Program navazuje na úspěšné dotační programy na podporu přeshraniční spolupráce fungující na česko-bavorském pomezí od roku 1994 (program CBC Phare v letech 1994–2004, program Iniciativy Společenství INTERREG IIIA v letech 2004–2006 a program přeshraniční spolupráce Cíl 3 Česká republika – Svobodný stát Bavorsko 2007–2013). Za více než dvacet let podpory česko-bavorské přeshraniční spolupráce byly podpořeny stovky projektů zaměřených na velké investice i podporu malých neinvestičních projektů typu people-to-people v rámci tzv. Dispozičního fondu na podporu malých projektů.
Veškeré aktuální informace a dokumenty jsou dostupné na společných stránkách programu.
Základní parametry programu
Program je zaměřen na regionální a místní projekty s přeshraničním významem. Podmínkou podpory z programu je příspěvek projektu k dosažení příslušného specifického cíle a splnění dalších podmínek programu. Mezi ty patří především princip vedoucího partnera, princip přeshraniční spolupráce a má prokazatelný pozitivní přeshraniční dopad na dotační území po obou stranách hranice.
Princip vedoucího partnera
Vedoucí partner nese celkovou zodpovědnost za realizaci projektu. Každý vedoucí partner musí mít minimálně jednoho zahraničního projektového partnera.
Princip přeshraniční spolupráce
Projektoví partneři musí splnit minimálně tří kritérií spolupráce ze čtyř definovaných:
- společná příprava projektu (nutno splnit vždy)
- společná realizace projektu (nutno splnit vždy)
- společný personál
- společné financování
O prostředky budou mohou žádat veřejnoprávní instituce nebo neziskové organizace. Podrobný výčet vhodných žadatelů je stanoven pro každou investiční prioritu zvlášť. Ve vybraných investičních prioritách mohou žádat i malé a střední podniky.
Tematické zaměření programu
Výzkum, technologický rozvoj a inovace
- Posílení přeshraničních aktivit v oblasti výzkumu a inovací
- Zlepšení zapojení malých a středních podniků do výzkumu a inovací
Ochrana životního prostředí a účinné využívání zdrojů
- Zvýšení atraktivity dotačního území prostřednictvím zachování a zhodnocení společného kulturního a přírodního dědictví v udržitelné formě
- Zvyšování a obnova biodiverzity a ekosystémových služeb
Investice do dovedností a vzdělávání
- Odbourávání jazykových a systémových překážek ve vzdělávání
- Přizpůsobení vzdělávání změněným podmínkám na společném trhu práce
Udržitelné sítě a institucionální spolupráce
- Dosažení vyšší míry přeshraniční integrace, harmonizace a soudržnosti v česko-bavorském příhraničí
Finanční alokace
Z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj bylo na česko-bavorský program vyčleněno 103,4 mil. EUR.
* včetně Dispozičního fondu, z nějž jsou podporovány malé projekty people-to-people
Dotační území
Na české straně dotační území tvoří Karlovarský kraj, Plzeňský kraj a Jihočeský kraj.
Na bavorské straně je dotační území vymezeno zemskými okresy Amberg-Sulzbach, Bayreuth, Cham, Deggendorf, Freyung-Grafenau, Hof, Kronach, Kulmbach, Neustadt an der Waldnaab, Passau, Regen, Regensburg, Schwandorf, Straubing-Bogen, Tirschenreuth a Wunsiedel im Fichtelgebirge a městskými okresy (statutárními městy) Amberg, Bayreuth, Hof, Passau, Regensburg, Straubing und Weiden in der Oberpfalz.
Kontakty
Pro podávání a konzultaci projektových žádostí jsou příslušná místa zpracovávající žádost na krajských úřadech podle místa realizace projektu. Příjemcům dotace jsou k dispozici pracovníci územních oddělení Centra pro regionální rozvoj. Přehled kontaktů naleznete na stránkách programu.