Český pohled na územní aspekt politiky soudržnosti a na Evropskou územní spolupráci byl tématem jednání na evropské úrovni
Český pohled na územní aspekt politiky soudržnosti a na Evropskou územní spolupráci byl tématem jednání na evropské úrovni
2. 2. 2018
Český pohled na územní aspekt politiky soudržnosti a na Evropskou územní spolupráci byl tématem jednání na evropské úrovni
Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci se Stálým zastoupením ČR při EU a s evropským Výborem regionů ve čtvrtek 25. ledna 2018 pořádalo v Bruselu akci, která si kladla za cíl představit české pozice k územní dimenzi politiky soudržnosti a k Evropské územní spolupráci po roce 2020. Prezentace se zaměřila na předávání českých zkušenosti s její implementací, a to jak v rovině využití integrovaných nástrojů v České republice, tak s ohledem na programy Evropské územní spolupráce. Akce byla především příspěvkem k celoevropské debatě o budoucnosti kohezní politiky po roce 2020, které vyústí začátkem léta tohoto roku v návrh nového obecného nařízení pro kohezní politiku v příštím programovém období. V tomto duchu byly Evropské komisi i členským státům představeny konkrétní návrhy, které by Česká republika v budoucí kohezní politice uvítala.
Integrované nástroje
Územní aspekt, resp. územní dimenze, politiky soudržnosti umožňuje zacílit podporu z různých oblastí podporovaných v rámci politiky soudržnosti do těch území, kde je nejvíce třeba. Velké metropolitní oblasti například trpí kapacitně nedostatečnou dopravní infrastrukturou, , tzv. strukturálně postižené oblasti se potýkají s nedostatkem kvalitních lidských zdrojů či environmentálními problémy, jako je kvalita ovzduší nebostaré ekologické zátěže.
Mimo to, že integrované nástroje umožňují zaměřit se na různá specifika těchto oblastí, vhodně zacílenou podporou z více operačních programů, pomáhají konkurenceschopnosti celých regionů, a pomáhají tak mezi nimi snižovat nerovnosti. Vzhledem k tomu, že územní dimenze je důležitou složkou pro naplnění cíle politiky soudržnosti, kterým je právě podpora konkurenceschopnosti a snižování nerovností, navrhuje Česká republika zachování a další rozšiřování tohoto aspektu i pro příští programové období. Navrhuje však i úpravy v nastavení používání integrovaných nástrojů – jejich využití by mělo být nastaveno tak, aby bylo možné ještě více využívat všech jeho výhod. S tímto cílem navrhuje zaměřit se například na zjednodušení povinného obsahu integrovaných strategií, na základě kterých se prostředky alokované na integrované nástroje do konkrétních území dostávají, , snížení administrativy a kontrol i umožnění financování projektů z více zdrojů.
Programy Evropské územní spolupráce
Programy v rámci přeshraniční, nadnárodní nebo meziregionální spolupráce, souhrnně nazývané jako Evropská územní spolupráce, umožňují spolupracovat na realizaci projektů subjektům z různých členských států Evropské unie. Díky nim nejenže vznikají užitečné projekty v regionech, ale hlavně díky kooperaci různých členských států posilují evropský integrační proces a umožňují sdílet zkušenosti na řešení obdobných výzev napříč Evropou. Programy Evropské územní spolupráce jsou tak programy s vysokou evropskou přidanou hodnotou. Česká republika se zasazuje o jejich lepší legislativní zakotvení, o zachování jejich podpory formou nevratných grantů i o zjednodušení administrace těchto programů. Za důležité považuje také zachování Fondu malých projektů, který podporuje kooperaci malých místních komunit napříč hranicí, a zakládá tak pocit vzájemné evropské sounáležitosti a dobrého sousedství.
České návrhy oslovily odborníky z celé Evropy
Jednání v evropském Výboru regionů, který akci hostil a které navázalo na jednání o české pozici k budoucnosti politiky soudržnosti po roce 2020, se zúčastnili nejen zástupci evropských orgánů, ale i zástupci měst a regionů. Úvodní slovo pronesl předseda Komise pro politiku územní soudržnosti a rozpočet EU (COTER) Petr Osvald, na něho navázala náměstkyně pro řízení sekce koordinace evropských fondů a mezinárodních vztahů Ministerstva pro místní rozvoj Olga Letáčková. Akce se mimo jiných zúčastnil také Petr Šašinka z Magistrátu města Brna či Jean-Pierre Halkin s Carol Macel Blanchard z Generálního ředitelství pro regionální politiku Evropské komise (DG REGIO). Akci moderoval David Koppitz, pověřený náměstek pro řízení sekce regionálního rozvoje.