7. 11. 2024
Studenti Lékařské fakulty Ostravské univerzity využívají už dva roky při své výuce simulační centrum SIMLEK – cvičnou nemocnici. Univerzita ji zřídila s přispěním peněz z evropských fondů za téměř 220 milionů korun.
V dvoupodlažní budově v Ostravě-Vítkovicích, která svým vybavením připomíná opravdovou nemocnici, nechybí urgentní příjem, jednotka intenzivní péče s moderními přístroji, operační či porodní sál. Naopak v ní chybí pacienti, které nahradily špičkové simulátory.
„Simulační centrum Lékařské fakulty
Ostravské univerzity vzniklo jako výukové středisko a reálná podoba zdravotnického zařízení, ve kterém následně naši studenti vykonávají své povolání,“ vysvětluje proděkanka fakulty Mgr. Ivona Závacká, Ph.D.
Simulační centrum SIMLEK disponuje stejným vybavením jako skutečná nemocnice. Nachází se zde zdravotnická přístrojová technika přímo související s poskytováním nemocniční péče, ale i přístroje z části přednemocniční péče. Jediným rozdílem je, že pacienty zde tvoří sofistikované moderní simulátory. Studenti si tak bez obav mohou vyzkoušet a procvičit nejrůznější diagnostické a terapeutické postupy.
Kopie fakultní nemocnice
„Je to reálná obdoba zdravotnických zařízení, u nás konkrétně
Fakultní nemocnice Ostrava. Jedná se o tréninkové prostředí, kde si student může cvičit, opakovat a hlavně dělat chyby, které by v praxi ve své profesi už neměl opakovat, nebo jen velmi výjimečně,“ doplňuje Ivona Závacká.
Cvičná nemocnice byla vybudována z
evropských fondů. Díky jejímu vybavení jsou absolventi ve svém počínání jistější a lépe připraveni pro skutečnou praxi. Studenti mohou využívat při výuce přes sto výukových simulátorů a modelů a řadu dalšího moderního přístrojového vybavení umožňující sofistikovanou výuku simulační medicíny. K dispozici mají také 115 profesionálních přístrojů, které jim umožňují procvičit si své dovednosti v rámci celé řady oborů medicíny.
Centrum je podle proděkanky lékařské fakulty určeno pro celou škálu studijních programů vychovávající absolventy mnoha zdravotnických profesí. Je určeno pro studenty všeobecného lékařství, ale také pro studenty ostatních zdravotnických studijních programů, a to například zdravotnických záchranářů, všeobecných sester, dětských sester, porodních asistentek, fyzioterapeutů a dalších. „Slouží studentům nejenom k nácviku individuálních dovedností, ale také ke komplexnímu přístupu k péči o zdraví pacienta i respektu k jednotlivým profesím ve
zdravotnictví. Vždy dbáme na to, aby studenti respektovali vzájemně své profese, protože ve zdravotnictví vždy pracují v týmu,“ dodává Ivona Závacká.
Na simulátorech lze i operovat
Ve cvičné nemocnici nechybí urgentní příjem, včetně jednotky intenzivní péče, kde si mohou studenti nacvičovat základní dovednosti při zajištění vstupu do žilního řečiště, standardní zajištění dýchacích cest, správný postup při resuscitaci pacientů nebo napojení pacienta na umělou plicní ventilaci.
V rámci výuky traumatologie si pak medici v simulačním centru procvičují například ošetřování vícečetných zranění – tedy stabilizaci zlomenin pomocí zevní fixace a následný transport do nemocnice. V části urgentního příjmu se nachází věrohodný model sanitního vozu, ve kterém nacvičují postupy adepti zdravotnického záchranářství.
Součástí simulačního centra jsou rovněž speciální tělocvičny pro studenty fyzioterapie a ergoterapie. Nechybí zde ani nemocniční pokoj, dětská jednotka intenzivní péče, porodní sál nebo středisko s laparoskopickými trenažéry, na kterých si budoucí lékaři testují šikovnost svých rukou při operačních zákrocích.
Všechny simulátory dokážou věrně napodobit komplikace, ke kterým u pacientů v nemocnicích dochází, a je na studentech, aby našli rychlé a správné řešení situace.
A to není zdaleka vše. Lékařská fakulta Ostravské univerzity totiž v současnosti pořizuje do simulačního centra další přístroje za více než 19 milionů korun. Díky podpoře z evropského dotačního programu Národního plánu obnovy rozšíří stávající kapacitu cvičné nemocnice a nabídne nové vzdělávací kurzy lékařům a zdravotníkům. V novém vybavení přibude simulátor ultrazvukových technik, na kterém se mohou vzdělávat například gynekologové.
Celý článek naleznete na stránkách
Deníku.cz.
Podrobnosti k projektům příjemce: "Simulační centrum "Cvičná nemocnice" v
Mapě projektů.