Výsledková evaluace specifických cílů 2.3 a 2.4 OP PIK: Vstupní zpráva
Předmětem veřejné zakázky je zhodnocení toho, zda bylo skutečně dosaženo plánovaných výsledků té části Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (dále též OP PIK), která se věnuje zvýšení využitelnosti infrastruktury pro podnikání a odborné vzdělání v malých a středních podnicích (dále též MSP). Jde o specifické cíle 2.3 Zvýšit využitelnost infrastruktury pro podnikání a 2.4 Zvýšit kapacitu pro odborné vzdělání v malých a středních podnicích (dále jen SC 2.3 a 2.4). Cílem evaluace je posouzení, jak podpora z Evropských strukturálních a investičních fondů přispěla k dosahování těchto dvou specifických cílů, včetně hodnocení 3E na úrovni jednotlivých programů podpory a specifických cílů OP PIK.
Vstupní zpráva (dále též VZ) obsahuje přístup k evaluačním otázkám, dosavadní zjištění dodavatele a soubor z nich plynoucích hypotéz relevantních pro jednotlivé evaluační otázky. VZ obsahuje metodiku realizace projektu, včetně postupů pro sběr dat, vytvoření šablon dotazníků apod. VZ obsahuje vypracování etapizace a harmonogramu projektu, včetně stanovení harmonogramu dotazníkových šetření / polostrukturovaných rozhovorů a specifikace lhůt pro případnou součinnost ze strany zadavatele. VZ obsahuje přehled dodavatelů projektu a osob odpovědných za každou etapu realizace.
Operační program | Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost |
Druh evaluace | on-going |
Tematické zaměření evaluace | plnění cílů |
Rok ukončení | 2019 |
Programové období | 2014–2020; 2021–2027 |
Došlo k vytvoření nových a k nárůstu počtu zregenerovaných objektů i celkové plochy brownfields pro podnikatelské účely. Investice příjemcům umožnila rozšířit výrobu a výrobní prostory v podnicích, inovovat stávající výrobu, zlepšit prostředí, rozšířit portfolio výrobků.
Byla zregenerována plocha o rozloze 267 358,26 m2 s největším podílem Zlínského kraje (20%), Jihomoravského kraje (16%) a Ústeckého kraje (10%). Na úrovni celé ČR představuje výše uvedená hodnota nárůst zregenerovaných objektů i celkové plochy (oproti stavu z roku 2014) o 0,1 %.
V případě SC 2.3 došlo k růstu přidané hodnoty, hmotného investičního majetku, vlastního kapitálu a hospodářského výsledku u podpořených firem. Nebyl ale prokázán vliv na ukazatele konkurenceschopnosti a produktivitu práce.
Došlo k vytvoření nových kapacit pro odborné vzdělávání MSP, pomáhají zvyšovat odbornost a kvalifikaci vzdělávaných osob. Průměrná míra naplnění maximální kapacity školení se pohybuje okolo 60 %, což je na trhu obvyklé.
Nepodařilo se prokázat statisticky významný vliv podpory školicích středisek na produktivitu či konkurenceschopnost podpořených firem. Podpora vedla jen u části projektů ke zvýšení inovačních aktivit podpořených MSP v důsledku lepší dostupnosti kvalifikovaných lidských zdrojů.
Analýza jasně ukázala velkou neúspěšnost malých a mikro firem při podávání žádostí. Je proto potřeba zajistit větší metodologickou podporu těchto firem, např. formou bezplatných konzultací.