Situační zpráva OP PIK
Syntézy aktuálního stavu dosavadních zjištění, výsledků provedených analýz a návrhů odpovědí na evaluační otázky. Zároveň byla zodpovězena evaluační otázka týkající se XII. výzvy programu podpory Technologie, která je reakcí na kontrolní akci NKÚ.
Operační program | Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost |
Druh evaluace | ex-post |
Rok ukončení | 2023 |
Programové období | 2014–2020 |
1) OP PIK podpořil dotacemi projekty v celkové hodnotě převyšující 91 mld. Kč (příspěvek EU) a umožnil schválení úvěrů pro podnikatele ve výši cca 55 mld. Kč. Nejvyšší podpora byla poskytnuta v programech Aplikace, Úspory energie, Inovace, Technologie a Potenciál. Program podpořil celkem 12 712 unikátních podnikatelských subjektů. V drtivé většině (cca 93 %) šlo o malé a střední podniky nebo mikropodniky. Podpora směřuje většinou do zpracovatelského průmyslu, finančními nástroji byly ale výrazně podpořeny také další segmenty ekonomiky, především potom malo- a velkoobchod a také stavebnictví nebo ubytování a pohostinství. Čerpání dotační podpory i finančních nástrojů je regionálně vychýleno směrem k východní části ČR. Nejméně jsou tyto zdroje pro rozvoj podnikání využívány v regionech na severozápadě Čech.
V rámci finančních nástrojů bylo podnikatelským subjektům schváleno celkem 2139 zvýhodněných úvěrů a poskytnuto 5445 záruk za úvěry u jiných bankovních institucí. Celková výše takto podpořených úvěrů podnikatelských subjektů dosahuje cca 57 mld. Kč. Záruky poskytnuté OP PIK hrály především důležitou roli v bezprostředním řešení negativních dopadů pandemie COVID-19.
2) Podpora z XII. výzvy programu Technologie (výzva COVID-19) přispěla ke zvýšení produkce zdravotnického materiálu a produktů, včetně ochranných pomůcek, které byly v pandemické krizi nedostatkové, dlouhodobě ale není udržitelná. Podpora přispěla ke zvládnutí pandemické krize, protože kompenzovala výpadky na jiných trzích. Tento efekt byl ale dočasný. Nepřímým důsledkem podpory je facilitace vstupu na nové trhy.