Jaké jsou priority programu?
Pilíř 1 – Excelentní věda má posílit pozici EU ve vědě. Důležitými nástroji jsou nástroje Evropské výzkumné rady (ERC) financující špičkový badatelský výzkum ve všech vědních oborech, akce Marie Sklodowska-Curie na podporu mobility výzkumných pracovníků a také opatření cílená na další rozvoj a využití špičkových evropských výzkumných infrastruktur.
Pilíř 2 – Globální výzvy a konkurenceschopnost evropského průmyslu se zaměřuje na řešení společenských výzev, podporu průmyslových technologií, urychlení transformace průmyslu. Cílem je přispět k naplňování evropských i globálních politických priorit. Pilíř 2 je strukturován do šesti širokých tematických klastrů, které jsou provázány též s nově definovanými Evropskými partnerstvími mezi Evropskou komisí a partnery ze soukromé nebo veřejné sféry. Prostřednictvím portfolií řešených projektů přispějí klastry též k dosažení ambiciózních cílů výzkumných a inovačních misí se zásadním dopadem napříč obory a odvětvími, které by měly být relevantní pro významnou část evropského obyvatelstva.
Pilíř 3 – Inovativní Evropa stimuluje vznik a zavádění průlomových inovací a inovací, které mají potenciál vytvářet nové trhy prostřednictvím nástrojů Evropské inovační rady (EIC). Aktivity Evropského inovačního a technologického institutu (EIT) pak posílí propojení vzdělávání, výzkumu a podnikání.
Část programu zacílená na rozšíření účasti a posílení Evropského výzkumného prostoru stimuluje zapojení excelentních výzkumných týmů ze všech členských zemí EU do Evropského výzkumného prostoru, zejména ze zemí s dosud nižší výzkumnou a inovační výkonností, a napomůže dalšímu rozvoji spolupráce v evropském výzkumu a inovacích.
Pro koho je program určen?
Hlavní cílovou skupinou programu jsou jednotliví výzkumní pracovníci či výzkumné týmy působící na vysokých školách, výzkumných ústavech nebo ve firmách. Program nabízí řadu příležitostí také podnikům, které zde mohou najít zajímavé možnosti pro financování svých aktivit v oblasti výzkumu a inovací. Zapojit do programu se mohou také veřejné instituce, nevládní a neziskové organizace, občanská sdružení či asociace sdružující zájmové skupiny a další subjekty realizující výzkumné a inovační aktivity.
Jaké aktivity mohou být financovány?
Horizont Evropa je implementován prostřednictvím pracovních programů (work programmes) na jejichž základě jsou vyhlašovány výzvy na podávání projektů.
Většina projektů je založena na spolupráci výzkumných týmů z mnoha zemí, které spolupracují v řešitelských konsorciích. Důležitým kritériem je excelence výzkumu. Podporovány jsou výzkumné a inovační projekty i koordinační a podpůrné akce.
Specifické nástroje Evropské inovační rady (EIC) jsou určeny pro podporu inovačních aktivit s potenciálem vytvářet nové trhy.
Pracovní programy reflektují cíle Strategického plánu Horizontu Evropa na roky 2021-2024, který určuje klíčovou strategickou orientaci pro podporu výzkumu a inovací, stanovuje cíle a dopady, kterých by mělo být dosaženo po roce 2030, nastavuje oblasti intervencí a politické priority a definuje také nové nástroje a přístupy pro maximalizaci dosažení cílů a dopadů. Klíčový význam mají v tomto směru zejména výzkumné a inovační mise a nově definovaná Evropská partnerství.
Jaká je míra spolufinancování?
Maximální míra financování výzkumných a inovačních akcí, inovačních akcí a koordinačních a podpůrných akcí z evropských prostředků je 100 % skutečných uznatelných přímých nákladů. Výjimku představují pouze inovační akce realizované jinými než neziskovými subjekty, které jsou financovány z 70%. V souvislosti se snahou zjednodušit formy financování je v konkrétních výzvách umožněno financování projektů formou pevné částky.
Dokumenty:
Pracovní programy Horizontu Evropa jsou zveřejňovány v sekci Reference documents na portálu Funding&tender opportunities.
Legislativní a další oficiální dokumenty k Horizontu Evropa: https://ec.europa.eu/info/horizon-europe_en