrativní zátěž.
? I přes problematické uplatňování nástrojů v praxi má většina analyzovaných nástrojů vliv na transparentnost v procesech implementace pomoci z ESIF.
? Minimálně u poloviny nástrojů respondenti chápali jiný smysl než snižování rizika podvodů a korupce (tedy než je jejich primární smysl).