Časový plán a cíl příští výzvy
Balíček pro žadatele a systém Jems, do kterého bude možné vkládat projektovou žádost, budou zpřístupněny až v den otevření výzvy. Výzva bude otevřena od
15. října do 10. prosince 2024 s orientačním rozpočtem na spolufinancování ve výši 14 milionů EUR z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Jejím cílem bude uvolnit rozvojový potenciál okrajových a zaostávajících oblastí ve čtyřech vybraných specifických cílech programu. Výběr projektů k realizaci se v současné době očekává v létě 2025. Na jaře 2025 proběhne vyhodnocení projektů, které tentokrát bude zahrnovat i novinku, a to osobní prezentaci postupujících projektových žádosti vedoucím partnerem (tzv. „Hearing“).
Dne 2. července 2024 uspořádal Jednotný sekretariát webinář, aby potenciální žadatele informoval o nadcházející výzvě. Během tohoto online setkání pracovníci sekretariátu odpovídali na otázky k tematickému a územnímu zaměření výzvy, nastínili hlavní rysy projektů. Pokud jste webinář nestihli, můžete se podívat na záznam
zde. Odkazy na program a prezentace ke stažení naleznete
zde.
Tematické zaměření výzvy
Území střední Evropy se vyznačuje strukturálními rozdíly a ekonomickými rozdíly mezi různými typy regionů, zejména vyspělejšími a industrializovanými oblastmi (např. regiony hlavních měst, metropolitní oblasti) a znevýhodněnými oblastmi (např. periferní oblasti včetně vnitřních periferií, venkovské oblasti, které zaostávají). Ty se vyznačují nižší konkurenceschopností a zmenšujícím se počtem obyvatel a čelí mnoha různým výzvám ve vztahu k hospodářskému rozvoji, konektivitě, demografickým změnám a sociální soudržnosti. Kromě toho existují značné rozdíly v kvalitě správy a veřejných služeb. Cílem výzvy tak je otestovat inovativní přístupy k zatraktivnění odlehlých a venkovských oblastí a vytvořit nové příležitosti pro místní obyvatelstvo a ekonomiku.
Aby bylo možné splnit podmínky územního zaměření výzvy, musí oblasti, na které se projekty zaměří, vykazovat jednu nebo více z následujících charakteristik:
Tyto charakteristiky odlehlých a zaostávajících oblastí jsou kvalitativní povahy a neexistuje žádný konkrétní seznam nebo mapa způsobilých regionů, na které by se projekty měly zaměřit. Cílové oblasti mohou být venkovské, ale mohou zahrnovat i městské oblasti, které zaostávají v socioekonomickém rozvoji. Jejich rozsah a velikost se mohou lišit v závislosti na cílech projektu, např. od místních částí (např. předměstí), městských částí, vesnic a venkovských obcí, malých či středně velkých měst nebo celých regionů, které trpí periferií nebo zaostávají.
Výzva bude omezena na vybrané specifické cíle programu. Pro žadatele je k dispozici série krátkých vysvětlujících videí, která je rychle seznámí s výzvou a jejím tematickým zaměřením. Podívejte se na krátká vysvětlující videa k výzvě
zde.
Pro ucelený náhled na výzvu přesto doporučujeme přečíst si všechny informace na webových stránkách programu, seznámit se s programovým manuálem. Videa však slouží jako dobrý výchozí bod pro pochopení toho, o čem výzva obecně je a na jaká témata se doporučuje zaměřit v rámci specifických cílů programu.
