Vyhodnocení mezinárodní mobility znevýhodněné mládeže - výzva 59
Ve 3Q 2019 byla dokončena Závěrečná zpráva výzvy 32. Od konce roku 2018 probíhala příprava evaluace navazující výzvy 59. Od června 2019 se rozběhl vstupní dotazník podle začátku realizace jednotlivých projektů, od listopadu 2019 jsou sbírána data ve 2. snímku, od září 2020 ve 3. snímku. V roce 2021 byla připravena a vyhlášena veřejná zakázka na kvalitativní došetření. Vstupní zpráva této zakázky byla akceptována na začátku února 2022, průběžná zpráva pak v polovině července tohoto roku. Závěrečná zpráva je plánována na začátek příštího roku. Souběžně s tím probíhá sběr kvantitativních dat o podpořených osobách.
Operační program | Operační program Zaměstnanost |
Druh evaluace | ex-post |
Rok ukončení | 2023 |
Programové období | 2014–2020 |
Za jeden z nejviditelnějších přínosů stáže lze považovat zvýšení úrovně znalosti cizího jazyka, v němž stáž probíhala, přičemž největší posun byl zaznamenán u osob, které do projektu vstupovaly bez jakékoliv znalosti cizího jazyka.
Účast v projektech dala účastníkům cenné zkušenosti a dovednosti, ale zároveň zdůraznila potřebu zaměřit se na specifické překážky, které stojí v cestě jejich úspěšné integraci na trh práce. Nejvýraznější efekty projektů jsou patrné v následujících oblastech:
Dle dat napomohla intervence 3/4 účastníkům k většímu zapojení do společnosti. Více než polovina účastníků uvedla, že změnila svůj celkový přístup k životu po účasti v projektu. Projekt měl také vliv na změnu sociálních vazeb účastníků ? více než třetina z nich deklarovala změnu svého bezprostředního sociálního okolí a pětina si našla nového partnera nebo partnerku. Třetina klientů se po návratu ze stáže přestěhovala
a téměř třetina se začala příležitostně vzdělávat.
Drtivá většina účastníků uvedla, že díky projektu zvýšili své znalosti a dovednosti, včetně kvalifikace. Většina účastníků také vnímala pozitivní dopady v dalších oblastech, zejména v získání pracovní praxe a zlepšení v pracovních návycích. Více než 80 procent účastníků zaznamenalo zlepšení v oblasti týmové spolupráce. Nezanedbatelným efektem je rovněž skutečnost, že u většiny účastníků projektů došlo k celkovému zvýšení sebevědomí.
Po účasti v projektu uvedlo 62 procent účastníků, že se jim podařilo získat zaměstnání. Většina z nich však nenašla práci
v oboru své zahraniční stáže. Pouze čtyři procenta osob se vrátila do procesu vzdělávání. Zjištění z výpovědí účastníků ale nekorespondují se zjištěními z administrativních dat (IS ESF 2014+), dle kterých podíl zaměstnaných nebo OSVČ činí přibližně 30 procent, podíl neaktivních osob přibližně 40 procent a podíl nezaměstnaných odpovídá přibližně 30 procentům.