10. 2. 2025
Digitální technická mapa Středočeského kraje, která vznikala v letech 2021-2023, patří k nejrozsáhlejším projektům, které kraj realizoval. Jeho uskutečnění stálo více než 236 milionů korun a výrazně se na ní podílely fondy EU. A má pokračování.
Digitální technická mapa Středočeského kraje (DTM SK) je důležitým podkladem pro územní plánování, stavební řízení, přípravu investic, správu technické a dopravní infrastruktury, majetku, bezpečnost, krizové řízení a další agendy. Je to geografická databáze, která obsahuje podrobný obraz povrchu kraje, sítí dopravní a technické infrastruktury včetně ochranných pásem a dalších objektů.
„Obsah DTM se rozděluje podle způsobu aktualizace na dvě části: základní prostorovou situaci (ZPS) a sítě dopravní a technické infrastruktury (DTI). ZPS je zjednodušeně řečeno model terénu i budov. Podrobně znázorňuje skutečný stav území, zahrnující především umístění staveb a zařízení s ohledem na jejich výškovou polohu, doplněné o vodní toky a další prvky území,“ vysvětluje Martin Brumovský, krajský koordinátor DTM SK.
DTI zase obsahuje údaje o objektech a zařízeních dopravní a technické infrastruktury včetně jejich ochranných a bezpečnostních pásem a údaje o záměrech na provedení změn. Jde o silnice a různé inženýrské sítě – plynovod, vodovod, kanalizaci, elektro a telekomunikační sítě. „Sloužit má hlavně pro stavební řízení, protože se tam dá snadno dohledat, kudy vedou inženýrské sítě a kdo se k tomu má v rámci
stavebního řízení vyjadřovat,“ doplňuje Martin Brumovský.
Přínos pro stavebníky
„Data ZPS pořizuje a aktualizuje geodet. Editorem je krajský úřad a ve vymezených oblastech také Správa železnic a Ředitelství silnic a dálnic. V konečné fázi data ZPS schvalují naši editoři. Data sítí DTI pořizuje vlastník, správce nebo provozovatel sítě a přímo aktualizuje obsah digitální technické mapy kraje prostřednictvím svého informačního systému,“ doplňuje kolegu Petr Čapek, projektový a finanční manažer pověřený řízením oddělení DTM SK.
„Přínosem Digitální technické mapy je jednotné, podrobné, přesné a trvale aktualizované zobrazení fyzického stavu území kraje. Měla by disponovat nejpodrobnějšími daty včetně údajů o jejich vlastnících, správcích a provozovatelích. Průběžně se aktualizují údaje o ochranných a bezpečnostních pásmech objektů technické a dopravní infrastruktury. Obsahuje jednotný celostátní registr vlastníků, správců a provozovatelů DTI s údaji o tom, v jakém území působí,“ říká Martin Brumovský.
Jako příklady využití DTM SK lze uvést přehled o existující technické infrastruktuře pro stavebníka, podrobný mapový podklad pro správce sítí technické a dopravní infrastruktury, podklad pro zpracování územně analytických údajů, pro zpracování územně plánovacích dokumentací nebo pro vedení pasportů majetku.
Veřejná data zdarma
DTM SK obsahuje data veřejně přístupná i neveřejná. Ta první jsou pro každého dostupná zdarma na internetové adrese www.map.dtm-praha-sck.cz nebo na portálu Informačního systému digitální mapy veřejné správy, který zřizuje Český úřad zeměměřický a katastrální.
Celý projekt stál více než 236 milionů korun a
fondy EU ho podpořily 200 miliony korun. „Dotace pokryla většinu nákladů. I kdybychom tyto finance nezískali, museli bychom projekt realizovat, ale daleko pomaleji. Jako kraj bychom řešili nejprve prostorovou situaci, kterou máme ze zákona pokrývat. DTI by nebyla pokryta v takovém rozsahu,“ podotkl Martin Brumovský. V rámci celého projektu se muselo řešit hardwarové i softwarové vybavení, ale nejdražší bylo samotné pořizování dat, tedy geodetické měření a s tím spojené veškeré činnosti s daty.
Projekt DTM SK byl vytvořen ve spolupráci s Hlavním městem Prahou a jeho Institutem plánování a rozvoje – IPR, který měl s digitální mapou dlouhodobé pozitivní zkušenosti.
„DTM funguje a bude se neustále rozvíjet. Vždyť Středočeský kraj má 110 tisíc hektarů zastavitelné plochy, což je neuvěřitelné množství dat, která by se měla zpracovat. Navíc od loňského července má povinnost ten, kdo kolauduje objekt, zanést podklady do digitální mapy. Pro potřeby dalšího pořízení dat pro DTM SK jsme také získali z fondů EU další dotaci téměř 400 milionů korun,“ říká Pavel Čapek a Martin Brumovský dodává: „S projektem jsem prožil tři roky života a nejlepší pocity byly tehdy, když jsem viděl, jak se mapa postupně naplňuje informacemi a daty. Je radost vidět, že se krajská DTM začíná používat, že to prostě funguje.“
Celý článek naleznete na stránkách
Deníku.cz.
Podrobnosti k projektu příjemce: "
Digitální technická mapa Středočeského kraje" v
Mapě projektů.