18. 10. 2019
Srdečně vás zveme k účasti na workshopu „Metropolitní a přeshraniční funkčnost“, který se bude konat v Praze dne 14. listopadu 2019.
METROPOLITNÍ A PŘESHRANIČNÍ FUNKČNÍ OBLASTI
DEFINICE, PŘÍKLADY A METODIKY PRO PROGRAMOVÁNÍ PO ROCE 2020
Workshop spoluorganizovaný programem ESPON a Evropskou sítí znalostí městských záležitostí (EUKN) ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj ČR
Místo konání: Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy
Centrum architektury a městského plánování (CAMP)
Vyšehradská 51
Praha
14. listopad 2019
9.30–16.30
Cíle workshopu
Dvanáct let po přijetí Lipské charty za německého předsednictví v Radě EU je součástí hlavního politického proudu v Evropě integrovaná městská politika, ale její prováděcí proces stále klade mnohé otázky. Zásady Charty jsou dnes stejně relevantní jako v roce 2007, avšak kontext se změnil jak z hlediska sociálně politického, tak v rámci tvorby politik. Vzhledem k pokračujícímu uplatňování Lipské charty a v souvislosti s nadcházejícím německým předsednictvím Rady EU v roce 2020 se program ESPON a síť EUKN spojily, aby uspořádaly workshop na téma „Metropolitní a přeshraniční funkčnost – definice, příklady a metodiky pro programování po roce 2020“.
Cílem workshopu je sladit různá chápání pojmu funkční oblasti. Města a metropolitní oblasti se potýkají se zásadními politickými otázkami co do jejich územního rozvoje, existence funkčních městských oblastí (FUA), definování měst a jejich dojezdových zón. Funkční městské oblasti přesahují formální administrativní hranice. To znamená, že metropolitní oblasti často trpí roztříštěností tvorby politik.
S novým návrhem nařízení Evropské komise, který zavádí koncept „funkční oblasti“, by se tato koncepce měla formovat v nastupujícím programovém období po roce 2020 především v souvislosti s přípravou nových programů Interreg. Jaká kritéria vytvářejí oblast „funkční“? A na jaké územní úrovni? Workshop nabídne diskusi o konkrétních metodických výzvách, se kterými se setkáváme při definování funkčních oblastí jak v přeshraničním, tak v městském kontextu, a prozkoumá četné operativní aspekty tohoto fenoménu.
Registrace
Workshop je určen odborníkům z řad veřejné správy, zástupcům akademické obce, ale také urbanistům a územním plánovačům.
Simultánní tlumočení z a do češtiny je zajištěno.
Registraci na workshop, která bude možná do 10. listopadu včetně, naleznete na
webových stránkách programu spolupráce ESPON. V týdnu od 21. listopadu 2019 bude po stejným odkazem na webových stránkách zveřejněn i finální program workshopu.
Podívejte se na:
https://www.espon.eu/czech-republic