Konzultace nového programu ESPON 2030 k tematickým balíčkům
Rádi bychom Vás požádali o aktivní účast v
konzultaci, která prostřednictvím
tematických balíčků (TAPs – Thematic Action Plans) v návaznosti na přípravu nového programu spolupráce ESPON 2030 nastaví základní rámec pro aktivity programu.
Cílem konzultace je hledání odpovědí na otázky, jaké jsou specifické politické potřeby území EU, které je třeba řešit a jakým způsobem. Prostřednictvím konzultace jde do určité míry ovlivnit, jaké aktivity budou v nejbližších letech v jednotlivých tematických balíčcích probíhat či jaké nástroje k hledání odpovědí budou využity, tj. co konkrétně bude program zájemcům nabízet ve vyhlášených výběrových řízeních.
V tuto chvíli probíhá konzultace k prvním
čtyřem TAPs z sedmi, kterými jsou:
Klimaticky neutrální území – hledání nových poznatků a možných cest pro všechny typy území ke snížení emisí uhlíku, posílení zelené infrastruktury, podpory energetického přechodu a oběhové ekonomiky s cílem dosáhnout klimaticky neutrálního hospodářství. TAP se zaměří především na území s výzvami jako je hospodářský rozvoj, dostupnost, sociální rozdíly a prostřednictvím srovnávacích studií se zaměří na identifikaci územních problémů a příležitostí s cílem tvorby strategií podporujících vytváření sítí, zapojení občanské společnosti a politik na všech správních úrovních.
Správa nových geografických oblastí – týká se geografických oblastí na evropské, národní a regionální úrovni, které jsou spojeny s novými funkčními územími a územími s nejasnými cestami rozvoje. Cílem TAP je vytvořit znalostní základnu, co týče porozumění takovýmto geografickým oblastem, i pokud jde o jejich vymezení, funkční a kooperační uspořádání a možné mechanismy řízení. Součástí TAP by mohly být i metodologické studie zaměřené na identifikaci nově vznikajících geografických oblastí, vytváření sítí a zapojení občanských iniciativ a dalších zúčastněných stran, které by hráli důležitou roli při hledání inovativních řešení správy věcí veřejných. Cílem je posílit kapacitu vybraných území, včetně vytváření sítí a maximálního využití jejich potenciálu.
Perspektiva pro všechny lidi a oblasti – cílem TAP je rozvinout znalostní základnu, pokud jde o územní vzorce sociální a ekonomické konvergence s cílem podporovat vyváženější územní rozvoj a méně nerovností a rozdílů mezi lidmi a místy, lépe řešit politiky zaměřené na území a vyhýbat se možným nástrahám a nezamýšleným efektům. TAP cílí na poskytnutí nových poznatků o možnostech zmírnění socioekonomických dopadů současné pandemie COVID a s tím spojené snížení územní fragmentace zranitelných regionů. Zaměřuje se na podporu rozmanitosti a potenciálu evropských území jako klíčového faktoru pro zajištění udržitelného územního rozvoje nad rámec samotného hospodářského růstu. Zahrnuje například studie na lepší pochopení rostoucí územní a společenské fragmentace, například demografické trendy, sociální nerovnosti a chudoba, trhy práce, dostupnost veřejných služeb, bydlení, vzdělání, zdravotní péče, kulturní dědictví nebo kvalita života jako celku.
Místa odolná vůči krizím – jedná se o velmi komplexní TAP, kde cílem je získat územní důkazy o zranitelnosti evropských území vůči různým typům krizí, které se objevují v environmentálních, ekonomických, sociálních, zdravotních a digitálních oblastech činností. Hledání silných stránek evropských území, které umožní odolávat krizím a rozvojových příležitostí, které lze využít k lepšímu zvládnutí účinků krizí je jednou z možností jak posílit adaptační kapacitu území tak, aby mechanismy správy, prostřednictvím správně nastavených politik, lépe zmírňovaly různá rizika a otřesy. Mimo jiné TAP zahrnuje srovnávací studie, které pomohou odhalit již se rozvíjející přírodní a člověkem způsobená nebezpečí, která by mohla vést k různým typům krizí či zachycuje územní zranitelnost vůči různým typům krizí nebo naopak odhaluje silné stránky evropských měst a regionů, které pomáhají krizím odolávat. Podporuje princip spolupráce, vytváření sítí, zapojení občanské společnosti, posiluje kapacity a dovednosti tvůrců politik na všech úrovních správy a napříč sektory politik s cílem dále integrovat odolnost do procesů plánování a tvorby politik.
Veškeré další podrobnosti, prezentace a video záznamy z kick-off setkání k zahájení konzultace jsou k dispozici na
oficiálních stránkách programu ESPON.
Účast v konzultaci je možná do 31. ledna 2022 prostřednictvím sociální sítě Yammer nebo zasláním dotazu na e-mailovou adresu consultation@espon.eu. Je možné zasílat komentáře, navrhovat změny či přidávat nové relevantní návrhy.