4. 7. 2023
Karlovy Vary hostily ve dnech 27. a 28. června 2023 v nově zrekonstruované budově Císařských lázní mezinárodní Výroční politický dialog na téma Spravedlivé transformace uhelných regionů.
Na zasedání byla prezentována politická sdělení na vysoké úrovni, týkající se stavu
přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku v uhelných regionech a byl zde zdůrazněn trvalý závazek k postupnému ukončení těžby uhlí. První den probíhalo několik panelových diskusí.
V úvodní diskusi se představili významní hosté – eurokomisařka pro energetiku
Kadri Simson, eurokomisařka pro soudržnost a reformy
Elisa Ferreira, saský ministr pro regionální rozvoj
Thomas Schmidt, slovenský ministr investic, regionálního rozvoje a informatizace
Peter Balík. Za Českou republiku se zúčastnil místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro regionální rozvoj
Ivan Bartoš, ministr životního prostředí
Petr Hladík a hejtman Karlovarského kraje
Petr Kulhánek.
Po zahájení probíhaly paralelně 3 sekce –
Implementace spravedlivé transformace, Energetická společenství v uhelných regionech a Rozvoj dovedností pro spravedlivou transformaci. V jednotlivých diskusích byla věnována pozornost aktuálním otázkám spojených s přechodem na nízkouhlíkovou ekonomiku, různorodost uhelných regionů v Evropě, a to jak z hlediska fosilních paliv, oblastí zaměstnaností a průmyslové výroby, tak z hlediska jejich potenciálu pro hospodářskou přeměnu. Projednávalo se i s jakými výzvami se
uhelné regiony Evropské unie potýkají na své cestě ke klimatické neutralitě, a jak lze dosáhnout této neutrality spravedlivým a inkluzivním způsobem. Byly vyzdviženy i příklady dobré praxe, např. z Estonska či Švédska.
Místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj
Ivan Bartoš, uznal nutnost dekarbonizace a informoval o časovém harmonogramu v ČR. Hovořil také o nutnosti sociálně a ekonomicky citlivé transformace s ohledem na minulost, kdy byly tyto regiony základem energetické bezpečnosti a prosperity a je správné je nyní i v budoucnu podporovat. Zazněly také příležitosti, které přechod na uhlíkově neutrální ekonomiku přinese, např. zdravější životní prostředí, zatraktivnění regionů, čistší technologie či zastavení odlivu obyvatel. Zabýval se otázkou podpory českých uhelných regionů, neboť dopad na tyto regiony je značný.
Druhý den měli účastníci akce možnost navštívit
lokality, které ilustrují hlavní výzvy a nové perspektivy tohoto území v transformaci. Na výběr byly 3 možnosti exkurzí:
- návštěva hnědouhelného dolu Jiří a následně jezera Medard, které spadá do strategických projektů Karlovarského kraje;
- návštěva teplárny v Karlových Varech a elektrárny Vřesová, kde jsou plánované rozsáhlé dekarbonizační aktivity;
- návštěva inovačních podniků, které využili inovačních voucherů (např. na inovaci procesů, výrobků či služeb) – společnost CHODOS a EPT connector.
Tato událost napomohla k hlubší spolupráci a semknutí transformujících se uhelných regionů Evropské unie, jež si kladou za cíl zajistit spravedlivý a rovnocenný přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku.
Celý program akce naleznete
ZDE.
Na fotografii je společně s náměstkem ministra Radimem Sršněm, hejtmanem Karlovarského kraje Petrem Kulhánkem také tým RESTART.
Zdroj: Iniciativa pro uhelné regiony procházející transformací (europa.eu)
Zdroj obrázek: Iniciativa pro uhelné regiony procházející transformací (europa.eu)
Zdroj foto: Archiv RESTART