24. 4. 2025
Ve dnech 19. a 20. března 2025 proběhla konference programu Interreg Europe v polském Krakově. Osobně se akce zúčastnilo 550 návštěvníků a 900 účastníků se připojilo k online verzi konference. Hosté pocházeli z 36ti zemí. Hlavní myšlenkou konference bylo využití dosavadních výsledků programu prostřednictvím vzdělávací platformy programu tzv. „policy learning platform“, jejíž desetileté výročí existence konference připomněla.
Oba dny byly nabité společnými aktivitami. V rámci akce měli účastníci možnost potkat se s tematickými experty vzdělávací platformy, poznat nové zajímavé osobnosti, vyměňovat si nápady a návrhy projektů a společných mezinárodních aktivit, inspirovat se navzájem, vést diskuse, budovat stávající a nové vztahy napříč hranicemi.
Pokud jste neměli možnost se akce zúčastnit, nevadí.
Na webových stránkách akce naleznete prezentace a video záznamy jednotlivých bloků.
Rádi bychom vás informovali, že program Interreg Europe v aktuálním programovém období již nebude vyhlašovat nové výzvy pro předkládání projektů. V tomto období bylo schváleno k realizaci 263 projektů, do kterých bylo zapojeno 2263 projektových partnerů z 36 zemí. Nicméně i přesto, že další výzvy nebudou vyhlašovány, je možné stále získat významnou podporu a pomoc ve vašich aktivitách.
Realizace projektů je jen jedním ze způsobů, kterým program přispívá k regionálnímu rozvoji. Druhou část podpory představují právě
služby vzdělávací platformy. V komunitě je zaregistrováno více jak 20 000 členů a naleznete zde více jak 180 tematických akcí, záznamy z webinářů, atd. A jaké další služby komunita nabízí? Je to dvoudenní setkání „peer review“, poradenské dvouhodinové setkání „matchmaking session“ a poradna „helpdesk“, která je k dispozici průběžně.
Co je peer review?
Peer review je dvoudenní setkání, na kterém máte možnost se setkat se skupinou pečlivě vybraných odborníků s relevantními zkušenostmi, které můžete využít pro hledání nejlepšího řešení pro různé výzvy v oblasti regionální politiky. Součástí je i pomoc se zapojením místních zainteresovaných stran. Cílem je poskytnou rady, doporučení a akční plány k vyřešení Vašeho problému. Podrobné informace k této aktivitě najdete na stránkách
programu. Naleznete zde kromě návodu, jak se přihlásit, i zprávy o již realizovaných setkáních, abyste tak získali jasnější představu, co peer review přináší a jaké má konkrétní výsledky. Pokud byste se chtěli dozvědět podrobnosti z již realizovaných peer review setkání, můžete si o nich přečíst v online
databázi výstupů a výsledků. Najdete zde již minimálně 100 zpráv o výsledku peer review. Můžete si filtrovat téma setkání, zapojené země. Pokud bychom si vyfiltrovali peer review dle země, např. Česká republika, nalezneme k dnešnímu datu již 4 zprávy:
Co je matchmaking session?
Jedná se o
dvouhodinové setkání k získání inspirace a osvědčených postupů z celé Evropy. Máte možnost se spojit a diskutovat své politické výzvy s jinými tvůrci politik a odborníky našeho programu. Diskuse je přizpůsobena vašim politickým potřebám a otázkám. Nabízíme tak možnost, abyste se navzájem podělili o své zkušenosti. Tato setkání mohou proběhnout na osobní bázi, ale i online. Jedná se o unikátní příležitost setkat se s relevantními kolegy z jiných zemí Evropy. Inspirace z již realizovaných setkání naleznete na stránkách
programu. Stejně tak tuto službu si můžete v
databázi výstupů vyfiltrovat dle zaměření, či zapojených zemí.
Co je poradna “policy helpdesk”
Pokud potřebujete poradit ohledně tvorby regionální politiky, máte možnost se obrátit na naši
“poradnu”, která vám poskytne rychlý přístup k relevantním informacím a kontaktům. Prostřednictvím naší asistenční služby se snažíme odpovídat na jakýkoliv typ otázek nebo problémů souvisejících s tvorbou regionální politiky, které byste mohli mít. Stačí odeslat žádost v několika větách a naši odborníci vás budou kontaktovat a poskytnou vám různé zdroje na relevantní informace, webináře, osvědčené postupy a kontakty na relevantní osoby.
Kromě poradenských aktivit najdete na stránkách programu ještě další zdroje informací, které můžete využít ve své práci. Jedná se o databázi “
good practices”, dále “
policy briefs”, webináře z realizovaných akcí: “
event learnings”, také
databázi realizovaných projektů a
databázi výsledků našich projektů.
Nesmíme zapomenout na zajímavý zdroj informací a rad, což je
YouTube kanál programu Interreg Europe, který pracovníci programu plní množstvím videí, která radí jak žadatelům, ale i realizátorům projektů. Nezapomeňte si přihlásit odběr!