11. 7. 2022
Na začátku projektu podpořeného Evropskou unií z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost stála příhoda, kterou někdy jistě zažil každý z nás, kdo vařil a nevěnoval tomu dostatek pozornosti. Na konci příběhu bude nejen pohodlnější vaření, ale také větší bezpečí při vaření pro seniory a zdravotně postižené.
„Jednou jsem si vařil doma těstoviny, a protože máme starší sporák, trvá celkem dlouho, než se voda ve velkém hrnci uvede do varu. Říkal jsem si, že si odskočím do nedalekého obchodu, ale zdržel jsem se v něm. Mezi tím voda s těstovinami vykypěla mimo hrnec. To byl ten popud, kdy jsem si řekl, jestli neexistuje zařízení nebo technologie, které by byly schopné proces vaření monitorovat a regulovat,“ popisuje zrod myšlenky ředitel společnosti Calisme Milan Pospíchal.
Ten se věnuje propojování firem a výzkumníků a se svou zkušeností se obrátil na společnost Kolimax, která se zabývá výrobou kuchyňského nádobí. Jednateli firmy Jiřímu Lidmilovi se myšlenka líbila, ale protože s vývojem elektrotechnických zařízení nemá firma zkušenosti, obrátili se na Fakultu elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice.

Rozvoje prvotního nápadu se tam ujal tým Daniela Honce, který vede Katedru řízení procesů Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice. Dnes už mají po několika letech práce připravené funkční prototypy.
Zařízení, které jinde nemají
Podle původce myšlenky se jedná o celosvětově unikátní zařízení, které doposud žádná společnost nenabízí. Existuje tedy předpoklad, že najde dobré uplatnění na trhu.
Součástí projektu spolufinancovaného od ledna 2020 z evropských fondů je výzkum a vývoj prototypu řídicí elektrotechnické jednotky. Ta je pro celé zařízení zásadní. Měří totiž teplotu v hrnci a doslova hlídá vaření. Na ni je pak napojeno světelné a zvukové varování. To upozorní na to, že hrozí na začátku popsané vykypění tekutiny nebo naopak spálení jídla.
Vědci vyvinuli také prototyp nabíjecí a dokovací stanice. Ta je nutná, protože samotnou jednotku nelze dávat do myčky. Musí se sundat a nabíjet zvlášť. V dalším kroku vznikl řídicí a komunikační software, který umožní hlídat vaření třeba na vašem mobilu.
„Výhodou odpojitelného modulu je rovněž to, že bude, díky systému bajonetu, použitelný na různé pokličky,“ vysvětlil Milan Pospíchal. Jeden kus tak muže bez problémů sloužit celé domácnosti na různé velikosti hrnců.
V dalším kroku vědci pracují na tom, aby vše propojili s moderními sporáky a digestořemi, které by se pak na základě povelů zapínaly a vypínaly. Přidělaná evropská dotace dosahuje téměř 11 milionů korun. Software s hlasovým ovládáním je cestou k využívání zařízení i lidmi s handicapem.
Javornická firma Kolimax, která za realizaci nápadu stojí, je jediným producentem domácího nerezového nádobí v republice. V její historii lze narazit na jména jako Rothschildové nebo Oskar Schindler.
„Od tabule plechu, kterou koupíme, až po zabalené zboží v krabici se všechno dělá tady. Včetně lisování, všech technologických a povrchových úprav, kompletace, úchyty, poklice,“ ukazuje areál vtisknutý mezi silnici a úbočí Jánského vrchu spoluzakladatel firmy Kolimax Roman Kopřiva.
Zákazníci i za oceánem
Pro kvalitní hrnce jsou důležité dvě věci: rovinná stabilita dna a vnitřní povrch hrnce. „Pokud chcete vyrobit dno, které bude i za dvacet let pořád stejně rovné, je to hodně komplikované,“ poznamenává Kopřiva. Složité je i broušení vnitřní stěny hrnce. V Javorníku ho dělají šestkrát.
„Nám se tady vůbec nepodniká špatně,“ odpovídá Roman Kopřiva na to, jak se firmě daří v městečku vzdáleném od všech větších center v Česku. „Nezpracováváme tisíce tun materiálu. Co potřebujeme k výrobě, je buď místní, nebo to sem velmi jednoduše dovezeme. Máme stabilní kádr zaměstnanců a to zhruba třicet lidí. Zákazníky máme po celé republice a i dokonce v Americe,“ popisuje.
Rozhovor s
vedoucím Katedry řízení procesů Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice Danielem Honcem a Milanem Pospíchalem z firmy Calisme naleznete na stránkách
Deniku.cz.
Podrobnosti k projektu:
Výzkum a vývoj oboustranné inteligentní varné desky pro řízení tepelné úpravy potravin v Mapě projektů.