Nástroj pro propojení Evropy 2021–2027 je rozdělen na 3 hlavní části:
CEF2 – Doprava
Hlavními cíli jsou:
- dobudování transevropské dopravní sítě (TEN-T),
- modernizace TEN-T,
- přizpůsobení TEN-T požadavkům vojenské mobility.
V oblasti budování TEN-T mohou žádat o podporu zejména organizace státu spravující dopravní infrastrukturu (železnice, silnice, vodní cesty), ale také provozovatelé přístavů a terminálů kombinované dopravy. Prioritu mají projekty na hlavní síti TEN-T a přeshraniční spojení, zejména na železnici.
Oblast modernizace TEN-T umožňuje financování řady aktivity, vč. zavádění inovací a moderních technologií jako např. evropský systém řízení železniční dopravy (ERTMS), říční informační služby (RIS) nebo inteligentní dopravní systémy (ITS). V oblasti železniční dopravy lze využít podporu na snižování hluku nebo zajištění interoperability (tj. jednotných evropských standardů pro provoz železnice). Podporu lze čerpat na budování infrastruktury pro alternativní paliva (zejména elektrickou energii). V oblasti silniční dopravy lze financovat opatření na zvýšení silničního provozu nebo zabezpečená parkoviště pro kamiony.
Zvláštní oblast tvoří podpora projektů na přizpůsobování TEN-T požadavkům vojenské mobility.
CEF2 – Energetika
Hlavními cíli je dokončení transevropských energetických sítí prostřednictvím rozvoje projektů společného zájmu (PCI) týkajících se další integrace vnitřního trhu s energií, interoperability sítí napříč hranicemi a odvětvími, zajištění bezpečnosti dodávek, udržitelný rozvoj umožněním dekarbonizace, zejména prostřednictvím integrace obnovitelných zdrojů energie; zabezpečení dodávek energie mimo jiné dosažením vyšší inteligence a digitalizace infrastruktury.
Finanční podporu lze čerpat pouze na opatření týkající se projektů společného zájmu stanovených v článku 14 nařízení (EU) č. 347/2013, kterým se stanoví hlavní směry pro transevropské energetické sítě, nebo na podporu přeshraničních projektů v oblasti obnovitelné energie, včetně jejich koncepce, jak jsou vymezeny v části IV přílohy nařízení CEF2.
CEF2 – Digitální technologie
Hlavním cílem je podporovat a urychlit investice do digitální informační a komunikační infrastruktury zahrnující:
- sítě s velmi vysokou kapacitou VHCN včetně 5G sítí,
- 5G dopravní koridory,
- terabitovou konektivitu pro vysoce výkonné počítačové služby,
- panevropské cloudové systémy,
- kvantovou komunikaci,
- podmořské kabely.
Účelem budování 5G dopravních koridorů je především zajištění nepřerušovaného 5G signálu podél dopravních cest, a to v kvalitě umožňující provozovat propojenou a automatizovanou mobilitu a pokročilé řízení dopravy.
CEF program digitálních technologií obsahuje také podporu:
- vytváření 5G komunit pro realizaci 5G konektivity za účelem rozvoje 5G inovativních projektů zahrnující spolupráci se socioekonomickými partnery,
- budování velmi kvalitního místního bezdrátového připojení v místních komunitách, které je bezplatné,
- zavádění nových či významnou modernizaci stávajících páteřních sítí, a to jak v rámci/mezi členskými státy EU, tak i s třetími zeměmi.
Další dokumenty naleznete na stránkách:
CINEA – CEF Doprava,
Evropská komise – CEF2 Digital