16. 4. 2025
Ministerstvo pro místní rozvoj dnes hostilo konferenci Národního orgánu pro koordinaci, která se setkala s mimořádným zájmem odborníků i veřejnosti. Akce zaměřená na budoucnost politiky soudržnosti a směřování evropských fondů po roce 2027 proběhla za účasti aktérů z Česka i Evropy a byla živě přenášena online.
Konference, která se konala 16. dubna v sídle ministerstva v Praze, potvrdila enormní zájem o diskutovaná témata – místa pro osobní účast byla zcela zaplněna dlouho před jejím konáním. Velký zájem byl i o online přenos. Debata byla rozdělena do dvou panelů:
evropského, zaměřeného na modernizaci politiky soudržnosti, a
národního, který řešil výzvy a tematické priority pro Českou republiku v nadcházejícím období. Aktivně se do ní zapojili i účastníci sledující online přenos, kteří mohli prostřednictvím aplikace Slido hlasovat o prioritách a změnách v budoucí politice soudržnosti.
„
Podpora z evropských fondů je pro Českou republiku a její regiony nesmírně důležitá. Bez nich bychom nemohli realizovat mnoho klíčových projektů. Připravované změny, byť o nich zatím nevíme podrobnosti, budou v kontextu změn a nových výzev na úrovni Evropské unie i celého světa zásadní,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek.
Evropské výzvy a role politiky soudržnosti
Odborníci se shodli, že Evropská unie jako celek čelí zásadním výzvám, mezi které patří zejména bezpečnost, obrana, demografické změny a potřeba posílit globální konkurenceschopnost EU.
Je proto nezbytné pečlivě zvažovat, kam investice směřovat, a soustředit se na oblasti s nejvyšším dopadem. Politika soudržnosti by se tak měla více zaměřovat na výsledky, investiční reformy a maximální využití veřejných i soukromých zdrojů společně se širším využíváním finančních nástrojů, které umožní opakované využití prostředků. Důležitá bude také vyšší odpovědnost za dosažené výsledky a intenzivnější spolupráce s relevantními partnery.
Národní priority a jejich financování
V rámci národního panelu se pozornost soustředila na představení tematických priorit a řešení výzev, které pomohou Česku posílit konkurenceschopnost a rozvoj regionů. Identifikované oblasti, které by měly určovat směr investic po roce 2027 v České republice, jsou např. adaptace na změnu klimatu, doprava a energetika; vzdělávání, výzkum a inovace; reakce na demografické změny a posílení obrany státu. Klíčovým cílem je zajistit, aby prostředky, kterých bude v dalším programovém období k dispozici méně byly efektivně využity a směřovaly do projektů s dlouhodobým přínosem pro ekonomiku a kvalitu života.
Příští období se začíná rýsovat
Odborníci se shodli, že ačkoliv politika soudržnosti prokázala svůj význam, je nutné ji modernizovat s ohledem na aktuální výzvy. Příprava na programové období po roce 2027 vstupuje do klíčové fáze. Návrh Víceletého finančního rámce EU lze očekávat v létě tohoto roku, následovat budou návrhy konkrétní legislativy pro evropské fondy. Česká republika musí být na tato vyjednávání dobře připravena, i s ohledem na možné tlaky na snižování rozpočtu této politiky.
Ministerstvo pro místní rozvoj bude v diskusi s partnery na národní i evropské úrovni nadále aktivně pokračovat. Cílem je včas a kvalitně připravit pozici České republiky pro vyjednávání o budoucí podobě evropských fondů tak, aby co nejlépe sloužily dalšímu rozvoji českých regionů a posílení konkurenceschopnosti celé země.
Celý záznam konference naleznete na webu
DotaceEU.