Jedná se o jeden z největších operačních programů – připadá na něj zhruba 17 % ze všech prostředků pro ČR z evropských strukturálních a investičních fondů v daném programovém období.
Zkrácení cestovních dob, snížení negativních vlivů či hlukové zátěže, vyvedení tranzitní dopravy z center měst, zkvalitnění cestování či zlepšení dostupnosti veřejné dopravy pro osoby se zdravotním hendikepem, to vše jsou cíle, které se daří plnit i díky OPD2.
Prostřednictvím OPD2 je možné financovat infrastrukturu pro železniční dopravu, kombinovanou nákladní dopravu a městskou veřejnou dopravu; dále pak silniční infrastrukturu ve vlastnictví státu (dálnice i silnice I. třídy); a v neposlední řadě též veřejnou infrastrukturu pro čistou mobilitu (dobíječky pro elektromobily a čerpací stanice pro alternativní paliva), modernizaci železničního vozového parku a flotily nákladních plavidel.
Zaměření:
Železniční infrastruktura, multimodální nákladní doprava (terminály), infrastruktura drážní městské a příměstské dopravy, dopravní park železniční dopravy a nákladní vodní dopravy.
Silniční infrastruktura, modernizace dálnic sítě TEN-T včetně vybavení ITS, zavádění ITS na městské silniční síti, rozvoj napájecích stanic alternativních energií, investice a modernizace silnic I. třídy.
Tematické cíle
7. Modernizace dopravní infrastruktury a ekologická doprava (PO 1, PO 2, PO 3)
Podporované oblasti:
Prioritní osa 1: Infrastruktura pro železniční a další udržitelnou dopravu
Prioritní osa 2: Silniční infrastruktura na síti TEN-T a veřejná infrastruktura pro čistou mobilitu
Prioritní osa 3: Silniční infrastruktura mimo síť TEN-T
Prioritní osa 4: Technická pomoc
Operační program Doprava byl schválen Evropskou komisí dne 11. 5. 2015.