30. 10. 2023
Junák – český skaut je s více než 75 tisíci členy největší organizací v republice, která celoročně pracuje s dětmi a mládeží. V letech 2018 až 2021 realizovala tato organizace projekt Skauting pro školy podpořený z fondů EU. Jeho cílem bylo předat to nejlepší ze stoleté tradice skautské výchovy do školního prostředí.
V českém skautském hnutí už delší dobu vznikaly plány na to, jak více než stoletou zkušenost skautské výchovy využít i mimo skautské oddíly. K uskutečnění těchto plánů Junáku pomohla evropská dotace, která umožnila, aby se organizace společně se svými zvláštními jednotkami Kaprálovým mlýnem a Skautským institutem (SI) pustila do práce.
„Činnost Skautského institutu se obrací spíš ven, na veřejnost, proto se naším úkolem stalo připravit programy pro školy, zatímco Junák díky dotaci připravoval programy pro oddíly. Kaprálův mlýn je zase středisko ekologické výchovy, ti se tak pustili do environmentálních programů pro školy i oddíly,“ uvedl Jakub Ambrozek, zástupce ředitele SI.
SI je totiž jednotkou Junáka, která nepořádá letní tábory ani schůzky, ale pečuje o paměť skautingu a přibližuje skautské principy, metody a zkušenosti široké veřejnosti.
V rámci projektu bylo připraveno 26 nových výukových programů pro skautské oddíly a žáky základních i středních škol, 12 z nich měl na starost SI. Mezi nimi například program „Školní výlet jako expedice“, pojatý jako skautská výprava se spacákem a stanem.
„Nabízeli jsme program v modifikované podobě šesťákům, osmákům i deváťákům. Žáci si vše naplánovali, každý z nich měl na výletě svoji roli. Další program byl například „Když nám bylo 16“ zaměřený na poznávání lokální historie očima rodičů žáků – když jim bylo právě šestnáct. Děti si podle jejich vyprávění pátrání velmi užívaly. Některé programy byly časově náročnější, jiné byly směrovány třeba do projektového dne. Prvky skautské metodiky se prolínaly všemi našimi projekty. A mohu zmínit i program „Seznamte se“, určený pro prváky a šesťáky k vzájemnému poznávání,“ popsala metodička SI Marie Čech.
„V prolínání formálního a neformálního vzdělávání vidíme dlouhodobě ohromný potenciál. Tahle dotace nám umožnila začít ho naplno rozvíjet, díky ní se to děje vlastně dodnes, a to v čím dál větší míře, v naší tvůrčí skupině SI Kabinet,“ podotkl ředitel SI Miloš Říha.
Programy byly směrovány ke schopnostem učit se, k posílení ekologického cítění a porozumění přírodě. Kromě toho k celostnímu osobnímu a sociálnímu rozvoji jedince a k povzbuzení jeho aktivního přístupu k okolnímu světu. Čtyřletý projekt Skauting pro školy stál bezmála 17 milionů korun, Evropská unie v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání přispěla částkou 13,5 milionu korun.
Pokračování projektu
„V rámci projektu jsme připravili kompletní metodické podklady a zajistili pilotní projekty ve školách v konkrétních třídách. Celkově to byly stovky hodin připraveného programu. Projekt nás pořádně nastartoval a díky dalším výzvám v činnosti pokračujeme. Postupně se přesouváme i k zajištění lektorské činnosti, v desítkách škol naše programy přímo realizujeme. Ty z nedávné doby se zaměřují hlavně na wellbeing (sdružuje vše, co přispívá ke zlepšení kvality života – pozn. red.) žáků i učitelů, odolnost, proaktivnost, spolupráci v týmu a klima ve třídě. Kromě desítek škol, které zažijí program přímo od našich lektorů, se jimi spousta dalších učitelů a učitelek různě inspiruje,“ říká metodička SI Marie Čech.
„Ke všem programům zpracováváme metodiky, které si mohou učitelé zadarmo stáhnout z webu na adrese
www.skautskyinstitut.cz v sekci Pro pedagogy – Ke stažení a inspirovat se jimi. Mohou je libovolně zapojit do práce se svou třídou. Metodiky se dotýkají například témat, jako jsou sociální problémy, stáří, chudoba, dostupnost bydlení, udržitelný rozvoj,“ doplnila Gabriela Boková, koordinátorka vzdělávacích programů v SI.
„Naší misí je, aby každé dítě vyrostlo v člověka, který chce zanechat svět lepším. Pro to je potřeba vytvořit podmínky. Nejsme schopni pojmout všechny děti do skautských oddílů, proto se snažíme oslovovat učitele a projekty zaměřovat i pro třídní kolektivy,“ dodala Gabriela Boková.
Profesionální tým SI čítá padesátku lidí, spolu s lektory a dobrovolníky jich je do činnosti SI zapojeno na pět stovek.
Rozhovor s celoživotním skautem Jakubem „Mravencem“ Ambrozkem naleznete na stránkách
Deníku.cz.
Podrobnosti k projektu:
Skauting pro školy v
Mapě projektů.