Vybrané specifické cíle plánované výzvy a příklady podporovaných témat:
SC.1.2 Posílení schopností pro inteligentnější specializaci, průmyslové změny a podnikání (př: rozvoj kapitálu a dovedností, odliv a ztráta kvalifikované pracovní síly, sociální podnikání, digitální přechod)
SC 2.5 Podpora městské mobility šetrné k životnímu prostředí (př: udržitelná multimodální spojení ve městech, zlepšení mobility v příměstských oblastech, včetně vesnic - v rámci přístupu založeného na funkční městské oblasti, dostupnost veřejné dopravy pro všechny, včetně starších a osob se zdravotním postižením)
SC 3.1 Zlepšení dopravního propojení mezi středoevropskými venkovskými a okrajovými regiony (př: udržitelná osobní doprava, testování a zlepšování služeb regionální mobility ve veřejném zájmu pro občany)
SC 4.1 Posílení správy pro integrovaný územní rozvoj (př: demografické změny, poskytování veřejných služeb obecného zájmu, např. zdravotnictví, školství, sociální služby atd., prostřednictvím integrovaných územních přístupů).
Zaměření na projekty malého rozsahu
Výzva bude realizována prostřednictvím projektů malého rozsahu, které jsou ve srovnání s klasickými projekty jednodušší na přípravu a realizaci. I přes kratší dobu trvání (12 až 24 měsíců) a nižší rozpočet (do 800 000 EUR) se však od projektů očekává, že vytvoří praktické a trvalé výstupy a řešení. Mají také testovat nová řešení prostřednictvím místních nebo regionálních pilotních akcí.
Formulář žádosti pro projekty malého rozsahu bude zjednodušen a omezen na dva pracovní balíčky.
Projekty musí využít následující zjednodušené možnosti vykazování nákladů:
→ náklady na zaměstnance (CC1) na základě skutečných nákladů v kombinaci s 40% paušální sazbou pro způsobilé přímé náklady jiné než přímé náklady na zaměstnance (možnost 2 v kapitole I.4.2.6 příručky programu)
→ náklady na externí expertízy a služby (CC4) a náklady na vybavení (CC5) na základě skutečných nákladů v kombinaci s 20% paušální sazbou na náklady na zaměstnance (CC1), 15% paušální sazbou na kancelářské a administrativní náklady (CC2) a paušální sazbou na cestovní náklady a náklady na ubytování specifickou pro danou zemi (možnost 3 v kapitole I.4.2.6 příručky k programu), v případě České republiky je to 7% paušální sazba.
Více informací ke specifikům malých projektů
zde.
Začněte budovat partnerství v komunitě žadatelů
Nadnárodní projekt vyžaduje partnerství alespoň 3 partnerů z nejméně 3 zemí. Uplatňuje se princip vedoucího partnera, který nese odpovědnost za úspěšnou realizaci projektu. Máte nápad na projekt, ale nevíte, kde najít vhodné partnery? Nebo chcete podpořit jiný projektový nápad svými odbornými znalostmi? Pokud je budování projektového partnerství nebo vstup do něj to, co hledáte, využijte digitální platformu pro komunitu žadatelů programu
zde.
U projektů malého rozsahu jsou způsobilé stejné typy institucí jako u klasických projektů programu. Podporována jsou zejména partnerství, která zapojují zúčastněné strany na místní nebo komunitní úrovni, aby byla zajištěna relevance a dopad, a to včetně partnerů s nezbytnými kompetencemi a implementačními kapacitami v cílových oblastech. Projektová partnerství by se měla skládat z místních a regionálních orgánů, sdružení, občanské a nevládních organizace atd. Zapojení výzkumných organizací by mělo být omezené, spíše v roli poskytovatelů znalostí nebo podpory pro místní a regionální aktéry.
Hledáte radu a pomoc?
Využijte pomoc národních kontaktních míst. Případné dotazy směřujte na následující kontakt:
Ing. arch. Stella Horváthová
Mobil: +420 731 628 385
E-mail:
nadnarodni@mmr.gov.cz
Jednotný sekretariát bude nabízet po vyhlášení výzvy prostřednictvím služby Helpdesk individuální konzultace. Více informací k podpoře ze strany programu
zde.
Nejste si jisti, jestli je plánovaná výzvy vhodná pro váš projektový záměr? Udělejte si krátký test na webových stránkách programu
zde.