Jaké jsou cíle programu?
Program Spravedlnost má 3 specifické cíle:
- Justiční spolupráce v občanských a trestních věcech
- Justiční vzdělávání
- Přístup k justici a e-justice
Jaké aktivity mohou být financovány z programu?
Justiční spolupráce v občanských a trestních věcech
Hlavním cílem je usnadnění a podpora justiční spolupráce v občanských a trestních věcech a podpora právního státu, nezávislosti a nestrannosti justice, mj. prostřednictvím zlepšení efektivity národních systémů justice a efektivity vynucování rozhodnutí.
Justiční vzdělávání
Hlavním cílem je přispět, v souladu se Sdělením EK „Zajištění spravedlnosti v EU – Strategie evropského justičního vzdělávání na období 2021–2024“, k efektivní a koherentní aplikaci práva EU v oblastech občanského a trestního práva a základních práv, stanovených v Listině základních práv EU a v dalších pravidlech, prostřednictvím podpory vzdělávání justičních pracovníků v těchto oblastech.
Přístup k justici a e-justice
Hlavním cílem je přispívat k účinnému a soudržnému uplatňování trestního práva EU v oblasti práv osob podezřelých nebo obviněných z trestné činnosti (priorita zaměřená na procesní práva) a v oblasti práv obětí trestných činů v souladu se Strategií EU v oblasti práv obětí 2020 – 2025 (priorita zaměřená na práva obětí) a dále přispívat k dosažení cílů Sdělení EK o digitalizaci justice v EU a Strategie pro evropskou e-justici a akčního plánu 2019-2023 prostřednictvím podpory implementace projektů e-justice na evropské úrovni a na národních úrovních, pokud mají evropskou dimenzi.
Členské státy jsou rovněž vyzvány k uzavírání čtyřletých rámcových smluv o partnerství na podporu evropských sítí aktivních v oblasti usnadnění a podpory justiční spolupráce v občanských a/nebo trestních věcech, a dále v oblasti přístupu k justici.
Pro koho je program určen?
Žadatelé musí ve většině případů být veřejnými subjekty nebo soukromými organizacemi řádně usazenými v jedné ze zemí účastnících se programu nebo mezinárodní organizací. Podnikatelské subjekty musí podávat žádosti ve spolupráci s veřejnými subjekty nebo soukromými neziskovými organizacemi. Žádosti musí být nadnárodní a musí zahrnovat organizace nejméně ze dvou zúčastněných zemí. Tyto dvě podmínky neplatí pro všechny typy žádostí.
Zúčastněnými zeměmi jsou členské země EU, s výjimkou Dánska. V jednotlivých výzvách je však vždy upřesněno, zda se na základě uzavřené dohody s EU mohou do programu zapojit i třetí země (EFTA, kandidátské země, apod.).
Jaká je délka projektů?
V případě projektů zaměřených na justiční spolupráci v občanských a trestních věcech a na přístup k justici a e-justici je délka trvání projektů mezi 12 a 24 měsíců. Prodloužení doby trvání projektu je možné pouze v odůvodněných případech.
V případě projektů zaměřených na justiční vzdělávání by doba trvání projektů neměla přesáhnout 36 měsíců.
V případě čtyřletých rámcových smluv je doba trvání projektu stanovena na 48 měsíců. Překročení lhůty je možné pouze na základě řádného odůvodnění.
Jaká je výše podpory?
Obecně nesmí požadovaný grant být nižší než 75 000 EUR. Výjimkou jsou čtyřleté rámcové smlouvy, kde grant nesmí být vyšší než 60 000 EUR.
Jaká je míra spolufinancování?
Maximální míra spolufinancování projektů z evropských zdrojů je 90 %. Grant bude poskytnut v podobě paušálního příspěvku.