Ministr Kulhánek jednal v Bruselu o budoucnosti evropských fondů i dostupném bydlení
20. 2. 2025
Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek 19.–20. února jednal v Bruselu o dostupnosti bydlení, budoucnosti politiky soudržnosti po roce 2027 a využívání evropských fondů, které tvoří 40 % veřejných investic v Česku. Setkal se s předsedkyní zvláštního výboru Evropského parlamentu pro krizi v oblasti bydlení Irene Tinagli, eurokomisařem pro reformy a soudržnost Raffaelem Fittem, českými europoslanci a zástupci evropských institucí.
„Evropské fondy jsou klíčovým nástrojem pro rozvoj regionů v Česku. Patříme mezi nejúspěšnější státy v čerpání prostředků i v jejich efektivním a účelném využití a usilujeme o to, aby i nadále podporovaly růst a zvyšovaly kvalitu života našich obyvatel. V Bruselu jsem jednal o efektivnějším využití fondů, inspiraci z Národního plánu obnovy pro evropské fondy určené pro rozvoj regionů a budoucím směřování politiky soudržnosti v kontextu přibývajících výzev, kterým Evropa čelí v době, kdy jsou zároveň omezené zdroje pro jejich financování,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek.
S eurokomisařem Raffaelem Fittem, který je výkonným místopředsedou Evropské komise pro reformy a soudržnost, ministr Kulhánek hovořil o čerpání evropských fondů v Česku a možných změnách v polovině programového období 2021–2027. „Jednání na půdě Evropské unie jsou v tuto chvíli důležitá i z pohledu přípravy nového evropského rozpočtu a nového programového období evropských fondů, které začne v roce 2028,” doplnil ministr. Se zástupci českých europoslanců pak probíral efektivnější správu fondů, polské předsednictví v Radě EU i Strategický rámec 2028+. Setkání s Čechy působícími v institucích EU se pak zabývalo i podporou regionů, rozvojem bydlení a cestovního ruchu.
Česká republika dlouhodobě patří mezi nejúspěšnější státy v čerpání evropských fondů. V minulém programovém období 2014–2020 byla prvním členským státem sedmadvacítky, který plně vyčerpal přidělené prostředky, a v současném období 2021–2027 se drží na čtvrtém místě mezi členskými zeměmi. Podporuje modernizaci politiky soudržnosti s důrazem na flexibilitu, zelenou transformaci, inovace, vzdělávání, demografické změny, konektivitu a digitalizaci. Inspirací mohou být některé prvky Národního plánu obnovy, který kladl důraz na reformy a výkonnostní přístup. Zároveň je klíčové zachovat princip sdíleného řízení a regionálního rozvoje. Ministerstvo pro místní rozvoj usiluje o efektivní využívání fondů EU a jejich přizpůsobení aktuálním potřebám Česka.
Ministr Kulhánek se setkal také s předsedkyní zvláštního výboru Evropského parlamentu pro bytovou krizi Irene Tinagli, se kterou diskutoval o možnostech dalšího financování dostupného bydlení z evropských fondů a také o českých návrzích na reformy v oblasti veřejné podpory. „Česká delegace přivezla jasnou zprávu. Po dvaceti letech jsme znovu rozběhli financování a projektovou přípravu dostupného nájemního bydlení a máme ambici dostat se alespoň na úroveň před vstupem do EU, kdy jsme do nájemního bydlení ročně investovali mezi 4–5 miliardami korun, což dnes odpovídá částce 7–8 miliard korun ročně. Diskuse se zaměřila nejen na dlouhodobé strategické financování, ale také na konkrétní úpravy pravidel veřejné podpory nebo evropskou definici dostupného bydlení. Česká republika je připravena aktivně se podílet na evropské debatě o reformách a podpoře dostupného bydlení,” uzavřel ministr Kulhánek. Ministerstvo pro místní rozvoj také připravuje jednání s komisařem pro energetiku a bydlení Danem Jørgensenem, na kterém bude usilovat o posílení investic do bytové výstavby a rekonstrukcí v rámci nové evropské strategie pro bydlení.