Konference PROSPERUJÍCÍ KOMUNITY – PŘÍLEŽITOST PRO SPOLEČNOU BUDOUCNOST vyzdvihla význam místních akčních skupin
4. 4. 2025
Jak na komunitně vedený místní rozvoj? To bylo tématem, konference PROSPERUJÍCÍ KOMUNITY – PŘÍLEŽITOST PRO SPOLEČNOU BUDOUCNOST, která se uskutečnila 1. a 2. dubna v budově Národního zemědělského muzea v Praze. Pořadateli akce byly Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo zemědělství a Národní síť místních akčních skupin.
Právě místní akční skupiny neboli MAS (hovorově též MASky) byly ústředním tématem konference. Jakožto instituce sdružující neziskové organizace, podnikatele, zástupce veřejné správy, ale i samotné občany jsou MAS velmi často stěžejními partnerskými orgány pro mnohé obce, zejména ty nejmenší. Zaměřují se mj. na podporu zemědělství, zlepšování kvality života a životního prostředí nebo na získávání finančních prostředků z Evropské unie i národních programů.
Místní akční skupiny podporují a angažují se v široké škále aktivit. V posledních měsících kupříkladu v území zasaženém v září loňského roku povodněmi plní roli zprostředkovatele komunikace a podpory mezi institucemi státní správy a mnohdy i samotnými jednotlivými občany. Dlouhodobě se ale angažují i v takových tématech, jakými jsou poskytování sociální práce na venkově a v odlehlých územích, prevence a pomoc ohroženým dětem, vytváření pracovních příležitostí pro hendikepované a jina znevýhodněné lidi a mnoha jiných.
Konference se jako jeden z řečníků zúčastnil i náměstek ministra pro místní rozvoj Radim Sršeň. „S MASkami počítáme. Považujeme je za základní kámen regionálního rozvoje." uvedl Sršeň, a zdůraznil, že Česká republika se stane první evropskou zemí, kde budou MAS ukotveny v národní legislativě, konkrétně v zákoně o regionálním rozvoji. „V oblasti fungování MAS a praktikování metod LEADER/CLLD jsme napříč Evropskou unií opravdovými průkopníky. Umíme zejména velmi dobře zkombinovat investice s tzv. měkkými projekty, a vytvořit tak obrovskou přidanou hodnotu,” doplnil Sršeň.
Mezi konkrétními diskutovanými tématy na konferenci byly např. wellbeing komunit a role MAS v prevenci sociálního vyloučení nebo v dobrovolnictví a využití potenciálu MAS při pilotáži legislativních změn v oblasti podpory ohrožených dětí. Proběhla rovněž diskuze na téma významu role multifondového financování komunitního rozvoje a formulování doporučení pro období 2028+ na národní i evropské úrovni.