3. 2. 2025
Díky podpoře Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) prostřednictvím Integrovaných územních investic Brněnské metropolitní oblasti a finančním prostředkům z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR) ve výši 38,2 milionu korun se v Pohořelicích podařilo zrekonstruovat památkově chráněnou budovu bývalého hotelu Pfann a vytvořit v ní moderní multigenerační komunitní centrum. Projekt přinesl obyvatelům města i okolí prostor pro setkávání, vzdělávání a poskytování sociálních služeb.
„Projekt rekonstrukce hotelu Pfann je skvělým příkladem, jak lze historické dědictví využít pro moderní potřeby komunity. Díky prostředkům z IROP se podařilo vytvořit multifunkční prostor, který přirozeně propojuje generace a přispívá k posílení komunitního života,“ uvedl ředitel Řídicího orgánu IROP Rostislav Mazal.
Obnova historické budovy zohlednila její architektonický význam, kdy byly zachovány původní klenby a uspořádání místností. Rekonstrukce ale nebyla jednoduchá, protože bylo nutné řešit nejen technický stav objektu, ale také složité procesy spojené s památkovou ochranou.
„Samotná rekonstrukce byla výzvou, protože se jednalo o starý památkově chráněný objekt, který byl v havarijním stavu. To, že je stavba památkově chráněná, rekonstrukci velmi komplikovalo. Vše se muselo konzultovat a schvalovat s památkáři, tudíž byla rekonstrukce složitější a náročnější,“ vysvětluje zástupkyně pro regionální rozvoj v Pohořelicích Hana Mlýnková. Výsledkem je unikátní multigenerační komunitní centrum, které nabízí prostor pro širokou škálu aktivit a služeb. Důraz je kladen na vytvoření bezpečného prostředí, které bude podnětné a otevřené všem.
Komunitní centrum v Pohořelicích poskytuje zázemí pro terénní pečovatelskou službu, která pomáhá místním obyvatelům. Sociální pracovník zde nabízí odbornou pomoc a zapojuje komunitu do řešení sociálních problémů. Důležitou roli v centru hraje komunitní koordinátor, který organizuje různé aktivity a dohlíží na činnosti jednotlivých subjektů využívající komunitní centrum. Mezi služby centra patří psychoterapeutická poradna pro jednotlivce i rodiny, klub mládeže Pfann, cvičná prodejna Odborného učiliště Cvrčovice spojená s kavárnou, skautská klubovna a také Seniorský klub. Ten pravidelně nabízí pestré aktivity, jako jsou kurzy ručních prací, IT kurzy nebo besedy s městskou policií. Prostor poskytuje nejen místo odpočinku a zábavy, ale i důležitou podporu a pomoc těm, kteří ji potřebují.
„V komunitním centru Pfann probíhají vzdělávací programy například pro žáky škol o prevenci domácího násilí nebo o protidrogové prevence. Už druhým rokem jsou tady také semináře na posílení zdraví. Dále jsou v provozu aktivity pro matky s dětmi – mateřské centrum, předporodní semináře pro nastávající maminky. Pro občany města je připraveno jednou za měsíc setkání se starostou a dvěma místostarosty. Pravidelně se tady také scházejí obyvatelé města na deskové hry. Aktivit je pravdu mnoho,“ říká Hana Mlýnková.
Prostor pro všechny generace
Komunitní centrum je navrženo tak, aby sloužilo širokému spektru obyvatel – od dětí a mládeže až po seniory, přičemž zvláštní pozornost je věnována osobám sociálně vyloučeným, ohroženým sociálním vyloučením a osobám se zdravotním postižením. Cílem je zlepšit sociální situaci jednotlivců i komunity jako celku. „Je to místo, kde si každý najde to své. Pro seniory nabízíme Univerzitu třetího věku nebo dílny zaměřené na bylinky, zatímco rodiny s dětmi mohou využít programy mateřského centra. Velký úspěch má také náš Živý betlém, který každý rok oživuje vánoční atmosféru v prostorách dvora komunitního centra,“ doplňuje Hana Mlýnková.
Investice pro lepší budoucnost
Výsledkem je zlepšení kvality života obyvatel Pohořelic a okolních obcí, zvýšení dostupnosti klíčových služeb a vytvoření prostoru, který podporuje sociální soudržnost. Komunitní centrum začalo plně fungovat v září 2020 a už teď je místem, které spojuje všechny generace a přispívá k rozvoji regionu. „Komunitní centra mají svůj smysl, stmelují lidi nejen z okolí. Ti si během 4 let, co naše komunitní centrum funguje, na něj zvykli, mají ho rádi a naučili se sami chodit i s nápady, co dalšího by se mohlo dělat. To nám potvrzuje, že tato práce má smysl,“ dodává Hana Mlýnková.
Tento projekt z IROP je dalším příkladem, jak evropské fondy konkrétně přispívají ke zlepšení každodenního života místních obyvatel a podpoře rozvoje regionu.