Mohla byste nám vysvětlit zásadní rozdíly plánované výzvy oproti těm předchozím? Jaké důvody vedly k rozhodnutí připravit tuto specifickou výzvu?
Zásadní rozdíl v naší nadcházející výzvě, která bude otevřena od 15. října do 10. prosince 2024, spočívá v jejím územním a tematickém zaměření spolu s kratší dobou trvání projektu a omezenou velikostí rozpočtu ve srovnání s našimi předchozími výzvami pro klasické projekty. Z devíti specifických cílů programu jsou ve třetí výzvě otevřeny pouze čtyři:
- Posilování dovedností pro inteligentní specializaci, přechod k průmyslové výrobě a podnikání (SO 1.2).
- Ekologizace městské mobility (SO 2.5)
- Zlepšení dopravního spojení ve venkovských a okrajových regionech (SO 3.1)
- Posílení správy pro integrovaný územní rozvoj (SO 4.1)
Naším hlavním cílem je průkopnické řešení v konkrétních územích, zejména v okrajových a zaostávajících oblastech střední Evropy. Tyto oblasti čelí jedinečným výzvám souvisejícím s hospodářským rozvojem, konektivitou, přístupem ke službám obecného zájmu, demografickými změnami a sociální soudržností. Věříme, že spolupráce je klíčem k vyrovnání těchto nerovností.
A jaké konkrétní výsledky od projektů očekáváte?
Očekáváme, že stěžejním prvkem projektů budou místní a regionální pilotní akce. Měly by zapojovat místní a/nebo regionální zúčastněné strany a podporovat dobrou veřejnou správu prostřednictvím inkluzivních a participativních procesů. Výsledky projektů by měly mít jasný přínos pro místní komunity a cílové skupiny, občany, aby se posílil dopad na vybrané území.
Popsala byste nám ideální partnerství pro takový projekt?
Na návrzích projektů se mohou podílet všechny typy institucí. V souladu s celkovým cílem a územním zaměřením výzvy však důrazně doporučujeme upřednostnit zapojení místních a regionálních orgánů nebo souvisejících institucí, sdružení, občanských a neziskových nevládních organizací a podobných subjektů. Účast výzkumných organizací by měla být omezená, měly by působit především jako poskytovatelé znalostí nebo podporovat místní a regionální subjekty.
Představme si, že jsem zástupcem malé obce okrajového regionu bez zkušeností s nadnárodními projekty. Mohu přesto najít partnery a zapojit se do výzvy? Co byste mi doporučili? Můžete mi nějak pomoci?
Jistě, náš program nabízí nováčkům řadu podpůrných opatření. Online komunita „Společenství žadatelů Interreg CENTRAL EUROPE“ sdružuje organizace z celé střední Evropy. Usnadňuje vyhledávání projektových partnerů a představuje již existující nápady. Platforma je přizpůsobena tematickému zaměření výzvy. Kromě toho nabízí možnosti matchmakingu a integrovaný nástroj pro videokonference umožňující členům vést individuální online schůzky.
V naší třetí výzvě jsou pro všechny projektové návrhy povinné individuální konzultace se Společným sekretariátem. Tyto konzultace poskytují vedoucím žadatelům technické poradenství ohledně obsahu projektu, komunikace a financí. Vycházejí z předloženého formuláře projektového záměru prostřednictvím naší komunity žadatelů. Doporučujeme požádat o konzultaci již v rané fázi přípravy projektu.
Zájemci z řad žadatelů navíc na našem kanálu YouTube naleznou vysvětlující videa, která představují územní a tematickou působnost výzvy a konkrétní opatření, jimiž se mají nové projekty ve své projektové žádosti zabývat.
Zavádíte novinku pro hodnocení projektových návrhů tzv. „online hearing“. Mohla byste nám tento proces blíže popsat; jak se může vedoucí žadatel na tuto část hodnocení projektu připravit?
