Poslední velká obměna vybavení novorozeneckého oddělení byla provedena v roce 1997. „Od té doby už se jednotlivé přístroje jen postupně doplňovaly,“ vzpomíná primář Novorozeneckého oddělení FN Olomouc Lumír Kantor, který o velkou dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) usiloval již od roku 2013, kdy se stal předsedou České neonatologické společnosti. Nakonec nemocnice uspěla v roce 2018 a modernizace, podpořená z fondů EU, skončila před dvěma lety.
„Je to vůbec první velká dotace pro perinatologii a neonatologii, přičemž v roce 2014 už málem hrozilo, že tento záměr padne. Nakonec to trvalo ještě několik let, ale nyní již je více než miliarda korun k dispozici všem dvanácti perinatologickým centrům v České republice,“ konstatuje Kantor.
Stav vybavení olomouckého oddělení přitom nebyl dobrý. Když v roce 1993 Lumír Kantor na oddělení začínal, tak tam ještě byly poslední inkubátory dovezené v padesátých letech z UNRA. Tedy mezinárodní pomoci, poskytované po 2. světové válce. Firmy, které obstarávaly opravy přístrojů, musely na letitá zařízení shánět náhradní díly po celém světě, protože už v té době nebyly ani ve výrobě.
„Museli jsme dát požadavky, jaké nové přístroje chceme. Ale ono to trvalo tak dlouho, že pak už se některé ani nevyráběly a byly zastaralé. Vývoj těchto zařízení jde velmi rychle. A tak v době, kdy my jsme sepsali požadavky, jiné současné přístroje ještě ani neexistovaly,“ říká primář.
Na novorozeneckém oddělení již s plnou spokojeností využívají inkubátory Žirafa, zakoupené díky příspěvku z projektu modernizace a obnova přístrojového vybavení centra vysoce specializované intenzivní zdravotní péče v perinatologii FN Olomouc. „Třináct zakoupených inkubátorů je skutečně světovou špičkou,“ říká primář Kantor.
„Jejich výhoda spočívá mimo jiné v tom, že zvednutím krytu z nich lze snadno udělat vyhřívané lůžko, což ocení zdravotníci při ošetřování dítěte, ale i maminky při péči o ně. Navíc se přímo v inkubátoru dají provádět také operační zákroky,“ popisuje Lumír Kantor.
Přidává také další klad přístroje: „Důležité je, že jsme dostali možnost koupit inkubátory, které si dělají samy regulaci kyslíku. Řídí si, kolik kyslíků do přístroje jde.“
V běžných inkubátorech se nastaví určitá hladinu kyslíku, ale když se otevřou dveře, tak kyslík vyvane. To může někdy až ohrozit zdraví dítěte. Nový přístroj si s tím však hravě poradí a zvýší ihned přívod kyslíku. „Je to krásně sofistikovaný mechanismus. Jde o to, že když hladina kyslíku u dítěte stoupá a klesá, tak organismus novorozence reaguje špatně. Může to zapříčinit zdravotní komplikace. Například poruchu zraku, dokonce i slepotu. Takovým případů výrazně ubylo,“ oceňuje Lumír Kantor nové zařízení.
Úmrtnost novorozenců patří mezi nejnižší na světě
„Mám pocit, že jsem od devadesátých let, kdy jsem v našem oboru začal dělat, svědkem zázraku. Když si vzpomenu, jak se tehdy vedly diskuse, zda má vůbec smysl zachraňovat tyto děti nebo ne. Kolik jich bylo postižených, kolik nám jich umíralo. Teď je jedna z nejnižších na světě, taktéž počet postižení. Mám pocit, že jsem měl skutečně velké štěstí, že jsem u této etapy novorozeneckého lékařství mohl být,“ říká Lumír Kantor.
Dalšími přístroji, které byly z dotace pořízeny, jsou například speciální vozíky s kyslíkovou bombou a plicní ventilací nebo lůžka s přístroji pro resuscitaci novorozeňat. Do porodnice putovala dále porodní lůžka, monitory životních funkcí, lůžka, transportní lehátka a křesla či operační stoly.
Každoročně se na novorozeneckém oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci narodí ročně kolem 2500 dětí. Většina z nich přichází zdravá, ale okolo tří stovek dětí potřebuje zvláštní péči. Nejčastěji jde o nedonošené novorozence, kteří se narodí předčasně, nebo děti, které mají z různých důvodů nedostatek kyslíku.
Rozhovor s panem primářem MUDr. Lumírem Kantorem, Ph.D. naleznete na stránkách
Deníku.cz.
Podrobnosti k projektu:
Modernizace a obnova přístrojového vybavení centra vysoce specializované intenzivní zdravotní péče v perinatologii FN Olomouc v
Mapě projektů.