Případové studie projektů služeb pro ohrožené děti, rodiny a mladé dospělé v OPZ+
Předmětem plnění veřejné zakázky je terénní šetření spočívající ve zpracování 10 případových studií z 10 vybraných projektů podpořených ve výzvě č. 017 Operačního programu Zaměstnanost Plus (OPZ+) na podporu služeb pro ohrožené děti, rodiny a mladé dospělé. V případě nedostatku relevantních projektů ve výzvě 017 OPZ+ bude počet projektů pro případové studie doplněn z projektů výzvy č. 076 Operačního programu Zaměstnanost (OPZ) na podporu inovativních služeb pro ohrožené děti a rodiny.
Operační program | Operační program Zaměstnanost |
Druh evaluace | on-going |
Rok ukončení | 2023 |
Programové období | 2014–2020 |
Výzkumného šetření se zúčastnilo devět neziskových organizací a jedno město. Uvedené případové studie zachycují komplexní situace projektů a jejich realizátorů z hlediska jejich historie, souvisejících aktivit, vizí do budoucna a využitelnosti financování právě v rámci OPZ+ pro realizaci těchto vizí. Kontext sledovaných případů je dále vystižen ve stručných ?příbězích změny?, které budou podkladem pro další evaluační aktivity v rámci MPSV.
Pro všechny řešitele z řad neziskových organizací jsou finanční prostředky z ESF klíčovým faktorem jejich rozvoje ? jak odbornosti v oblasti metod sociální práce a profesionalizace řízení, tak šíře poskytovaných služeb a počtu zaměstnanců. Organizace díky evropským projektům mohou poskytovat služby v potřebném rozsahu a především kvalitě, systém standardního financování naopak vede k rigiditě a nižší efektivitě služeb a k neuspokojené poptávce ze strany klientů. Evropské projekty zároveň tvoří zásadní část rozpočtu zkoumaných organizací, neboť standardní financování z krajské úrovně pokrývá maximálně 60 % jejich nákladů.
Právě zajištění financování bylo zmiňováno jakožto jedna z hlavních překážek fungování organizací, konkrétně byla zmiňována finanční nestabilita a nízké platy, které neodpovídají kvalifikaci realizátorek a realizátorů projektů. Jakožto další výrazná překážka v činnosti organizací byla zmiňována roztříštěnost systému podpory ohrožených dětí, která snižuje funkčnost jednotlivých služeb. Celkově však bylo nastavení konkrétně výzvy č. 17 OPZ+ hodnoceno řešiteli zkoumaných projektů velmi pozitivně. Mezi pozitivy výzvy byla akcentována zejména velká otevřenost a flexibilita a neomezování podpory jen na úzce vymezené činnosti. Dále byla jako významný klad vnímána dlouhodobost, tedy období realizace delší než jeden rok.