Metodický pokyn byl vydán dne 30. září 2021 v souladu se zákonem č. 248/2000 Sb., o podpoře regionálního rozvoje, ve znění pozdějších předpisů, a dále usnesením vlády ČR ze dne 29. dubna 2019 č. 284 o Jednotném národním rámci pravidel a postupů v rámci Evropského fondu pro regionální rozvoj, Evropského sociálního fondu+, Fondu soudržnosti a Evropského námořního a rybářského fondu v programovém období 2021-2027.
Dne 25. října 2021 byla vydána aktualizovaná verze metodického pokynu, kdy došlo k posunutí data účinnosti a to od 1. listopadu 2021.
Dne 31. srpna 2022 bylo k metodickému pokynu vydáno Metodické stanovisko ministra pro místní rozvoj č. 1 ve věci počítání lhůt pro úkony na straně žadatele/nositele integrované strategie, upřesnění podmínek pro hodnocení integrovaných projektů a zpřesnění postupu ve fázi přípravy, realizace a plnění limitů regionálních akčních plánů. Účinnost metodického stanoviska je ode dne jeho vydání.
K metodickému pokynu bylo dne 18. ledna 2024 vydáno Metodické stanovisko ministra pro místní rozvoj č. 2 ve věci upřesnění pravidel kontroly standardizace MAS, doplnění aktivity regionálních akčních plánů (RAP) a postupu schvalování Zprávy o plnění ITI. Účinnost metodického stanoviska je ode dne jeho vydání.
Dne 26. února 2024 bylo k metodickému pokynu vydáno Metodické stanovisko ministra pro místní rozvoj č. 3, které upravuje změny, jež spočívají ve stanovení standardů transparentnosti při implementaci nástroje ITI v metropolitních oblastech a aglomeracích, které budou předmětem procesu kontroly. Stanovisko je účinné ode dne svého vydání s výjimkou bodu 1, který nabývá účinnosti 1. května 2024.
Dne 21. června 2024 bylo s okamžitou účinností vydáno Metodické stanovisko ministra pro místní rozvoj č. 4. Stanovisko upravuje změny, jež spočívají v doplnění podmínek pro zřízení městské místní akční skupiny a pilotní ověření podpory nástroje CLLD-U (CLLD-Urban) z OPZ+.