5. 12. 2023
Moderní vysokoškolská výuka je dnes úzce propojena s aktuálními vědeckými poznatky. Úroveň vysoké školy se zvyšuje i díky novým mezinárodním kontaktům, které pomáhají otevřít nové obzory. Své o tom vědí na Farmaceutické fakultě (FaF) Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Právě vědecko-výzkumné činnosti a kontaktům se zahraničními odborníky je zde dlouhodobě věnována velká pozornost. Fakulta se řadí mezi prestižní evropské vysokoškolské instituce. A to i díky projektům podpořeným z fondů EU, které se zde realizují.
V letech 2018–2023 na FaF realizovali projekt Zvýšení účinnosti a bezpečnosti léčiv a nutraceutik (EFSA-CDN). Projekt podpořil excelentní mezioborový výzkum. Aplikace jeho výstupů v příštích letech by mohla umožnit vznik nových léčivých látek a preparátů. „Cílem projektu bylo zvýšit konkurenceschopnost naší vědecko-výzkumné činnosti v mezinárodním měřítku. Významně jsme modernizovali naši infrastrukturu a podpořili rozvoj výzkumných týmů s účastí excelentních vědců, a to v neposlední řadě ze zahraničí,“ říká prof. RNDr. Petr Solich, CSc., garant zmíněného projektu.
Více než pětiletý projekt měl rozpočet přes 212 milionů korun. Evropská unie v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání přispěla téměř 181 miliony korun. Během jeho trvání vědci analyzovali desítky látek s léčivými účinky. Výsledky této práce budou přinášet užitek v dalších letech. Uplatní se při vývoji léků i kontrole přípravků, které podporují lidské zdraví.
Přístroje za 100 milionů
„Největší částka, více než 100 milionů, byla investována do nákupu moderních přístrojů, srovnatelných s těmi nejlepšími na světě. Velký objem prostředků byl použit i na tzv. internacionalizaci, to je vysílání našich mladých pracovníků na dlouhodobé stáže na prestižní univerzity v cizině. Například v Německu, Francii, Španělsku či USA, ale i na přijímání mnoha zahraničních expertů v Hradci Králové, kde jsme mohli diskutovat jejich nejnovější poznatky. Nemalé finanční prostředky byly využity i pro tucet mladých vědeckých pracovníků, včetně těch zahraničních, kteří byli do projektu po celou dobu zapojeni. Dále se z projektu hradili nákup potřebného laboratorního vybavení, chemikálií a podobně,“ vypočítává Petr Solich.
Mezi pořízenými unikátními přístroji byl například nejnovější průtokový cytometr za 15 milionů korun, sloužící k charakterizaci buněk. Nebo kapalinový chromatograf ve spojení s hmotnostní spektrometrií za více než 12 milionů korun. Ten umožňuje rychle najít velké množství různorodých látek v malém vzorku. To lze například využít při analýze lidských tkání a tekutin. Nejdražším byl špičkový japonský NMR spektrometr, jehož cena překročila 25 milionů korun.
Padesátka špičkových vědců
Do excelentního výzkumu EFSA-CDN bylo vybráno zhruba 50 nejlepších akademických a vědeckých pracovníků fakulty. „Zapojili jsme pracovníky, ze všech oborů – od různých chemických disciplín po biologické vědy, farmakologii a studium přírodních látek. Projekt také umožnil zvýšit kvalitu vzdělání studentů fakulty, kteří pracovali v laboratořích, a měli tak kontakt se zahraničními kolegy. Za těch pět let to byly odhadem přes dvě stovky studentů. To je obrovské pozitivum,“ uvedl Petr Solich.
Projekt přinesl řadu nových zkušeností, mezinárodních setkání, ale také velké množství kvalitních výstupů základního výzkumu. To je přes 250 vědeckých publikací v prestižních světových odborných časopisech. „Zavázali jsme se, že se budeme zabývat takovou oblastí základního výzkumu, která je nám odborně nejbližší. Proto jsme vyvíjeli nové metody a postupy, například syntézu nových potenciálních biologicky aktivních látek či nové způsoby testování kvality léčiv a jiných biologicky aktivních látek,“ popisuje dění v projektu Petr Solich.
Fakulta měla v rámci programu vytipované strategické partnery z předních světových univerzit z Austrálie, Finska, Německa, Norska, Portugalska, Slovinska a Španělska. „Vědci ze zahraničí nám radili, společně jsme se navštěvovali a diskutovali o nejnovějších poznatcích v oblasti výzkumu léčiv. Navázání úzké odborné spolupráce se zahraničními vědeckými institucemi formou společných seminářů a konferencí bylo rovněž velmi přínosné,“ dodává na závěr Petr Solich.
Rozhovor s panem prof. RNDr. Petr Solichem naleznete na stránkách
Deníku.cz.
Podrobnosti k projektu:
Zvýšení účinnosti a bezpečnosti léčiv a nutraceutik: moderní metody - nové výzvy v
Mapě projektů.