Hodnocení Strategie pro boj s podvody a korupcí v rámci čerpání fondů SSR v období 2014-2020
Cílem analýzy bylo vyhodnotit relevantnost Strategie v boji proti podvodům z hlediska obecných protikorupčních mechanismů, mezinárodních doporučení, národních metodik a porovnáním s riziky identifikovanými v oblasti korupce a podvodů v rámci programů a projektů spolufinancovaných EU.
Hodnocení Strategie pracuje s pojmem podvod, který zahrnuje jeho tři základní typy - korupci, zpronevěru aktiv a falšování výkazů. Zaměřuje se tedy na ty nesrovnalosti, které zahrnují úmysl.
Pro hodnocení Strategie byla zvolena metodika porovnání opatření v ní uvedených se zásadními pravidly, požadavky a doporučeními v oblasti boje proti korupci obecně a proti podvodům v programech a projektech spolufinancovaných EU. Jde především o vybrané metodické pokyny v rámci Jednotného metodického prostředí závazné pro všechny řídicí orgány a další subjekty implementace a resortní protikorupční programy. V rámci porovnání byl posouzen soulad či odlišnosti Strategie a těchto dokumentů z hlediska opatření pro boj proti podvodům a jejich nastavení. Nebyly analyzovány konkrétní případy podvodů. Hodnocení efektivity dopadů jednotlivých opatření bude realizováno až následně s vyšším pokrokem implementace ESIF.
Hodnocení se zaměřilo na ověření, zda opatření Strategie reflektují mezinárodní a národní požadavky a zároveň, zda jsou tyto zapracovány do dokumentů, které specificky upravují implementaci ESI fondů. Současně byla shromážděna doporučení k případné aktualizaci Strategie či dalších dokumentů regulujících riziko podvodu v ESI fondech.
Operační program | Národní orgán pro koordinaci |
Druh evaluace | on-going |
Tematické zaměření evaluace | řízení a implementace |
Rok ukončení | 2018 |
Programové období | 2014–2020 |
Na základě výše uvedeného posouzení byly formulovány následující hlavní závěry:
1) Opatření uvedená ve Strategii v zásadě pokrývají všechna hlavní rizika identifikovaná v rámci projektů financovaných z prostředků Evropské unie. Jde o rizika vztahující se k výběru projektu, kdy Strategie uvádí opatření spojená s předcházení a ověřováním nežádoucích vazeb či střetu
zájmů a rizika spojená s realizací projektů.
2) Velmi pozitivně je třeba hodnotit důraz, který Strategie klade na posilování kultury odmítající podvodné jednání a nulovou toleranci podvodů.
3) Opatření jsou následně zohledněna v závazných metodických pokynech v rámci Jednotného metodického prostředí. Někdy jdou metodické pokyny nad rámec Strategie, v některých případech je tomu naopak, ale lze konstatovat, že zásadní rizikové oblasti oba nástroje pokrývají.