Závěrečná zpráva OP PIK
Finální vyhodnocení a shrnutí všech částí evaluace zaměřené na hodnocení dopadů OP PIK. Odpověď na evaluační otázky:
EO1: Jaké jsou dopady podpory na ekonomickou situaci podpořených podniků a na jejich konkurenceschopnost ve srovnání s podniky nepodpořenými?
EO2: Jak přispěly intervence realizované v rámci OP PIK k dosahování výsledkových indikátorů?
EO3: Bylo dosaženo výsledků, kterých měly jednotlivé specifické cíle dosáhnout?
EO4: Jak přispěl OP PIK k plnění horizontálních zásad?
Operační program | Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost |
Druh evaluace | ex-post |
Rok ukončení | 2023 |
Programové období | 2014–2020 |
Podpora z OP PIK, dle kontrafaktuální analýzy, částečně přispívá k posilování konkurenceschopnosti MSP. Částečně statisticky významný dopad byl nalezen v případě indikátoru přidané hodnoty, podpořené podniky také vykazovaly vyšší tvorbu tržeb, dosahovaly vyšší rentability celkového kapitálu a zvýšila se jejich celková aktiva. V případě dalších klíčových indikátorů konkurenceschopnosti ale nebyly pozorovány významné přínosy podpory.
Podpora jednoznačně vede ke zvyšování zaměstnanosti v podpořených podnicích.
Podpora ve formě finančních nástrojů (FN) přispívá k posilování konkurenceschopnosti lépe než dotační podpora.
Klíčovým rozdílem je především to, že efekt podpory formou FN se projevuje téměř okamžitě a dlouhodobě. FN tedy lépe odpovídají na potřeby příjemců, podniky předkládají projekty, které skutečně potřebují. Výrazně pozitivnější zpětná vazba ve vztahu k FN se také projevila ve zpracovaných případových studiích.
OP PIK dosahuje mírně lepších výsledků v posilování konkurenceschopnosti MSP a zlepšování jejich ekonomické situace než předchozí OP PI. Mezi důvody patří především vyšší zkušenost členů implementační struktury a tlak na tematickou koncentraci, které vedou k lepší zacílenosti vyhlašovaných výzev, procesu výběru projektů i podpořených projektů samotných.
Efekt podpory je ale velmi omezený v případě programů, zaměřených na posilování inovační kapacity podniků, jejichž efekty na zvyšování konkurenceschopnosti ani inovační výkonnosti nebyly prokázány. Podpořené projekty se ve velké většině zaměřují na inovace nižšího řádu. Roli v tomto rozhodování hraje obava o vlastní know-how, a také obava z negativních dopadů případného neúspěchu inovace, pokud by byla podpořena dotačním projektem.
Program téměř nijak nepřispívá k podpoře zakládání nových podniků a rozvoji podnikavosti. Dopad OP PIK je rovněž velmi nízký co se týče rozšiřování přístupu k vysokorychlostnímu internetu.