Novým prvkem v hodnocení kvality třetí výzvy je zavedení online slyšení pro návrhy zařazené do užšího výběru podle jejich kvality na základě výsledků hodnocení dokumentace. Tato online setkání umožní žadatelům blíže vysvětlit své projektové návrhy a odpovědět na otázky vyplývající z posouzení dokumentace. Očekáváme, že každé slyšení nebude trvat déle než 20 minut a bude založeno na pitch decku - šabloně PowerPoint poskytnuté programem.
V červenci Jednotný sekretariát programu uspořádal webinář k této plánované výzvě, do kterého se online zapojilo více než 350 účastníků. Očekáváte ze strany žadatelů značný zájem?
Celkově jsme zaznamenali značný zájem o tuto třetí výzvu, nicméně je obtížné předpovědět přesný počet projektových návrhů, které budou předloženy.
Jak už bylo zmíněno, s touto výzvou zavádíte řadu novinek, například nové klíčové pojmy, jako jsou odlehlé a zaostávající oblasti, či projekty malého rozsahu. Oba pojmy jsou stručně vysvětleny na
webových stránkách v článku představujícím náhled výzvy. Bylo by zajímavé vědět, zda tyto nové parametry budou mít vliv na způsobilost partnerů. Např. pokud jde o zaměření na „okrajové a zaostávající oblasti“, znamená to automaticky, že každý projektový partner musí mít sídlo v takové oblasti? Nebo, pokud jde o projekty malého rozsahu, je možné, aby hlavní žadatel, který má zkušenosti pouze s klasickými projekty, předložil projektovou žádost?
Aby se žadatelé kvalifikovali pro územní zaměření výzvy, musí ve formuláři žádosti prokázat, že cílové oblasti jednoznačně odpovídají jedné nebo více ze tří územních charakteristik: nízký ekonomický potenciál; špatná dostupnost služeb obecného zájmu (SOZ), často ovlivněná demografickými změnami; nedostatečná vztahová blízkost, pokles významu, vlivu nebo propojení.
Ačkoli projektové partnerství může být širší, je nezbytné zapojit partnery z území, která jsou relevantní pro realizaci předpokládaných aktivit a dosažení očekávané změny v cílových oblastech. Vítáme partnery, kteří se již dříve zapojili do našeho klasického projektu, aby převzali vedoucí úlohu v novém návrhu projektu.
Program Interreg CENTRAL EUROPE (CE) zahájil studii, jejímž cílem je formovat budoucí výzvu ke kapitalizaci CE (4. výzva), která bude vyhlášena v roce 2025. Nedávno jste vyhlásili průzkum, jehož cílem bylo získat poznatky o tom, jak dále využívat přeshraniční a nadnárodní řešení Interreg, abyste pomohli navrhnout kapitalizační výzvu, která by odpovídala potřebám projektů a regionů. Uzávěrka průzkumu byla 15. září. Můžete se podělit o první dojmy z výsledků? Co je cílem této připravované výzvy?
Hlavním cílem budoucí kapitalizační výzvy (čtvrté v pořadí) bude řešit rozdíly a dopady v hraničních a dalších oblastech střední Evropy. Toho bude dosaženo společným zhodnocením stávajících řešení vyvinutých v rámci projektů nadnárodní a přeshraniční spolupráce. Cílem je posílit synergie a maximalizovat dopad v praxi.
V současné době probíhá příprava výzvy a v nadcházejících měsících budeme diskutovat o podrobnostech a zaměření výzvy, která spojí nadnárodní a přeshraniční aktéry.
Mohla byste nám ještě přiblížit budoucnost programu? Připravují se nějaké další výzvy?
Po třetí výzvě pro odlehlé a zaostávající oblasti a čtvrté výzvě na kapitalizaci nepředpokládáme v tomto programovém období žádné další výzvy, protože všechny dostupné finanční prostředky budou alokovány.
Děkujeme za rozhovor.